Zdieľať túto stránku: 

Predvolebná debata kandidátov na post predsedu Európskej komisie prebehne na pôde Európskeho parlamentu dňa 15. mája v čase od 21.00 do 22.30 hod.

Debata bude jedinou príležitosťou porovnať si v priamom prenose názory všetkých hlavných kandidátov európskych politických strán, ktorí sa uchádzajú o stoličku predsedu Európskej komisie. Poradie kandidátov bolo určené žrebom dňa 4. apríla:


  1. Nico CUÉ, Strana európskej ľavice (EL)
  2. Ska KELLER, Európska strana zelených (EGP)
  3. Jan ZAHRADIL, Aliancia európskych konzervatívcov a reformistov (ACRE)
  4. Margrethe VESTAGER, Aliancia liberálov a demokratov za Európu (ALDE)
  5. Manfred WEBER, Európska ľudová strana (EPP)
  6. Frans TIMMERMANS, Strana európskych socialistov (PES)

Redakčne je za debatu, ktorej ústrednými témami by mali byť okrem iného zamestnanosť, migrácia, bezpečnosť, populizmus, klimatické zmeny a úloha EÚ vo svete, zodpovedná Eurovízia. Moderátormi na pódiu budú Emilie Tran Nguyen (France Télévisions, Francúzsko) a Markus Preiss (ARD, Nemecko), reakcie sociálnych sietí bude sprostredkúvať Annastiina Heikkilä (YLE, Fínsko).


Harmonogram debaty


18.00 - príchod kandidátov

19.20 - fotografovanie kandidátov na pódiu

20.00 - sprístupnenie rokovacej sály EP (dejiska debaty) pre divákov

20.30 - uzatvorenie rokovacej sály EP

21.00 - začiatok predvolebnej debaty

22.30 - ukončenie debaty, možné tlačové vyhlásenia kandidátov (miesto: protokolárny vchod, budova PHS, prízemie)Debata prebehne v rokovacej sále Európskeho parlamentu v Bruseli, ktorá sa v daný večer premení na televízne štúdio. Európska vysielacia únia (EBU/Eurovízia) a Europe by Satellite (EbS) zabezpečí priamy prenos, ktorý bude televíznym a online platformám ponúknutý bezplatne v 23 jazykoch a v posunkovej reči (pre vysielanie na webe).


Debatu môžete sledovať naživo prostredníctvom EP Live a EbS.


Inštrukcie týkajúce sa použitia kódu, ktorý umožňuje prenos debaty na externej webovej stránke, sú k dispozícii tu.


Celá debata vo vysielacej kvalite bude k dispozícii na stiahnutie tu.


Akreditácia a priestory pre novinárov


Korešpondenti, ktorí sú držiteľmi medziinštitucionálneho preukazu (tzv. žltého badge-u), nepotrebujú na vstup do Európskeho parlamentu dňa 15. mája samostatnú akreditáciu. Novinári, ktorí tento preukaz nemajú, môžu do 14. mája zaslať e-mail so žiadosťou o akreditáciu na adresu media.accreditation@ep.europa.eu.


Novinári, ktorí majú záujem sledovať debatu z hľadiska v rokovacej sále EP, by mali čo najskôr požiadať o zarezervovanie miesta zaslaním e-mailu na adresu bookingsEE2019@ep.europa.eu. Táto možnosť bude ukončená v momente vyčerpania voľných miest, najneskôr však 13. mája do 20.00 hod. Miesta v hľadisku však nie sú vhodné na prácu s laptopom. Publikum bude zároveň musieť zotrvať v hľadisku po celý čas trvania debaty a až do jej ukončenia nebude môcť miestnosť opustiť.


Novinárom budú k dispozícii tradičné priestory tlačového strediska EP (prízemie budovy PHS), ktoré zostane otvorené do jednej hodiny po polnoci, ako aj dve posluchárne z ktorých bude možné sledovať debatu v priamom prenose a zároveň pracovať s prenosným počítačom či tabletom: miestnosť PHS03C50, ktorá sa nachádza oproti rokovacej sále EP, a miestnosť PHS01A02, ktorú nájdete o poschodie nižšie.


Audiovizuálne priestory, vybavenie a služby poskytované Európskym parlamentom budú k dispozícii po celý večer. Na ich zarezervovanie je potrebné zaslať e-mail na adresu bookingsEE2019@ep.europa.eu.