Sacharovovu cenu za rok 2020 získala bieloruská demokratická opozícia 

Tlačová správa 
 
 

Zdieľať túto stránku: 

Demokratické sily v Bielorusku protestujú proti brutálnemu režimu už od augusta ©Nadia Buzhan/Nasha Niva  

Bieloruská demokratická opozícia sa stala tohtoročným laureátom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia.

Laureáta Sacharovovej ceny za slobodu myslenia oznámil vo štvrtok napoludnie v Bruseli predseda EP David Sassoli na základe rozhodnutia Konferencie predsedov (predseda EP a lídri politických skupín v EP).

„Dovoľte mi zablahoželať predstaviteľom bieloruskej opozície za ich odvahu, odolnosť a odhodlanie. Zostali silní tvárou v tvár oveľa väčšiemu protivníkovi. Ale na svojej strane majú niečo, čo nikdy brutálna sila neporazí - a to je pravda. Takže môj odkaz Vám, milí laureáti, je zostať silnými a nevzdať svoj boj. Vedzte, že sme na Vašej strane,“ povedal predseda EP Sassoli po tomto rozhodnutí.

„Chcel by som sa tiež vyjadriť k nedávnemu zabitiu jedného z tohtoročných finalistov, pána Arnolda Joaquína Motazána Eraza , ktorý je súčasťou skupiny enviromentálnych aktivistov Guapinol. Členovia tejto skupiny boli väznení za účasť na pokojných protestoch proti ťažbe oxidu železitého v Hondurase. Je nevyhnutné, aby bolo v tomto prípade začaté okamžité, dôveryhodné a nezávislé vyšetrovanie. Zodpovedné osoby musia niesť zodpovednosť,“ dodal.

Protest proti brutálnemu režimu

Demokratická opozícia v Bielorusku je zastúpená Koordinačnou radou, ktorá vznikla na základe iniciatívy niekoľkých statočných žien a významných osobností politickej a občianskej spoločnosti.

Bielorusko sa nachádza v politickej kríze od sporných prezidentských volieb zo dňa 9. augusta, ktoré viedli k povstaniu proti autoritárskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi a následnému brutálnemu zákroku režimu proti demonštrantom. Slavnostné odovzdanie Sacharovovej ceny sa uskutoční 16. decembra.

V stredu prijal Európský parlament tiež nové odporúčania požadujúce komplexné preskúmanie vzťahov Európskej únie s Bieloruskom.

Súvislosti

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia pomenovanú na počesť sovietskeho fyzika a politického disidenta Andreja Sacharova, udeľuje Európský parlament pravidelne už od roku 1988. Cena je udeľovaná jednotlivcom a organizáciám obhajujúcim ľudské práva a základné slobody. S udelením Sacharovovej ceny je spojený finančný príspevok vo výške 50.000 EUR, prostredníctvom ktorého poskytuje EÚ podporu laureátom a pomáha im v ich činnosti.

Laureátom Sacharovovej ceny za rok 2019 bol ekonóm Ilham Tohti bojujúci za práva ujgurskej menšiny v Číne.