Uväznenie Alexeja Navaľného: Parlament žiada výrazné sprísnenie sankcií voči ruským predstaviteľom 

Tlačová správa 
 
 

Zdieľať túto stránku: 

  • sankcie voči ruským predstaviteľom zapleteným do uväznenia Alexeja Navaľného  
  • ruské bohatstvo nejasného pôvodu by nemalo byť v EÚ vítané  
  • okamžité zastavenie prác na projekte plynovodu Nord Stream 2 
Poslanci požadujú okamžité a bezpodmienečné prepustenie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného ©Kirill KUDRYAVTSEV/AFP  

Európsky parlament vo štvrtok vyzval členské štáty, aby v reakcii na nedávne uväznenie Alexeja Navaľného výrazne posilnili sankcie voči ruským predstaviteľom.

Poslanci prostredníctvom nelegislatívneho uznesenia, ktoré plénum schválilo pomerom hlasov 581 (za): 50 (proti): 44 (zdržalo sa hlasovania), vyzvali na okamžité a bezpodmienečné prepustenie Alexeja Navaľného a všetkých osôb zadržaných v súvislosti s jeho návratom do Ruska. Zákonodarcovia požadujú prepustenie novinárov, Navaľného spolupracovníkov, ako aj občanov, ktorí ho prišli pri jeho návrate do Ruska podporiť.

Parlament zároveň vyzval členské štáty Únie, aby na nadchádzajúcich zasadnutiach Rady (ministrov) EÚ zaujali aktívny postoj k uväzneniu Alexeja Navaľného a mnohých jeho podporovateľov a výrazne posilnili reštriktívne opatrenia EÚ voči Rusku. Súčasťou takéhoto rozhodnutia by malo byť uloženie sankcií jednotlivcom a právnickým osobám zapojeným do rozhodnutia o zatknutí a uväznení Alexeja Navaľného, zdôrazňujú poslanci.

Parlament žiada sankcie aj proti ruským oligarchom s prepojením na režim a členom vnútorného kruhu prezidenta Putina, ako aj tvorcom ruskej mediálnej propagandy, ktorí vlastnia aktíva v Európskej únii a môžu voľne cestovať do jej členských štátov. Dodatočné reštriktívne opatrenia by mohli byť prijaté v rámci globálneho sankčného režimu EÚ v oblasti ľudských práv, zdôraznili poslanci.

Definitívne zastavenie prác na plynovode Nord Stream 2

EÚ by po rokoch zhoršujúcich sa vzťahov s Ruskom mala podľa poslancov kriticky prehodnotiť vzájomnú spoluprácu v rámci rôznych zahraničnopolitických platforiem a projektov, ako je Nord Stream 2. Parlament v tejto súvislosti vyzval EÚ na okamžité zastavenie prác na dokončení kontroverzného plynovodu.

Poslanci v uznesení zdôraznili, že Európska únia by už nemala byť miestom, kde je ruské bohatstvo nejasného pôvodu vítané. Parlament tiež vyzval EÚ, aby využila zmenu administratívy vo Washingtone na posilnenie transatlantickej jednoty pri ochrane demokracie a základných hodnôt pred autoritárskymi režimami.

Súvislosti

Nelegislatívne uznesenie EP nadväzuje na utorkovú plenárnu rozpravu poslancov so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom. Poslanci už v rámci rozpravy ostro odsúdili zatknutie Alexeja Navaľného v Rusku a vyzvali EÚ, aby rozšírila aktuálne sankcie na ruských predstaviteľov, ktorí sú zapletení do jeho uväznenia.


Postup: Vyhlásenie podpredsedu Komisie/vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku s rozpravou a uznesením

Typ dokumentu: Nelegislatívne uznesenie