EÚ je správnym miestom na riešenie pandémie, potrebuje však reformu, vyplýva z najnovšieho prieskumu 

Tlačová správa 
 
 

Zdieľať túto stránku: 

  • nárast počtu občanov, ktorí vyjadrili pozitívny názor na EÚ (50%) o desať percentuálnych bodov v porovnaní s jeseňou 2019 
  • boj proti chudobe a sociálnym nerovnostiam by mal byť podľa 48% respondentov EÚ prioritou Európskeho parlamentu 
  • 63% európskych respondentov chce, aby europarlament hral dôležitejšiu úlohu v budúcnosti 

Pandémia Covid-19 posilnila presvedčenie občanov, že Európska únia je tým správnym miestom na nachádzanie efektívnych riešení koronakrízy a jej dopadov.

Na konci minulého roku viac respondentov uviedlo, že sa prikláňajú k riešeniam na úrovni EÚ ako na úrovni ich vlastnej krajiny.

Takmer traja zo štyroch európskych aj slovenských respondentov (72%) navyše veria, že plán obnovy EÚ umožní ekonomike v ich krajine rýchlejšie sa zotaviť z negatívnych dopadov pandémie.

Najnovší prieskum Európskeho parlamentu od spoločnosti Kantar realizovaný v období od novembra do decembra 2020 zistil nárast počtu občanov, ktorí vyjadrili pozitívny názor na EÚ o desať percentuálnych bodov (50%) v porovnaní s jeseňou 2019. Optimistický pohľad na budúcnosť Európskej únie má 66% respondentov.

Pesimizmus ohľadom ekonomiky a životných podmienok

Individuálne vyhliadky spojené s pretrvávajúcou pandémiou sú skôr pesimistické: 53% Európanov sa domnieva, že ekonomická situácia v ich krajine bude o rok horšia ako teraz. Slováci sú o niečo pesimistickejší ako priemer EÚ - horšiu situáciu v krajine očakáva 61% Slovákov. Iba každý piaty európsky respondent (21%) je presvedčený, že sa národná ekonomická situácia v nadchádzajúcom roku zlepší. Tento názor zdieľa 12% slovenských respondentov.

Viac ako polovica európskych (52%) a 41% slovenských respondentov očakáva, že ich individuálne životné podmienky budú o rok rovnaké ako dnes. Štvrtina Európanov (24%) si myslí, že im bude o rok ešte horšie, zatiaľ čo 21% si myslí, že im bude lepšie. Lepšiu situáciu očakáva len 14% Slovákov. Zhoršenie až 43% Slovákov, ktorí sú spolu s Grékmi (40%), Rumunmi (36%), Bulharmi (35%) a Slovincami (35%) najväčšími pesimistami.

Chudoba, vzdelávanie, klíma

Pravdepodobne na základe tohto vnímania, si Európania vyberajú aj novú najvyššiu politickú prioritu pre Európsky parlament: 48% respondentov EÚ - 51% Slovákov - chce, aby to bol boj proti chudobe a sociálnym nerovnostiam. Toto je priorita číslo jeden vo všetkých členských štátoch EÚ okrem Fínska, Českej republiky, Dánska a Švédska, kde je na prvom mieste boj proti terorizmu a zločinu (35%). V rámci európskeho priemeru, ďalej nasledujú opatrenia na zabezpečenie kvalitného vzdelávania pre všetkých (33%), ako aj na ochranu nášho životného prostredia (32%). U Slovákov je druhou prioritou ochrana klímy (37%) pred vzdelávaním (34%).

Ľudské práva, rovnosť a solidarita - u Slovákov aj sloboda slova

Podobný posun sa objavuje aj v hodnotení občanov podľa základných hodnôt, ktoré by mal Európsky parlament obhajovať. Zatiaľ čo ochrana ľudských práv na celom svete (51%) a rovnosť medzi mužmi a ženami (42%) zostávajú na vrchole, solidarita medzi členskými štátmi končí na treťom mieste - 41% respondentov (v porovnaní s 33% pred rokom) chce, aby Parlament hájil túto hodnotu.

Na prvej priečke hodnotového rebríčka u Slovákov tiež dominuje ochrana ľudských práv s 50%. Tesne za ňou je sloboda slova so 47%, potom nasleduje solidarita v rámci EÚ so 40%.

Podpora EÚ s reformou

Práve koronakríza a ďalšie globálne výzvy, vrátane klimatickej pohotovosti, zostávajú top témami pre občanov vo vzťahu k zásadnej reforme EÚ. 63% respondentov EÚ si želá, aby Európsky parlament v budúcnosti zohrával dôležitejšiu úlohu, čo je nárast o 5 percentuálnych bodov v porovnaní s jeseňou 2019. Dôležitejšiu úlohu EP chce 38% Slovákov, čo predstavuje pokles o jeden percentuálny bod oproti minulej jeseni.

A hoci sa pozitívny obraz EÚ na konci minulého roka posilňoval, zvyšovala sa aj požiadavka na zmenu: iba 27% Európanov - 26% Slovákov - podporuje EÚ v súčasnom stave, zatiaľ čo 44% európskych a 42% slovenských respondentov „EÚ skôr podporuje“, ale je za reformu. Ďalších 22% respondentov EÚ (23% Slovákov) sa na EÚ pozerá „dosť skepticky“, ale nevylučujú zmenu názoru v prípade jej radikálneho zreformovania.

Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli v tejto súvislosti uviedol: „Odkaz tohto prieskumu je jasný: európski občania podporujú Európsku úniu a zisťujú, že EÚ je tým správnym miestom na hľadanie riešení krízy. Reforma EÚ je však jednoznačne to, čo občania očakávajú, a preto musíme čo najskôr odštartovať Konferenciu o budúcnosti Európy“.

Ďalšie zistenia:

  • EP a médiá: Jeden zo šiestich Európanov (61%) nedávno zachytil (v tlačených alebo online médiách, televízii, rádiu) informácie o Európskom parlamente. Slovensko vedie rebríček krajín - so 78 percentami.
  • Členstvo v EÚ považuje za dobrú vec 47% Slovákov (EÚ priemer 63%). Až 81% Slovákov si myslí, že naša krajina má prospech z členstva v Únii - nárast o 6 percentuálnych bodov oproti letu 2019 (EÚ priemer 72%).
  • Hlavným dôvodom, prečo je členstvo v EÚ výhodou, je podľa Európanov ekonomický rast (40%, nárast o 9 percentuálnych bodov, leto 2019) a zlepšenie spolupráce medzi členskými krajinami Únie (39%, nárast o 5 percentuálnych bodov). Ekonomický rast považuje za benefit členstva v EÚ aj 35% Slovákov (nárast o 8 percentuálnych bodov), avšak prvú priečku v rebríčku našich respondentov má tvrdenie, že EÚ prináša nové pracovné príležitosti (47%).