Covidové pasy: Parlament rozhodol o využití zrýchleného legislatívneho konania 

Tlačová správa 
 
 

Zdieľať túto stránku: 

Digitálny zelený certifikát by mal uľahčiť bezpečný voľný pohyb v Únii počas pandémie ochorenia COVID-19 ©AFP/Filippo MONTEFORTE  

Európsky parlament bude schvaľovať návrh na vytvorenie digitálneho zeleného osvedčenia pomocou takzvaného naliehavého postupu. Osvedčenie by od leta malo uľahčiť cestovanie počas pandémie.

Poslanci pomerom hlasov 468 (za): 203 (proti): 16 (zdržalo sa hlasovania) podporili návrh, aby sa predložený text nariadenia, ktoré umožní vytvorenie digitálneho zeleného osvedčenia, známeho tiež ako covid pas, prerokoval prostredníctvom takzvaného naliehavého postupu podľa čl. 163 Rokovacieho poriadku EP. Naliehavý postup umožňuje rýchlejšie schvaľovanie návrhov Európskej komisie v Európskom parlamente, plne pritom rešpektujúc demokratické postupy a právomoci EP.

Väčšina poslancov, ktorí sa zúčastnili na stredajšej plenárnej rozprave, podporila plán na urýchlené vytvorenie digitálneho zeleného osvedčenia s cieľom uľahčiť bezpečný voľný pohyb občanov v rámci EÚ počas pandémie ochorenia COVID-19. Budúce osvedčenie by podľa návrhu Komisie malo obsahovať informáciu o zaočkovaní cestujúceho proti ochoreniu COVID-19, o negatívnom výsledku testu na dané ochorenie alebo o prekonaní nového koronavírusu. Časť poslancov však zároveň zdôraznila, že nová právna úprava musí obsahovať silné záruky v oblasti ochrany údajov osobného i zdravotného charakteru. Viacerí poslanci tiež zásadne odmietli diskrimináciu osôb, ktoré nebudú zaočkované.

Ďalší postup

Parlament by mal počas nasledujúceho plenárneho zasadnutia v dňoch 26. - 29. apríla prijať svoj mandát na rokovania s Radou (ministrov) EÚ o konečnom znení novej právnej úpravy, ktorého súčasťou môžu byť aj prípadné poslanecké pozmeňujúce návrhy. Výbor EP pre občianske slobody môže ako gestorský výbor následne požiadať, aby mu bol upravený legislatívny návrh vrátený za účelom začatia rokovaní o jeho finálnom znení s Radou. Výsledok týchto rokovaní by mal byť vo forme kompromisného legislatívneho návrhu schválený oboma zákonodarcami - Európskym parlamentom aj Radou (ministrov) EÚ.

Vyhlásenie predsedu gestorského výboru

„Potrebujeme digitálne zelené osvedčenie, aby sme v čase pokračujúceho boja proti pandémii COVID-19 obnovili dôveru v schengenský priestor. Toto osvedčenie nemôže byť podmienkou voľného pohybu, nakoľko ten je v Európskej únii základným právom, a nemôže viesť k diskriminácii voči osobám, ktoré toto [osvedčenie] nemajú. Údaje občanov musia byť chránené a iba nevyhnutné údaje by mali byť uvedené na osvedčení,“ vyhlásil predseda Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) Juan Fernando LÓPEZ AGUILAR (S&D, ES).

Súvislosti

Európska komisia predložila návrh nariadenia na vytvorenie digitálneho zeleného osvedčenia dňa 17. marca 2021 s cieľom uľahčiť občanom bezpečný voľný pohyb v Únii. Súčasťou balíka je aj návrh samostatného nariadenia, ktorý sa týka občanov tretích krajín s legálnym pobytom v EÚ.


Postup: Rozhodnutie o naliehavom postupe