Roberta Metsola bola zvolená za novú predsedníčku Európskeho parlamentu
Európsky parlament si v utorok zvolil za svoju novú predsedníčku Robertu Metsolu (EPP, MT). Poslanci jej odovzdali 458 zo 690 hlasov. Funkčné obdobie novej predsedníčky je dva a pol roka.
Roberta Metsola (EPP, MT) bola zvolená v prvom kole voľby, keď spomedzi trojice kandidátov získala absolútnu väčšinu 458 zo 690 odovzdaných hlasov. Voľba bola tajná, hlasovalo sa na diaľku.
Na post predsedu EP pôvodne kandidovali štyria poslanci: Roberta Metsola (EPP, MT), Alice Bah Kuhnke (Zelení/EFA, SE), Kosma Zlotowski (ECR, PL) a Sira Rego (Ľavica, ES). Poslanec Złotowski však svoju kandidatúru dnes pred začiatkom voľby stiahol.
Roberta Metsola povedie Európsky parlament počas druhej polovice jeho funkčného obdobia, teda až do ustanovujúcej schôdze nového Parlamentu po európskych voľbách v roku 2024.
Výsledky voľby predsedu EP
- Odovzdané hlasy v prvom kole: 690
- Prázdne alebo neplatné hlasovacie hárky v prvom kole: 74
- Platné odovzdané hlasy v prvom kole: 616
- Absolútna väčšina platných odovzdaných hlasov potrebná na zvolenie v prvom kole: 309
Výsledok prvého kola voľby:
- Roberta Metsola (EPP, MT): 458 hlasov
- Alice Bah Kuhnke (Zelení/EFA, SE): 101 hlasov
- Sira Rego (Ľavica, ES): 57 hlasov
Kto je Roberta Metsola
Roberta Metsola sa narodila v roku 1979 na Malte. Poslankyňou Európskeho parlamentu je od roku 2013.
Poslankyňa Metsola bola v novembri 2020 zvolená za prvú podpredsedníčku Európskeho parlamentu a po úmrtí predsedu EP Davida Sassoliho dňa 11. januára sa stala úradujúcou predsedníčkou zákonodarného zboru EÚ.
Roberta Metsola je najmladšou predsedníčkou Európskeho parlamentu a treťou ženou na čele snemovne. Prvou bola Simone Veil v rokoch 1979-1982, druhou Nicole Fontaine v rokoch 1999-2002.
Prvý prejav Roberty Metsoly po zvolení za predsedníčku EP
Nová predsedníčka Európskeho parlamentu vo svojom inauguračnom prejave vyhlásila: „Prvá vec, ktorú by som chcela ako predsedníčka urobiť, je spomenúť si na odkaz Davida Sassoliho: bol bojovníkom, bojoval za Európu a za nás, za tento Parlament (...) Davidovi Sassolimu ako predsedovi vzdám hold tým, že sa budem vždy zasadzovať za Európu, za naše spoločné hodnoty demokracie, dôstojnosti, spravodlivosti, solidarity, rovnosti, právneho štátu a základných práv.”
“Chcem, aby ľudia opäť nadobudli pocit viery a nadšenia pre náš projekt (...) Drahí Európania, v nasledujúcich rokoch budú ľudia z celej Európy hľadať v našich inštitúciách vedenie a smer, iní budú naďalej testovať limity našich demokratických hodnôt a európskych zásad. Musíme bojovať proti postojom namiereným proti EÚ, ktoré sa ujímajú tak ľahko a rýchlo. Dezinformácie a zavádzajúce tvrdenia, ktoré počas pandémie ešte zosilneli, ľahko podporujú cynizmus a lacné riešenia nacionalizmu, autoritárstva, protekcionizmu, izolacionizmu.”
„Európa je pritom o presnom opaku. Je o schopnosti nás všetkých zastať sa jeden druhého, o zbližovaní našich obyvateľov. Je o nás všetkých, ktorí bránime tieto zásady našich matiek a otcov zakladateľov, ktorí nás vyviedli z popola vojny a holokaustu do obdobia mieru, nádeje a prosperity. Pred dvadsiatimi rokmi bola [za predsedníčku EP] zvolená Nicole Fontaine, a to dvadsať rokov po Simone Veil. Neprejdú ďalšie dve dekády, kým sa tu postaví ďalšia žena.“
Celý prejav predsedníčky EP Roberty Metsoly je k dispozícii tu.
Tlačová konferencia
Tlačová konferencia novej predsedníčky Európskeho parlamentu prebehla v utorok po 12.00 hod. v tlačovej miestnosti Daphne Caruany Galizie v Štrasburgu. Podrobnejšie informácie nájdete tu. Videozáznam tlačovej konferencie bude k dispozícii tu.
Prejavy kandidátov pred hlasovaním
Traja kandidáti na post predsedu EP sa pred prvým kolom voľby prihovorili poslancom. Ich prejavy si môžete pozrieť zo záznamu tu po kliknutí na ich mená:
Post predsedu Európskeho parlamentu v skratke
Predseda Európskeho parlamentu disponuje širokou škálou výkonných a reprezentatívnych právomocí, ktoré vymenúva článok 22 Rokovacieho poriadku EP. Má tiež všetky právomoci potrebné na to, aby predsedal rokovaniam Parlamentu a zabezpečil ich riadny priebeh. Príkladom využitia týchto právomocí boli rozhodnutia, ktoré po vypuknutí pandémie ochorenia COVID-19 zaistili hladké fungovanie Európskeho parlamentu.
„Európsky parlament si z radov svojich poslancov volí predsedu a predsedníctvo,“ uvádza sa v článku 14 Zmluvy o Európskej únii. Od prvých priamych volieb do Európskeho parlamentu v roku 1979 je funkčné obdobie predsedu EP dva a pol roka - s možnosťou uchádzať sa o znovuzvolenie. Európsky parlament si tak počas volebného obdobia volí svojho predsedu dvakrát: na jeho začiatku a v jeho polovici.
Od ustanovenia snemovne v roku 1952 stálo na jej čele 31 predsedov, z toho 17 predsedov viedlo Európsky parlament od roku 1979.
Postup: Voľba predsedu EP
Kontakty:
-
Kyriakos KLOSIDIS
Tlačový atašé -
Ján JAKUBOV
Tlačový atašé -
Ivana JANÍKOVÁ
Tlačová atašé