Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ: Poslanci vyzvali Komisiu, aby okamžite konala  

Tlačová správa 
 
 

Zdieľať túto stránku: 

Poslanci v stredu po rozhodnutí Súdneho dvora vyzvali Komisiu, aby začala využívať mechanizmus podmieňujúci prístup k fondom EÚ dodržiavaním zásad právneho štátu a chránila tak hodnoty Únie.

„Právny štát je náš poklad,“ vyhlásil štátny tajomník Ministerstva pre Európu a zahraničné veci Francúzskej republiky zodpovedný za európske záležitosti Clément Beaune v mene predsedníctva v Rade (ministrov) EÚ. Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ prináša „potrebnú právnu istotu“, vyhlásil štátny tajomník Beaune. Francúzske predsedníctvo v Rade teraz od Európskej komisie očakáva, že nariadenie, ktoré podmieňuje prístup k prostriedkom EÚ dodržiavaním zásad právneho štátu, začne uplatňovať, zdôraznil a dodal, že Francúzsko je pripravené zmobilizovať všetky nástroje na ochranu právneho štátu.

Komisár pre rozpočet Johannes Hahn uviedol, že Európska komisia analyzuje rozhodnutie Súdneho dvora EÚ a urýchlene dokončí usmernenia pre uplatňovanie nariadenia. Mechanizmus podmienenosti prístupu k fondom EÚ je len jedným z nástrojov Únie na podporu právneho štátu, zdôraznil komisár Hahn dodávajúc, že na riešenie špecifických problémov je potrebné zvoliť vhodný nástroj. Poslancov uistil, že Komisia monitoruje situáciu vo všetkých členských štátoch s cieľom identifikovať akékoľvek potenciálne porušovanie zásad právneho štátu, a informoval, že exekutíva EÚ už v tejto súvislosti neformálne kontaktovala dva členské štáty. Komisár Hahn tiež v nadväznosti na vyhlásenie predsedníčky EK Ursuly von der Leyen uviedol, že ak budú podmienky nariadenia splnené, Komisia bude rozhodne konať.

„Dnešok je pre Parlament dňom víťazstva,“ zaznelo z poslaneckých lavíc. Mnohí zákonodarcovia zdôraznili, že rozhodnutie Súdneho dvora EÚ potvrdilo stanovisko Európskeho parlamentu, podľa ktorého by peniaze EÚ by nemali putovať vládam porušujúcim hodnoty EÚ. Viacerí poslanci dodali, že Komisii sa týmto verdiktom minuli výhovorky na odďaľovanie svojho rozhodnutia.

Podľa mnohých rečníkov je potrebné skoncovať s byrokratickými výhovorkami v čase, keď sa v niektorých členských štátoch dostávajú k moci tyrani, rozkladá sa súdny systém, obmedzuje sa sloboda tlače a okliešťujú sa práva menšín. Zdôraznili pritom, že úloha Komisie je strážiť zmluvy EÚ a chrániť hodnoty, na ktorých je Únia založená a k dodržiavaniu ktorých sa jej členské štáty zaviazali.

Niektorí poslanci obvinili inštitúcie EÚ z vytvárania politického tlaku na Maďarsko a Poľsko a rozdeľovania krajín na lepšie a horšie. Problémy týkajúce sa právneho štátu a spolitizované súdnictvo podľa nich existujú aj v iných krajinách EÚ vrátane Nemecka či Španielska.

Výňatky z rozpravy si môžete pozrieť zo záznamu tu. Videozáznam celej rozpravy je k dispozícii tu.

Súvislosti

Cieľom nariadenia, ktoré podmieňuje prístup k rozpočtu EÚ dodržiavaním zásad právneho štátu, je chrániť prostriedky Únie pred ich zneužitím vládami členských štátov, ktoré zásady právneho štátu nerešpektujú. Nariadenie nadobudlo účinnosť 1. januára 2021, Komisia ho však dodnes neuplatnila.

Dňa 11. marca 2021 podali Maďarsko a Poľsko na Súdnom dvore EÚ proti tomuto nariadeniu žalobu. Generálny advokát dňa 2. decembra 2021 zverejnil svoje stanovisko, v ktorom navrhuje, aby Súdny dvor žaloby Maďarska a Poľska zamietol.

Súdny dvor EÚ dňa 16. februára 2022 rozhodol o zamietnutí sťažnosti Maďarska a Poľska vo veci nariadenia podmieňujúceho prístup k prostriedkom EÚ dodržiavaním zásad právneho štátu.


Postup: Vyhlásenie Rady a Komisie s rozpravou