Invázia na Ukrajinu: Poslanci požadujú tvrdšie opatrenia voči Rusku 

Tlačová správa 
 
 

Zdieľať túto stránku: 

  • výzva na kroky smerujúce k udeleniu statusu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine 
  • obmedzenie dovozu najdôležitejšieho ruského vývozného tovaru, ako sú ropa a zemný plyn 
  • zameranie sankcií na strategické oslabenie ruského hospodárstva a priemyslu 
  • urýchlenie poskytovania obranných zbraní Ukrajine  
  • rozšírenie opatrení zamedzujúcich prístup k systému SWIFT aj na Bielorusko 

Európsky parlament v utorok v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu vyzval na sprísnenie sankcií voči Rusku a zintenzívnenie úsilia o udelenie statusu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine.

Parlament v nelegislatívnom uznesení, ktoré poslanci schválili pomerom hlasov 637 (za): 13 (proti): 26 (zdržalo sa hlasovania), čo najdôraznejšie odsúdil protiprávnu inváziu Ruska na Ukrajinu a vyzval Kremeľ, aby ukončil všetky vojenské aktivity v krajine. Odsúdil tiež úlohu, ktorú pri útoku zohráva bieloruský diktátor Alexander Lukašenko.

Poslanci kategoricky odmietli ruskú rétoriku naznačujúcu možné použitie zbraní hromadného ničenia. Rusku zároveň pripomenuli jeho medzinárodné záväzky a varovali pred nebezpečenstvom jadrovej eskalácie konfliktu.

Parlament vyzval Európsku komisiu a členské štáty Únie, aby Ukrajine poskytovali ďalšiu núdzovú humanitárnu pomoc, a to aj v spolupráci s humanitárnymi agentúrami OSN a inými medzinárodnými partnerskými organizáciami.

Udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine

Poslanci v uznesení vyzvali inštitúcie EÚ, aby vyvinuli úsilie o udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine. Tento postup by mal byť v súlade s článkom 49 Zmluvy o Európskej únii a mal by byť založený na dosiahnutých výsledkoch. Medzitým by EÚ mala pokračovať v úsilí zameranom na začlenenie Ukrajiny do jednotného trhu Únie v zmysle existujúcej Dohody o pridružení medzi EÚ a Ukrajinou.

Prísnejšie sankcie voči Rusku

Parlament privítal rýchle prijatie sankcií EÚ voči Kremľu. Poslanci však zároveň vyzvali na rozšírenie reštriktívnych opatrení a ich zameranie na strategické oslabenie ruského hospodárstva a priemyselnej základne krajiny.

Uznesenie požaduje obmedzenie dovozu najvýznamnejšieho ruského vývozného tovaru, ako sú ropa a zemný plyn. Zakázať by sa podľa poslancov mali aj nové investície Únie v Rusku a nové ruské investície v Únii. Všetky ruské banky by mali byť odpojené od európskeho finančného systému a Rusko by malo byť odpojené od systému SWIFT, uvádza sa v uznesení.

Mnohé sankcie vrátane odpojenia od systému SWIFT by sa podľa poslancov mali vzťahovať aj na Bielorusko, ktoré priamo podporilo ruskú inváziu na Ukrajinu.

Dodávky zbraní a ochrana utečencov

Poslanci v uznesení vyzvali krajiny EÚ, aby Ukrajine rýchlejšie poskytovali obranné zbrane v súlade s článkom 51 Charty OSN, ktorý umožňuje individuálnu a kolektívnu sebaobranu. V súvislosti s prebiehajúcou agresiou tiež podporili intenzívnejšiu spravodajskú spoluprácu medzi EÚ a Ukrajinou.

Parlament privítal odhodlanie EÚ aktivovať svoju smernicu o dočasnej ochrane s cieľom poskytnúť všetkým Ukrajincom, ktorí utekajú pred vojnou, okamžitý prístup k ochrane. Zodpovednosť za prijímanie utečencov prichádzajúcich na vonkajšie hranice EÚ by sa podľa poslancov mala rovnomerne rozdeliť medzi všetky členské štáty.

Cielené sankcie voči jednotlivcom, zrušenie zlatých víz pre majetných Rusov

Poslanci vyzvali na urýchlené prijatie cielených sankcií voči jednotlivcom zodpovedným za korupciu na najvyšších miestach v Rusku a Bielorusku, ako aj voči oligarchom a úradníkom blízkym vedeniu týchto krajín.

Členské štáty EÚ a spojenecké krajiny so zavedenými systémami udeľovania povolení na pobyt výmenou za investície (tzv. systémy zlatých víz) by mali podľa poslancov posúdiť všetky osoby, ktorým bol takýto pobytový status udelený, a odňať ho majetným ruským fyzickým osobám a ich rodinám, a to najmä tým, ktorí majú väzby na sankcionovaných jednotlivcov a spoločnosti.


Typ dokumentu: Nelegislatívne uznesenie