Poslanci: EÚ sa musí lepšie pripraviť na boj proti zahraničnému zasahovaniu a dezinformáciám 

Tlačová správa 
 
 

Zdieľať túto stránku: 

  • manipulácia s informáciami ako nástroj autoritárskych krajín s nekalými úmyslami, ako sú Rusko a Čína, na narušenie demokracie EÚ 
  • nedostatočná informovanosť európskych občanov a vládnych predstaviteľov o hrozbách zo strany zahraničných aktérov 
  • výzva na zavedenie sankcií za zahraničné zasahovanie a dezinformačné kampane 
  • možné zrušenie licencií organizáciám šíriacim propagandu zahraničných štátov  
Európania vrátane politikov si často neuvedomujú riziká spojené s dezinformáciami © DIGITALSHAPE / AdobeStock  

Slabá informovanosť a nedostatočné protiopatrenia v EÚ umožňujú zasahovanie nepriateľských zahraničných aktérov a ohrozujú demokraciu, varoval v stredu Európsky parlament.

Európsky parlament zriadil v roku 2020 osobitný výbor, ktorý zisťoval, ako zahraničné mocnosti s nekalými úmyslami manipulujú s informáciami a zasahujú do fungovania EÚ s cieľom podkopať jej demokratické procesy. Z vyšetrovania vyplynulo, že títo nepriateľskí aktéri môžu v súčasnosti bez obáv z následkov ovplyvňovať voľby, uskutočňovať kybernetické útoky, zamestnávať bývalých vysokopostavených politikov a prehlbovať polarizáciu vo verejnej diskusii.

Osobitný výbor EP pre zahraničné zasahovanie do všetkých demokratických procesov v Európskej únii vrátane dezinformácií (INGE) vo svojej záverečnej správe upozornil na to, že k všeobecne nízkemu povedomiu o závažnosti zasahovania zo zahraničia a manipulácií s informáciami, ktorých sa dopúšťajú prevažne Rusko a Čína, sa ešte pridávajú medzery v právnych predpisoch a nedostatočná koordinácia medzi krajinami EÚ.

Kremeľ počas prebiehajúcej vojenskej agresie voči Ukrajine podľa poslancov dokázal, že aj informácie sa môžu stať zbraňami. Uznesenie konštatuje, že Rusko sa angažuje v dezinformáciách s nevídanou zlovôľou a v nevídanom rozsahu s cieľom klamať o invázii na Ukrajinu svojich občanov doma, ale aj medzinárodné spoločenstvo. Parlament v tejto súvislosti privítal nedávny celoeurópsky zákaz ruských propagandistických kanálov, ako sú Sputnik TV a RT.

Protiopatrenia

Parlament vyzval EÚ, aby problém dezinformácií riešila vytvorením spoločnej stratégie, ktorej súčasťou by malo byť aj uplatnenie konkrétnych sankcií v prípade zahraničného zasahovania a dezinformačných kampaní. Poslanci presadzujú, aby sa do zvyšovania povedomia a informovanosti verejnosti zapojili organizácie občianskej spoločnosti, ako sa to osvedčilo napríklad na Taiwane. Zdôrazňujú tiež, že spoluprácu s podobne zmýšľajúcimi partnermi treba nadviazať po celom svete.

Parlament okrem toho odporučil:

  • vyčleniť verejné finančné prostriedky pre široko distribuované, pluralitné a nezávislé médiá, novinárov, overovateľov faktov a výskumníkov
  • zvážiť zrušenie licencií organizáciám šíriacim propagandu zahraničných štátov
  • prinútiť platformy sociálnych médií, ktoré sú využívané ako prostriedok na zasahovanie zahraničných aktérov, aby prestali propagovať obsah pochádzajúci z nedôveryhodných účtov, ktoré podporujú šírenie škodlivého obsahu spojeného so zahraničným zasahovaním, a to aj v iných jazykoch než v angličtine
  • navrhnúť európskym univerzitám, aby prehodnotili svoju spoluprácu s Konfuciovými inštitútmi, ktoré sú čínskymi lobistickými platformami
  • objasniť vzťahy medzi niektorými európskymi politickými stranami a Ruskom, ktoré sú podľa poslancov „veľmi nevhodné“
  • zakázať zahraničné financovanie európskych a vnútroštátnych politických strán
  • urýchlene zlepšiť kybernetickú bezpečnosť a zabrániť používaniu softvérov na nezákonné sledovanie, ako je Pegasus
  • sťažiť zahraničným aktérom zamestnávanie bývalých vrcholových európskych politikov

Uznesenie bolo schválené pomerom hlasov 552 (za): 81 (proti): 60 (zdržalo sa hlasovania). Podrobnejšie informácie nájdete tu.

Vyhlásenie spravodajkyne a predsedu výboru INGE

„Online platformy a technologické spoločnosti musia v čase, keď na Ukrajine prebieha vojna, zaujať jasný postoj a pozastaviť účty, ktoré popierajú, glorifikujú alebo ospravedlňujú agresiu, vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. V dlhodobom horizonte potrebujeme od Európskej komisie jasnú stratégiu a skutočne záväzné pravidlá EÚ v oblasti zodpovednosti a transparentnosti online platforiem. Odolnosť musí byť našim ochranným štítom - mali by sme masívne investovať do podpory kvalitných nezávislých médií vrátane tých v susedstve EÚ“, uviedla spravodajkyňa Sandra Kalniete (EPP, LV).

Predseda výboru INGE Raphaël Glucksmann (S&D, FR) vyhlásil: „Európske elity po dvadsiatich rokoch, keď boli kŕmené mýtom o konci histórie a žili v presvedčení, že nemajú nepriateľov, preukázali nepochopiteľnú naivitu a trestuhodnú ľahkovážnosť. Tento výbor, ktorý bol zriadený, aby ukončil túto ľahostajnosť, pracoval na prebudení Európy, aby sa naše demokracie naučili brániť.“

Súvislosti

Európsky parlament zriadil Osobitný výbor pre zahraničné zasahovanie do všetkých demokratických procesov v Európskej únii vrátane dezinformácií (INGE) v júni 2020. Výbor zorganizoval asi 50 vypočutí, na ktorých sa zúčastnilo celkovo približne 130 expertov. Jeho jedenapolročný mandát sa skončí 23. marca.


Typ dokumentu: Nelegislatívne uznesenie