Predvolebný týždenník Európskeho parlamentu 

Tlačová správa 
 
 

Zdieľať túto stránku: 

7. júna 2024

Európa hlasuje!

Európske voľby sa oficiálne začali! Možnosť predčasného hlasovania ponúka viacero krajín – v Estónsku sa dá hlasovať online už od pondelka 3. júna. V Holandsku bol volebným dňom štvrtok 6. júna. Dnes, 7. júna, mieria k urnám Íri a Česi a zvyšok Európy vrátane Slovenska, ktoré bude hlasovať v sobotu 8. júna, bude nasledovať cez víkend.

Celkovo môže v eurovoľbách hlasovať približne 360 ​​miliónov Európanov, ktorí zvolia 720 poslancov budúceho Európskeho parlamentu.

Prvýkrát budú môcť voliť aj 2 milióny 16-ročných v Belgicku, Nemecku, na Malte a v Rakúsku a 17-ročných v Grécku. Vo všetkých ostatných krajinách musia mať voliči  aspoň 18 rokov, aby mohli hlasovať.

Informácie o tom, ako a kedy voliť, nájdete na webovej stránke volieb.

Odhady (od 20:15 - 20:30 hod SELČ) a predbežné výsledky volieb (od 23:15 - 23:30 hod SELČ) budú aktualizované v reálnom čase na webovej stránke s výsledkami európskych volieb.

Priamy prenos z Európskych volieb

Médiá môžu využiť zábery z volieb, ktoré sa konajú vo všetkých členských štátoch EÚ z EbS alebo Multimediálneho centra. Zábery holandskej volebnej miestnosti vo veternom mlyne sú k dispozícii tu. Občania EÚ už volili na ostrove Svartsö vo Švédsku alebo na trajekte v Kemiönsaari (Fínsko). Občania EÚ zo štrnástich krajín mali tiež možnosť voliť poštou, ako napríklad Gréci. Zábery z volieb budú priebežne aktualizované počas víkendu – vrátane záberov z hlasovania vedúcich kandidátov a lídrov politických skupín.

Volebné dni a noc v Bruseli

Európsky parlament v Bruseli bol prispôsobený tomu, aby v ňom počas volieb mohlo pracovať viac ako 1000 zástupcov médií z viac ako 90 krajín sveta. Rokovacia sála sa zmenila na obrovskú mediálnu miestnosť. Počíta sa so 700 pracovnými miestami pre novinárov, pripravených je 125 pozícií pre živé vysielanie, z toho 66 v rokovacej sále na troch úrovniach s rozlohou 420 m2 a pripravených je aj 185 širokopásmových prenosových liniek.

Praktické informácie pre novinárov a prehľad týkajúci sa volebných dní a noci nájdete tu.

Dobre vedieť

  • Ombudsmani krajín EÚ a predsedovia národných volebných výborov vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzývajú všetkých oprávnených voličov, aby išli voliť, pričom zdôraznili potrebu silnej občianskej angažovanosti na posilnenie demokratických inštitúcií.
  • Stále si nie ste istí, koho voliť? Bolo vyvinutých niekoľko celoeurópskych aplikácií, ktoré vám pomôžu pri výbere, ako napríklad Palumba, EU&I, VoteSwiper alebo EuroMPmatch. K dispozícii je aj množstvo aplikácií pre jednotlivé krajiny v niekoľkých jazykoch, ktoré občanom pomôžu pri výbere. Na Slovensku je to napríklad táto volebná kalkulačka.