Súčasný jazyk: SK - slovenčina  
 

Nové funkčné obdobie Európskeho parlamentu 

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Európsky parlament ukončil svoju ôsme volebné obdobie 1. júla 2019. Deviate funkčné obdobie odštartovalo ustanovujúcou schôdzou EP dňa 2. júla 2019 v Štrasburgu.

Počas tohto zasadnutia si plénum zvolilo predsedu, štrnásť podpredsedov a piatich kvestorov EP a rozhodlo o počte a veľkosti stálych parlamentných výborov.


Rokovania novozvolených poslancov o sformovaní politických skupín (poslaneckých klubov v EP) odštartovali ešte pred ustanovujúcou schôdzou, hneď po európskych voľbách. Na vytvorenie politickej skupiny je potrebných 25 poslancov z minimálne jednej štvrtiny členských štátov.

 

Vstup do deviateho funkčného obdobia EP: otázky a odpovede

 Nová Európska komisia


Európska rada na základe výsledkov volieb do Európskeho parlamentu nominuje kvalifikovanou väčšinou kandidáta na post predsedu Európskej komisie, ktorý následne predstúpi pred poslancov. V prípade, že nominanta členských štátov odobrí absolútna väčšina všetkých poslancov EP, stane sa zvoleným predsedom Európskej komisie. V opačnom prípade členské štáty do mesiaca navrhnú iného kandidáta.

 

Členské štáty následne navrhnú svojich kandidátov na komisárov, ktorí sa budú spolu so zvoleným predsedom EK uchádzať ako celok o dôveru Európskeho parlamentu. Pokiaľ poslanci toto kolégium komisárov schvália, nová Komisia by sa mohla ujať svojho mandátu začiatkom novembra.

 

Podrobnejšie informácie nájdete tu alebo v infografike.


Vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ

Na základe dohody hláv štátov a vlád Únie z 10. apríla by členstvo Spojeného kráľovstva v Európskej únii malo byť ukončené do 31. októbra 2019.

 

Dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie musí byť pred vstupom do platnosti odobrená Európskym parlamentom jednoduchou väčšinou hlasujúcich poslancov (čl. 50 ods. 2 Zmluvy o EÚ). Podrobnejšie informácie o rozpravách a uzneseniach Parlamentu o brexite nájdete tu.


Po brexite sa počet poslancov EP zníži na 705. Niektoré členské štáty však zároveň v rámci prerozdelenia kresiel získajú viac mandátov, ktoré ale budú k dispozícii až po vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Okrem Slovenska sa to týka aj Dánska, Estónska, Fínska, Francúzska, Holandska, Chorvátska, Írska, Poľska, Rakúska, Rumunska, Španielska, Švédska a Talianska. Podrobnejšie informácie nájdete tu.

Rozdelenie kresiel v EP po brexite