Vyjednávači Parlamentu v roku 2020 úspešne vyrokovali historicky najväčší finančný balík EÚ na zvládanie dôsledkov krízy COVID-19 a financovanie novej generácie programov EÚ na obdobie 2021 – 2027. S cieľom podporiť Ukrajinu a posilniť priemyselnú autonómiu EÚ poslanci žiadajú revíziu a zvýšenie dlhodobého rozpočtu.
Dlhodobý rozpočet EÚ a jedinečný nástroj obnovy s prostriedkami v objeme 750 miliárd eur (viac než 800 miliárd eur v súčasných cenách) (pozri tiež NextGenerationEU, Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti) majú zabezpečiť, aby boli európske krajiny lepšie pripravené na krízy. Majú tiež podporiť digitálnu a ekologickú transformáciu, najmä prostredníctvom podpory mladých ľudí, malých a stredných podnikov, záchranných a zdravotníckych systémov, ako aj výskumu. V roku 2021 boli prijaté a v roku 2023 doplnené ďalšie opatrenia na podporu regiónov a zraniteľných skupín obyvateľstva (napríklad Fond na spravodlivú transformáciu a Sociálny klimatický fond) v snahe urýchliť opatrenia na dosiahnutie klimatickej neutrality a zníženie závislosti od ruských fosílnych palív (plán REPowerEU).
Parlament takisto zaistil právne záväzný plán zavedenia nových vlastných zdrojov, ktorý má umožniť splatenie úverov súvisiacich s realizáciou Európskeho nástroja obnovy.
Počas rokovaní s Radou o rozpočte dosiahli poslanci jeho zvýšenie pre hlavné programy na obdobie 2021 – 2027 (EU4Health, Horizont (výskum), InvestEU a Erasmus+) o 16 miliárd eur.
Solidarita EÚ na základe spoločných hodnôt a cieľov
Parlament v rámci svojej rozpočtovej právomoci podrobne sleduje rozpočtové výdavky a národné plány obnovy financované z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Ak chcú mať členské štáty prístup k prostriedkom Únie, musia dôsledne dodržiavať klimatické a digitálne ciele EÚ, ako aj princípy právneho štátu a základné hodnoty Únie. Parlament vyvíja tlak na Komisiu, aby v prípade nesplnenia týchto požiadaviek zadržala platby v súlade s režimom podmienenosti právnym štátom, na ktorom sa v roku 2020 dohodla s Radou. Navyše europoslancom sa podarilo zlepšiť kontrolu a transparentnosť Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti: každý členský štát musí zverejňovať 100 najväčších príjemcov prostriedkov z mechanizmu.
Spravodlivá mzda
Poslanci presvedčili členské štáty, aby na vnútroštátnej úrovni zaistili minimálnu mzdu a v celej EÚ zabezpečili pre mužov a ženy rovnakú odmenu za rovnakú prácu. Parlament chce tiež zaistiť pracovníkom sociálnu spravodlivosť a dôstojnosť a skoncovať s nekalými praktikami poskytovateľov služieb fungujúcich prostredníctvom digitálnych platforiem (tzv. pracovníci platforiem). Poslanci tiež vyzývajú členské štáty, aby posilnili systémy minimálneho príjmu a zakázali vykorisťovanie stážistov. Okrem toho patria medzi priority Parlamentu i naďalej spravodlivé zdaňovanie a boj proti praniu špinavých peňazí. Parlament tiež prijal nové pravidlá pre finančné operácie v kryptomenách, aby ich bolo možné vysledovať rovnakým spôsobom ako tradičné prevody peňazí.
Podpora priemyslu EÚna posilnenie digitálnej a zelenej transformácie
Vo februári 2023 poslanci hlasovali za vytvorenie nového nástroja financovania EÚ na upevnenie a znovuumiestnenie priemyselných výrobných kapacít v Európe. Návrh právnych predpisov na reformu trhu s elektrickou energiou a zabezpečenie dostatočných dodávok vzácnych surovín sa pripravuje popri „zákone o nulových emisiách v priemysle“. Poslanci majú v úmysle urýchlene dokončiť tieto nové pravidlá a uzavrieť rokovania s Radou v dostatočnom predstihu pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2024. Tento „balík opatrení v oblasti konkurencieschopnosti“ by mal podporiť zavádzanie technológií čistej energie a pomôcť priemyselným odvetviam EÚ vytvárať vysokokvalitné pracovné miesta a stimulovať hospodársky rast, aby sa dosiahli ciele zelenej dohody.