Tlačové stredisko 

Filtrovať 

ENVI  
 

Environment MEPs advocate a full and immediate EU-wide ban on ivory and rhinoceros horn trade, and call for common sanctions at EU level against wildlife trafficking, in a resolution voted on Thursday. Wildlife trafficking is worth an estimated €20 billion annually. It has grown in recent years, becoming one of the biggest and most profitable forms of organised cross-border crime.

AFCO  
AFET  
AGRI  
CULT  
DEVE  
ECON  
EMPL  
ENVI  
FEMM  
IMCO  
INTA  
ITRE  
JURI  
LIBE  
PECH  
REGI  
SEDE  
TRAN  
 

Ministers are outlining the priorities of the Czech Presidency of the Council of the EU to parliamentary committees, in a series of meetings.

ENVI  
ITRE  
 

Bas Eickhout, Chair of the European Parliament’s delegation at COP27 will comment on negotiations in a press conference with Commission Vice-President Frans Timmermans.

ENVI  
 

A draft law to cap the production of traditional biofuels and accelerate the shift to alternative sources, such as seaweed and waste, was approved by the Environment Committee on Tuesday. It aims to reduce greenhouse gas emissions that result from the growing use of agricultural land to produce biofuel crops.

Doplňujúce informácie 

Týždenná agenda:Budúce podujatia 

decembra 2022 
Vybrať deň  
  1.  
    Tlačové konferencie  
    Brussels, Paul-Henri Spaak, 0A50 
  2. Program predsedu  
       
 

Media accreditation 

Novinári, fotografi a audiovizuálne tímy musia požiadať o akreditáciu médií a/alebo osobitné povolenie na nahrávanie, aby mohli vstúpiť do priestorov Parlamentu a pracovať v nich.

Často kladené otázky 

Ako pracujú poslanci Európskeho parlamentu, koľko zarábajú, na aké príspevky majú nárok? Odpovede na tieto, ako aj ďalšie často kladené otázky nájdete práve v tejto sekcii.

Kontaktujte nás 

Tlačové oddelenie Európskeho parlamentu má tím tlačových hovorcov, ktorých prácou je pomáhať novinárom a poskytovať im informácie o práci a rozhodnutiach vo výboroch a na plenárnej schôdzi.