Tlačové stredisko 

Filtrovať 

Plenárne zasadnutie  
EMPL  
 

Európska únia bude poskytovať podporu prepusteným pracovníkom aj v rokoch 2014-2020. Dohoda zástupcov Parlamentu a Rady, ktorú v stredu potvrdilo plenárne hlasovanie, navyše rozširuje možnosť poskytnutia pomoci na ďalšie skupiny pracovníkov vrátane samostatne zárobkovo činných osôb a zamestnancov so zmluvami na dobu určitú. Nové pravidlá budú účinné od 1. januára 2014.

Plenárne zasadnutie  
 

The European Parliament made the case on Thursday for EU-wide data sharing on the registration of cats and dogs to tackle the illegal trade in pets that are often badly bred and at risk of spreading diseases. Trafficking of pets, including wild and exotic animals, is increasingly linked to organised crime and poses a public health risk, say MEPs.

Plenárne zasadnutie  
ENVI  
 

EÚ musí využívať svoje prírodné zdroje efektívnejšie, uvádza sa v stredu schválenom nelegislatívnom uznesení EP. Zvýšenie produktivity zdrojov o 30% do roku 2030 by prispelo k nárastu HDP o 1% a vytvorilo dva milióny udržateľných pracovných miest. Na to je však potrebné stanoviť záväzné ciele pre znižovanie odpadu, revidovať predpisy o ekodizajne a prijať opatrenia na oddelenie rastu od využívania prírodných zdrojov, tvrdia poslanci požadujúc predloženie legislatívneho návrhu do konca roka.

Plenárne zasadnutie  
ITRE  
 

Európsky parlament vo štvrtok schválil nové pravidlá, na základe ktorých budú členské štáty povinné informovať Európsku komisiu o svojich zámeroch rokovať s tretími krajinami o energetických dodávkach. Na legislatívnom texte, ktorý je prvým kúskom skladačky energetickej únie, sa ešte v decembri dohodli parlamentní vyjednávači so slovenským predsedníctvom v Rade (ministrov) EÚ.

Plenárne zasadnutie  
 

Európsky parlament vo štvrtok rozhodol o zriadení vyšetrovacieho výboru pozostávajúceho zo 45 poslancov, ktorý prešetrí porušovanie únijnej legislatívy v súvislosti s meraním emisií v automobilovom priemysle, ako aj údajné zlyhania členských štátov a Európskej komisie pri presadzovaní pravidiel EÚ. Vyšetrovací výbor predloží priebežnú správu do šiestich mesiacov a záverečnú správu do 12 mesiacov od začiatku svojej činnosti.

Plenárne zasadnutie  
 

"Release journalists being held without compelling evidence of criminal activity", MEPs urge the Turkish authorities in a resolution voted on Thursday. Since the failed coup d’état on 15 July, the Turkish government has arrested at least 99 journalists and writers, revoked the press credentials of at least 330 journalists, and closed the offices of more than 100 media outlets, leaving over 2,300 media workers without jobs.

Plenárne zasadnutie  
ECON  
 

Poplatky, ktoré banky účtujú maloobchodníkom za spracovanie platieb kartami, budú mať na území celej EÚ jasne definovaný strop. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, ktorý v utorok schválil Európsky parlament. Limity, ktoré sa budú vzťahovať na cezhraničné, ako aj domáce platby kartami, by mali viesť k zníženiu nákladov pre obchodníkov aj pre samotných držiteľov kariet.

Plenárne zasadnutie  
 

Pokiaľ Čína nesplní všetkých päť kritérií, ktorými EÚ definuje trhové hospodárstvo, jej dovoz do EÚ musí podliehať neštandardným postupom, uvádza sa v uznesení, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament. Ich súčasťou by malo byť využívanie neštandardnej metodiky pri porovnávaní a hodnotení trhovosti čínskych nákladov a cien v rámci antidumpingových a antisubvenčných vyšetrovaní s cieľom zaručiť rovnaké podmienky pre priemysel EÚ a chrániť únijné pracovné miesta.

Plenárne zasadnutie  
 

Európsky parlament v zásade podporuje uznanie palestínskej štátnosti a riešenie v podobe existencie dvoch štátov. Zároveň je však presvedčený, že tieto veci by mali ísť ruka v ruke s vývojom mierových rokovaní, ktoré by sa mali posunúť vpred, uvádza sa v stredu schválenom uznesení. Parlament tiež v snahe o podporu diplomatického úsilia EÚ na Blízkom výhode rozhodol o začatí iniciatívy "Poslanci za mier," v rámci ktorej by mali spolupracovať poslanci EP, parlamentov Izraela a Palestíny.

       
 

Media accreditation 

Novinári, fotografi a audiovizuálne tímy musia požiadať o akreditáciu médií a/alebo osobitné povolenie na nahrávanie, aby mohli vstúpiť do priestorov Parlamentu a pracovať v nich.

Často kladené otázky 

Ako pracujú poslanci Európskeho parlamentu, koľko zarábajú, na aké príspevky majú nárok? Odpovede na tieto, ako aj ďalšie často kladené otázky nájdete práve v tejto sekcii.

Kontaktujte nás 

Tlačové oddelenie Európskeho parlamentu má tím tlačových hovorcov, ktorých prácou je pomáhať novinárom a poskytovať im informácie o práci a rozhodnutiach vo výboroch a na plenárnej schôdzi.