Delo poslancev Evropskega parlamenta 

Evropski državljani izvolijo poslance Evropskega parlamenta, ki jih zastopajo. Ti so zakonodajalci EU ter Komisijo in države članice pozivajo k odgovornosti. Poslanci imajo ključno vlogo pri pomembnih aktualnih vprašanjih, kot so podnebne spremembe, migracije, človekove pravice in način urejanja finančnih trgov.

So dnevno razpeti med delom za volivce, razpravami v političnih skupinah ter pogajanjih in glasovanjih v odborih in na plenarnih zasedanjih.

Delo v odborih

V Parlamentu več specializiranih odborov pokriva najrazličnejša področja politike. Pregledujejo zakonodajne predloge, jih spreminjajo ter sprejemajo poročila. Odbori imenujejo tudi skupine poslancev Evropskega parlamenta, ki se pogajajo s Svetom o zakonodaji EU. Prav tako sprejemajo samoiniciativne resolucije, pripravljajo predstavitve s strokovnjaki ter natančno preverjajo druge organe in institucije EU.

Odbor ima med 25 in 76 polnopravnih članov in prav toliko nadomestnih članov.

Polnopravni člani odbora iz svojih vrst izvolijo predsednika in do štiri podpredsednike, ki skupaj tvorijo „predsedstvo odbora“ z dveinpolletnim mandatom.

Parlament lahko ustanovi tudi pododbore in posebne začasne odbore, ki se ukvarjajo s posebnimi vprašanji, pa tudi preiskovalne odbore za preiskovanje domnevnih kršitev ali nepravilnosti pri izvajanju zakonodaje EU. Običajno se parlamentarni odbori sestajajo v Bruslju. Njihove razprave so javne in načeloma dostopne na spletu v vseh uradnih jezikih EU.