Enotno evropsko nebo: več letal v zraku zahteva boljši nadzor letalskega prometa

Nebo nad Evropsko unijo je polno letal: vsak dan je v uniji registriranih več kot 27.000 poletov. Vsa ta letala je treba nadzorovati in tako zagotoviti varnost potnikov. Evropska komisija je zato predlagala ukrepe za vzpostavitev integriranega nadzora zračnega prometa v EU. Odprava zračnih meja med državami EU bi namreč prispevala k varnejšemu in čistejšemu letalskemu prometu. Odbor za transport je ukrepe 30. januarja podprl.

Airbus A310 over Radar ©BELGA_TOPFOTO
Razdrobljenost evropskega neba pomeni, da letala ne morejo leteti po najkrajših zračnih poteh. ©BELGA_TOPFOTO

Evropsko nebo nadzoruje 28 nadzornikov zračnega prometa iz 28 članic EU. Ti upravljajo s 60 centri za nadzor zračnega prometa, evropsko nebo pa je razdeljeno na več kot 650 sektorjev.


Takšna razdrobljenost pomeni, da letala ne morejo leteti po najkrajših zračnih poteh. Poleti so zato daljši, porabi se več goriva, obremenitev okolja je zato večja. To seveda stane: okoli pet milijard stroškov se letno prenese na ceno vozovnic.


Projekt enotnega evropskega neba se je začel leta 1990, njegov cilj pa je odpraviti zračne meje med državami. Prvi paket zakonodaje (SES1) je bil sprejet leta 2004, vendar je bil napredek prepočasen. Zakonodaja je bila zato leta 2009 (SES2) posodobljena.


Poslanci so tako 30. januarja sprejeli še en paket zakonodaje (SES2+), ki se osredotoča na dve težavi:


  • neučinkovitost zračnega nadzora: odprava nacionalnih meja bo omogočila vzpostavitev krajših letalskih prog, kar bo prispevalo k manjši porabi goriva. Organizacijska in finančna ločitev nacionalnih nadzornikov zračnega prometa od drugih organizacij za nadzor zračnega prometa bo izboljšala varnost.
  • Razdrobljeno upravljanje z zračnim prometom: sedanjih 28 nacionalnih blokov zračnega prometa se bo združilo v devet regionalnih. Ti so sicer že vzpostavljeni, ampak še ne delujejo v celoti.

Po današnjem glasovanju v odboru mora zakonodaja dobiti še podporo poslancev na plenarnem zasedanju, svoje privoljenje morajo dati tudi države EU.