Novi predpisi bodo olajšali množično financiranje v EU

Evropski parlament je potrdil nove predpise, ki bodo platformam za množično financiranje omogočile, da zagonskim podjetjem in investitorjem ponudijo nove priložnosti.

Crowdfunding or community funding concept ©AdobeStock/Arpad Nagy-Bagoly
Crowdfunding or community funding concept ©AdobeStock/Arpad Nagy-Bagoly

5. oktobra je Evropski parlament potrdil nove predpise, ki bodo platformam za množično financiranje omogočili poenostavljeno zagotavljanje storitev širom skupnega trga EU. Predpisi bodo povečali število možnih investitorjev v zagonska podjetja, inovatorje in mala podjetja, investitorjem pa omogočili večjo izbiro projektov in jih bolje zaščitili.

Platforme za množično financiranje, ki delujejo v več kot eni državi EU, se bodo tako morale držati le enih osnovnih predpisov - kot jih določa nova uredba - in ne več različnih predpisov v vsaki državi članici. Namen spremljajoče direktive je malim podjetjem omogočiti boljši dostop do sredstev. Predpisi bodo veljali za evropske ponudnike storitev množičnega financiranja, ki zberejo do pet milijonov evrov na projekt na leto.

Zakaj je zakonodaja o množičnem financiranju potrebna?


Obstoječi predpisi držav članic glede množičnega financiranja se med sabo močno razlikujejo. To prinaša pravno negotovost in odvrača investitorje od vlaganja v projekt v drugi državi EU, platforme pa od nudenja storitev preko meja.

To je omejevalo priložnosti za podjetja, ki bi jim dostop do velikega števila zainteresiranih ljudi sicer lahko koristil - še posebej, če so delovali na manjših trgih.

Komisija v poročilu iz leta 2015 sicer ugotavlja, da so bili projekti množičnega financiranja v teku v vseh državah članicah (EU 28), pri čemer je 206.908 projektov zbralo 2,3 milijarde evrov, a poudarja, da so čezmejni projekti predstavljali le 8,5 odstotka sredstev, zbranih v letu 2013, in 7,3 odstotka v letu 2014.

Kako bodo novi predpisi o množičnem financiranju ščitili investitorje?


Eno od večjih tveganj množičnega financiranja je, da odločitve investitorjev pogosto ne temeljijo na podatkih da nanje vplivajo čustva. Bankroti malih podjetij ali zamude v dostavljanju dobrin so med najpogostejšimi težavami, ki jih investitorji ne predvidijo.

Novi predpisi zahtevajo, da ponudniki storitev množičnega financiranja strankam podajo jasne informacije o možnih finančnih tveganjih vsakega projekta. Investitorjem morajo podati list s ključnimi informacijami glede naložbe v projekt, ki ga pripravi lastnik projekta ali je pripravljen na ravni platforme.

Kaj je množično financiranje?

  • Zagonska in inovativna podjetja imajo pogosto težave z dostopanjem do sredstev na tradicionalne načine, kot so bančna posojila.
  • Ponudniki storitev množičnega financiranja jim omogočijo, da se - običajno preko digitalnih platform - povežejo z veliko malimi investitorji in od njih prejmejo sredstva.

Naslednji koraki

Novi predpisi o evropskih ponudnikih storitev množičnega financiranja bodo stopili v veljavo eno leto od objave v uradnem listu Evropske unije.

Sorodni članki