Kako EU ukrepa proti škodljivim spletnim vsebinam in za zaščito svobode govora

Kako hoče EU ukrepati proti škodljivim in nezakonitim vsebinam na spletu in zaščititi svobodo izražanja?

Digital illustration of an internet cloud ©AdobeStock_vegefox.com
©AdobeStock_vegefox.com

Parlament je 5. julija sprejel akt o digitalnih storitvah, ki bo urejal hitro razvijajoče se digitalno gospodarstvo na ravni EU in postavil standarde za preostali svet. Med temeljnimi vprašanji, ki so jih poslanci hoteli obravnavati, je bila zaščita uporabnikov pred škodljivimi ali nezakonitimi vsebinami.

Odstranjevanje nezakonite vsebine ter zaščita pravic in svoboščin


Evropski poslanci so dejali, da ni dovolj, da platforme prostovoljno ukrepajo. Hoteli so jasna pravila za moderiranje vsebin, ki bodo veljala za vso Evropsko unijo. Pri tem naj bi bil uporabljen mehanizem "obveščanja in ukrepanja". Predpisi naj bi zagotovili, da bo mehanizem:

  • učinkovit - uporabniki morajo zlahka obvestiti spletne posrednike (platforme) o nezakoniti vsebini, tako da jo lahko ti hitro odstranijo;
  • da se ga ne bo zlorabljalo: v primeru, da je vsebina odstranjena, morajo biti uporabniki obveščeni in imeti morajo pravico, da se glede odločitve pritožijo nacionalnemu organu za reševanje sporov;
  • da bo spoštoval pravice in svoboščine uporabnikov, kot sta pravica do izražanja in informiranosti, tako da bodo posredniki lahko odstranjevali nezakonite vsebine skrbno, sorazmerno in nediskriminatorno ter ne bodo odstranjevali vsebine, ki ni nezakonita.


Če bo uporabnik nasprotovali odločitvi platforme o legalnosti vsebine, ki jo je ustvaril, so bo lahko obrnil na sodne poti.  

V primerih, ko je nezakonita vsebina tudi kazniva, mora biti ne le odstranjena, temveč morajo slediti policijski in sodni ukrepi. Spletne platforme bodo morale prijavljati resna kazniva dejanja pristojnim organom.

Boj proti škodljivim vsebinam


Za reševanje problema škodljivih vsebin, kot so sovražni govor ali dezinformacije, bodo platforme bolj zavezane k preglednosti, tudi glede tega, kako platforme služijo denar.

Uporabniki naj imajo večjo izbiro, kaj vidijo na spletu


Predpisi bodo uporabnikom zagotovili večji nadzor nad tem, kakšne vsebine vidijo, in možnost, da se popolnoma izločijo iz usmerjenega prilagajanja vsebin zanje.

Vsebujejo tudi strožja določila o usmerjenemu oglaševanju, tudi prepoved oglaševanja mladostnikom in uporabo občutljivih podatkov, kot so podatki o spolni usmerjenosti, veri ali etnični pripadnosti.

Komisija je predlog akta o digitalnih storitvah in akta o digitalnih trgih predstavila predstavila 15. decembra 2020. Parlament ju je po pogajanjih s Svetom 5. julija 2022 odobril. 

Svet naj bi akt o digitalnih trgih odobril julija, akt o digitalnih storitvah pa septembra. Podrobnosti o tem, kdaj bosta uredbi pričeli veljati, preverite v sporočilu za javnost, ki je med povezavami.

Več o tem, kaj sta akt o digitalnih trgih in akt o digitalnih storitvah.