Podeljevanje razrešnice: kako Parlament nadzoruje proračun EU

Poslanci so se na plenarnem zasedanju odločili, da bodo za večino institucij in agencij EU potrdili porabo proračuna za leto 2018. Postopek je znan kot podeljevanje razrešnice.

Parlament lahko razrešnico podeli, jo odloži ali zavrne. Če Parlament razrešnico podeli, so proračunske postavke za določeno leto zaključene. ©BELGAIMAGE-EASYFOTOSTOCK-Zoonar-P.Gudella
Parlament lahko razrešnico podeli, jo odloži ali zavrne. ©BELGAIMAGE-EASYFOTOSTOCK-Zoonar-P.Gudella

Poslanci so 13. in 14. maja glasovali o razrešnici za proračun Evropske komisije ter drugih institucij in agencij Evropske unije za leto 2018. Postopek razrešnice je najpomembnejše orodje, s katerim Parlament preverja, kako so bila porabljena javna sredstva in kako so bili izvedeni projekti. Le Evropski parlament ima pravico odobriti proračun evropskih institucij.


Kaj je postopek podeljevanja razrešnice?

Razrešnica je potrdilo Parlamenta, da je bil proračun EU za določeno leto uresničen v skladu s pravili.

Odbor za nadzor proračuna (CONT) nadzoruje, kako Komisija ter druge institucije in agencije EU izvajajo proračun EU, in pripravi odločitev Parlamenta o razrešnici za vsako proračunsko leto.

Parlament obravnava mnenje odbora za nadzor proračuna, upošteva tudi priporočila Sveta, in se odloči podeliti, odložiti ali zavrniti razrešnico.

Če Parlament razrešnico podeli, so proračunske postavke za določeno leto zaključene.


Kaj se zgodi, če Parlament ne podeli razrešnice?

Če je razrešnica za proračun kakšne od institucij ali agencij EU odložena, mora ta organizacija najprej izpolniti priporočila Parlamenta in nato ponovno zaprositi za razrešnico.


Ali je samoumevno, da bo Parlament podelil razrešnico?

Parlament je tekom let zavrnil podelitev razrešnice različnim organizacijam EU, dvakrat tudi Evropski komisiji: leta 1984 (za finančno leto 1992) in leta 1998 (za finančno leto 1996).

Evropska komisija pod vodstvom Jacquesa Santerja je, kmalu potem ko ji Parlament ni podelil razrešnice za leto 1996, odstopila.

Za 1996 in 1997 je Parlament zavrnil podeljevanje razrešnice za proračun Evropskega azilnega podpornega urada s sedežem na Malti, kar je vodilo v upravne in organizacijske spremembe urada.


Katerim institucijam Parlament podeljuje razrešnico?

Razrešnico morajo dobiti vse ustanove, vključno z Evropsko komisijo, samim Parlamentom, Evropskim svetom, Svetom Evropske unije in drugimi agencijami, telesi in skupnimi organizacijami. Poslanci so na plenarnem zasedanju obravnavali 52 poročil. Letos je parlament desetič zapored priporočil, naj Parlament odloži podelitev razrešnice za proračun Sveta in Evropskega sveta, pri čemer se je skliceval na to, da Svet ni posredoval podatkov, ki jih Parlament potrebuje.

Poslanci so glasovali tudi, naj se odloži razrešnica za Evropski ekonomsko-socialni odbor, in ustanovo pozvali, naj obrazloži primanjkljaj v notranjih procesih.


Kako dolgo traja postopek?

Postopek, ki se sedaj zaključuje, se nanaša na proračun za leto 2018. Odbor za nadzor proračuna v postopku za razrešnico proračuna sprejme odločitev na podlagi podatkov, ki jih posreduje Računsko sodišče EU, ter mnenja Sveta in po posvetu s komisarji in drugimi višjimi uradniki EU.

Da bi zagotovili, da je denar davkoplačevalcev porabljen ustrezno, člani odbora za nadzor proračuna preverjajo, kako je bil proračun porabljen, tudi v državah članicah. Februarja 2020 so se člani odbora odpravili na misijo iskanja dejstev na Češko, da bi preverili navedbe o napakah glede upravljanja kohezijskih skladov in sredstev za kmetijstvo.

Parlament mora sprejeti odločitev o razrešnici pred 15. majem vsako leto.