Bo Veliki Britaniji bolje v ali zunaj unije? Poslanci o dogovoru EU z Londonom

Državljani Velike Britanije bodo 23. junija na referendumu odločali o tem, ali naj njihova država ostane v Evropski uniji. Poslanci so 24. februarja razpravljali o posledicah, ki bi jih takšna ali drugačna odločitev imela za prebivalce Otoka in unijo kot celoto. Mnenja so bila deljena.

Debate on the conclusions of the European Council meeting of 18 and 19 February 2016
.

Poslanci so se osredotočili na rezultate vrha EU 18. in 19. februarja, na katerem so voditelji EU z britanskim premierjem Davidom Cameronom dosegli dogovor o spremembi statusa Velike Britanije v EU.


London tako ne bo več zavezan prizadevati si za vse bolj povezano unijo, delavcem iz drugih držav EU bo lahko tudi odpovedal takojšnjo socialno pomoč in socialna stanovanja. Države brez evra v prihodnje ne bodo obvezane plačevati za reševanje bank v območju evra.


Zaradi teh koncesij je Cameron napovedal, da bo vodil kampanjo za obstoj svoje države v EU.


"Britanski premier je dobil, kar je lahko, druge države so ponudile toliko, kot so lahko. Dogovor je pošten, uravnotežen in upošteva velika načela EU, hkrati pa zadosti tudi željam in predlogom Velike Britanije," je ocenil predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker.


Vodja ELS Manfred Weber (Nemčija) je dejal, da njegova politična skupina podpira jedro dogovora. "Če bodo Britanci ostali v EU, bodo v ELS imeli poštenega partnerja pri uresničevanju dogovora," je dejal in posvaril, da je to edini dogovor, ki je na mizi, in da ponovnih pogajanj po referendumu ne bo.


Nekateri britanski politiki, nasprotniki članstva svoje države v EU, opozarjajo, da bi lahko Sodišče EU dogovor med Londonom in unijo razveljavilo. Predsednik Evropskega sveta Tusk je v razpravi poudaril, da je ta dogovor pravno zavezujoč in nepreklicen ter da ga sodišče ne more razveljaviti.


Gabriele Zimmer (GUE/NGL, Nemčija) je menila, da dogovor s Cameronom spodkopava socialni steber EU. S podporo radikalnemu, anglosaksonskemu tržnemu modelu je ponovno vstala Margaret Thatcher, je menila.


Vloga Velike Britanije v EU

 

Gianni Pittella, italijanski vodja S&D, je menil, da je Velika Britanija mnogo pripomogla k miru in demokraciji. "Najboljši prostor za boj za ta načela je v EU," je menil in dodal, da brez Velike Britanije Evropa ne bi bila ista stvar.


Vodja Zelenih, nemška poslanka Rebecca Harms, je dejala: "Jasno je, da moramo sodelovati z Veliko Britanijo. EU bo boljša z njo."


Posledice Brexita

 

Če bo Velika Britanija izstopila iz EU, bo to Evropo za vedno spremenilo in sicer na slabše, je menil predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. "Kot je dejal premier Cameron, zdaj ni trenutek, da se Zahod razdeli. Ne bi se mogel bolj strinjati," je dejal.


"Zavzemal se bom za to, da ostanemo v EU," je dejal Britanec Ashley Fox iz ECR. Britansko gospodarstvo okreva, vendar je na trhlih nogah, je posvaril poslanec: "Ne bom ga ogrozil tako, da ga bom odtrgal od enotnega trga. Verjamem tudi, da bomo mi in naša država varnejši, če bomo še naprej sodelovali s svojimi evropskimi partnerji."


V imenu Parlamenta se o statusu Velike Britanije v uniji pogajajo poslanci Guy Verhofstadt (ALDE), Elmar Brok (ELS) in Roberto Gualtieri (S&D).


"Edini ljudje, ki bodo pridobili z razdeljeno Evropo, so ljudje kot Vladimir Putin, Bašar Asad, Islamska država. Namesto, da bi se jim postavili po robu, kažemo svojo razdeljenost, svojo šibkost," je dejal vodja ALDE, belgijski poslanec Guy Verhofstadt.


"Nacionalne države ne morejo ničesar doseči same. Ali stvari naredimo skupaj, ali pa jih ne naredimo," je menil Brok, ko je Britance posvaril pred zmanjšanjem njihovega vpliva v svetu, če izstopijo iz EU.


Gualtieri je ob tem Veliki Britaniji zagotovil, da bo Parlament držal besedo in ne bo skušal odložiti implementacije dogovora. "Današnja razprava kaže, da ima dogovor v Parlamentu podporo," je dejal.


Izstop iz EU priložnost za Britance?


Nekateri so menili, da bi Velika Britanija z izstopom iz EU pridobila. "Brexit je priložnost, da Britanci ocenijo, kaj so z vstopom v unijo sploh pridobili," je menila Marine Le Pen, ena izmed vodij politične skupine ENF. "Če se tako odločijo, lahko izberejo svobodo, suverenost, s tem pa bodo našli tudi načine za reševanje problemov modernega sveta."


Nigel Farage, britanski vodja EFDD, je menil, da bo Velika Britanija varnejša zunaj EU. "Britanci bodo odločili, kaj je najbolj varno: je varno ostati v organizaciji, katere policijski šef nam pove, da na kontinent z begunsko krizo prihaja od tri do pet tisoč teroristov, ali pa je varneje prevzeti nadzor nad svojimi mejami in svojo demokracijo?"


"Nimamo nobenega jamstva za spremembo pogodb o EU. Parlament lahko ta dogovor zavrne, enako tudi Sodišče EU. To je zvijača, poskus prelisičiti britansko ljudstvo. Ne kupite tega, verjemite v Združeno kraljestvo," je pozvala nepovezana britanska poslanka Diane Dodds.

Več