Schulz: "Ne moremo in ne smemo svojih težav preložiti na Turčijo."

Pogovori s Turčijo o obvladovanju begunske krize ne bi smeli biti povezani prizadevanji Ankare za vstop države v EU, je voditelje unije na Evropskem svetu 17. marca opozoril predsednik Parlamenta Martin Schulz. "Turčiji ne bomo popuščali na področjih svobode tiska in zaščite manjšin, delitve oblasti in vladavine prava," je poudaril Schulz in dodal, da gre pri tem za vprašanja, o katerih se ni mogoče pogajati.

European Parliament President Martin Schulz during the press conference at the European Council
Martin Schulz

Vrh EU 17. in 18. marca v Bruslju je posvečen politiki priseljevanja in gospodarskim vprašanjem.


Turčija je po mnenju Schulza ključen partner EU: "Potrebujemo partnerstvo, ne odvisnost od Turčije. Ne moremo in ne smemo svojih težav preložiti na Turčijo."


Parlament sicer želi več podrobnosti o dogovoru s Turčijo, ki naj bi omogočal vračanje migrantov iz EU. Je mogoče Turčijo obravnavati kot varno državo? Poslanci zahtevajo jamstva, da vrnjeni begunci ne bodo končali v rokah ljudi, od katerih bežijo.


Schulz je opozoril, da kakršenkoli dogovor s Turčijo ne more nadomestiti resnično evropske priseljenske in azilne politike. Zavzel se je za reformo sedanjih pravil in ustanovitev evropske mejne straže, kot jih je predlagala Evropska komisija.


Države EU bi morale sprejeti begunce iz Grčije in drugih držav, saj bi s tem olajšale trpljenje tisočim ljudem, ki zdaj vztrajajo na meji med Grčijo in nekdanjo jugoslovansko republiko Makedonijo, je še menil Schulz.


Tudi Jordanija in Libanon, ki skupaj gostita 2,9 milijona beguncev, bi morala dobiti več pomoči, je poudaril predsednik Parlamenta. "To sta velikodušnost in človeška dostojnost! Ampak državi sta na robu svojih zmogljivosti," je opozoril Schulz.


Čeprav se kriza priseljevanja vse bolj zaostruje, gospodarska vprašanja še vedno ostajajo pomembna. "Spodbujanje rasti in ustvarjanje novih delovnih mest morata ostati prednostni nalogi," je poudaril in opomnil, da se evropsko gospodarstvo le počasi pobira in da je brezposelnost še vedno visoka.

Več