Poslanci predstavili svoje kandidate za nagrado Saharova 2016

Turški urednik in novinar Can Dündar, vodja krimskih Tatarov Mustafa Džemilev, borki za pravice Jazidov Nadia Murad Basee in Lamija Adži Bašar ter predstavnik ujgurske manjšine na Kitajskem Ilham Tohti: to so nominiranci za nagrado Saharova za svobodo misli za leto 2016. Poslanci so svoje kandidate 6. oktobra predstavili na skupnem zasedanju odborov za zunanje zadeve, razvoj in človekove pravice. Dobitnik nagrade bo znan konec oktobra.

Andrei Sakharov ©Ali Ferzat 2016
Andrej Saharov ©Ali Ferzat 2016

Evropski parlament vsako leto podeli nagrado Saharova posameznikom ali organizacijam, ki so se posebej odlikovali v svojem zavzemanju za človekove pravice in svobodo govora.


Nekdanji urednik in novinar turškega časnika Cumhuriyet Can Dündar je bil aretiran novembra 2015. Objavil je namreč posnetke, ki so dokazovali, da turške tajne službe upornikom v Siriji dobavljajo orožje. Obsojen je bil na pet let in 10 mesecev zapora zaradi razkritja državnih skrivnosti. Preživel je poskus umora in živi v izgnanstvu. Predlagajo ga politične skupine Zeleni, EFDD in GUE/NGL.


Poslanki Marie-Christine Vergiat (GUE/NGL, Belgija) in Ska Keller (Zeleni, Nemčija) sta Dündarja označili za simbol svobode govora in napadov nanjo v Turčiji. Fabio Massimo Castaldo (EFDD, Italija) je ob tem opozoril, da želijo z nominacijo nekdanjega turškega novinarja opozoriti tudi na vse tiste, ki so pokazali podoben pogum kot on.


Mustafa Džemilev je nekdanji sovjetski oporečnik in ukrajinski poslanec, ki se za pravice tatarske manjšine zavzema že več kot pol stoletja. Ko je bil star šest mesecev, so ga sovjetske oblasti skupaj z drugimi krimskimi Tatari deportirale v srednjo Azijo. Vrnil se je lahko šele 45 let kasneje. Danes zaradi ruske zasedbe Krima ne more v svojo domovino. Predlagajo ga politične skupine ELS in ECR.


Jacek Saryusz-Wolski (ELS, Poljska) je Džemileva označil za neutrudnega borca za svobodo in človekove pravice, Charles Tannock (ECR, Velika Britanija) pa je pohvalil njegov boj proti tiraniji in komunističnemu zatiranju.


Borki za pravice Jazidov, manjšine pod udarom t.i. Islamske države, Nadia Murad Basee in Lamija Adži Bašar prihajata iz Koča, vasi v sindžarskem pogorju v Iraku. Tam je IS izvedla enega izmed svojih najhujših pokolov in številne ženske odpeljala kot spolne sužnje. Predlaga ju politična skupina S&D, Murad Baseejevo pa tudi ALDE.


"Gre za občudovanja vredni, mladi in pogumni ženski," je dejala Beatriz Becerra Basterrechea (ALDE, Španija). Njuna nominacija je poklon vsem ženskam, ki so prve žrtve konfliktov, in verskim manjšinam, ki jim grozi genocid, je dodal Josef Wiedenholzer (S&D, Avstrija).


Ilham Tohti je borec za pravice ujgurske manjšine na Kitajskem. Oblasti so ga obtožile separatizma in obsodile na doživljenjski zapor. Predlagajo ga poslanec Ilhan Kyuchyuk in 42 drugih poslancev. "Tohti je svoboden mislec, ki verjame v sobivanje etničnih skupin in demokratično prihodnost za Kitajsko," je dejal Kyuchyuk.


Po predstavitvi kandidatur bodo sedaj člani odborov 11. oktobra z glasovanjem tri nominirance uvrstili v ožji izbor. Predsednik Parlamenta in vodje političnih skupin bodo nato 27. oktobra izbrali dobitnika nagrade Saharova.


Nagrada Saharova


Evropski parlament vsako leto podeli nagrado Saharova posameznikom ali organizacijam, ki so se posebej odlikovali v svojem zavzemanju za človekove pravice in svobodo govora.


Svoje kandidate lahko nominirajo politične skupine ali vsaj 40 poslancev. Odbor za zunanjo politiko in razvoj nato odločita o treh finalistih, konferenca predsednikov Parlamenta pa izbere dobitnika nagrade.

Več

infographic illustration
.

Povezave