Kdo lobira v ustanovah EU: poglejte v register za preglednost (infografika)

Evropske institucije so se dogovorile o posodobitvi registra za preglednost, v katerem se beleži, kdo lobira pri njih. Zakaj je register pomemben?

Infografika o številu registriranih organizacij v registru preglednosti
Število registriranih organizacij in nekaj ključnih dogodkov

Na plenarnem zasedanju aprila 2021 je Parlament potrdil dogovor s Komisijo in Svetom o posodobljenih skupnih predpisih, ki bodo prispevali k preglednosti. Vse tri institucije so dogovor podpisale 20. maja. 


Parlament in Komisija od leta 2011 skupaj upravljata javni register za preglednost. Nadomestil je prejšnja ločena registra, Parlament je svojega odprl leta 1995. Svet je bil od leta 2014 opazovalec sheme, po zaključku pogajanj o posodobljenem dogovoru pa se ji je konec leta 2020 pridružil.

Kdo se pogovarja z EU

infographic illustration on the number of registered organisations on the Transparency Register
Register za preglednost: registrirane organizacije in njihovi zaposleni v aprilu 2021

Namen registra preglednosti je zagotoviti, da tisti, ki želijo stopiti v stik z institucijami EU, javno predstavijo svoje interese in zagotovijo informacije o sebi. Kdor želi izvajati določene dejavnosti, s katerimi želi vplivati na politike EU - če denimo želi govoriti na javni predstavitvi, ki jo organizira parlamentarni odbor - se mora registrirati.


Število registriranih organizacij z leti raste. Trenutno je registriranih okoli 12.500 organizacij z okoli 50.000 zaposlenimi, v kar so vključene nevladne organizacije, poslovna združenja, podjetja, sindikati in možganski trusti.


Organizacije se razlikujejo po velikosti in interesnih področjih. Teme, ki organizacije najbolj zanimajo, so okolje, raziskave in inovacije ter podnebni ukrepi. Skoraj petina vseh organizacij ima sedež v Belgiji.

infographic illustration
SL_transparency-register2_01.jpg

Predpisi o lobiranju v državah EU


Države EU imajo različne pristope do regulacije lobiranja. Avstrija, Francija, Nemčija, Irska, Litva, Poljska in Slovenija ter španska regija Katalonija so uvedle obvezno registracijo, Belgija, Italija in Nizozemska pa lobistom nudijo določene spodbude za prostovoljno registracijo.


V drugih državah EU pristojni organi niso uvedli predpisov, so pa predstavniki interesnih združenj uvedli mehanizme samoregulacije.

infographic illustration on how lobbying is regulated in EU countries
SL_transparency register 4

Prizadevanja Parlamenta za preglednost


Evropski parlament si je na pogajanjih s Komisijo in Svetom o novem dogovoru prizadeval okrepiti in izboljšati odgovornost evropskih institucij in zagotoviti pregleden in odprt proces odločanja na ravni EU.

Resolucija, ki jo je Parlament sprejel aprila 2021, pozdravlja dejstvo, da je po novem dogovoru treba registrirati tudi posredne lobistične dejavnosti, saj je pandemija zmanjšala možnosti osebnih srečanj in je prinesla nove oblike interakcije med predstavniki interesov in odločevalci.

Evropski poslanci prav tako pozdravljajo, da se je Svet uradno pridružil shemi. "S pozitivnim zgledom lahko postanemo vzor tudi za države članice in spremenimo paradigmo. Novi predpisi bodo omogočili državljanom, da bodo lažje razumeli, kako se sprejemajo odločitve, ki vplivajo na njihova vsakodnevna življenja," je dejala podpredsednica Parlamenta Katarina Barley (S&D, Nemčija), ena od pogajalcev Parlamenta o dogovoru.

Poročevalka in sopogajalka Parlamenta Danuta Hübner (ELS, Poljska) je dejala: "Novi okvir jasno odraža cilje Parlamenta: razširili in okrepili smo pristojnosti registra preglednosti in obenem zagotovili, da mandat, ki so ga Evropejci dali evropskim poslancem, ostaja nedotaknjen."