Kršitev evropskih vrednot: kako lahko EU ukrepa (infografika)

EU ima na voljo orodja, s katerimi lahko zaščiti svoje vrednote in proračun, ko obstaja tveganje, da država članica krši pravila. Kako ti mehanizmi delujejo?

Temelj Evropske unije so skupne evropske vrednote, ki združujejo države in ljudi. Zapisane so v drugem členu Pogodbe o Evropski uniji. Te vrednote so spoštovanje človekovega dostojanstva, svoboda, demokracija, enakost, pravna država in spoštovanje človekovih pravic. Če država krši evropske vrednote, mora slediti odziv na ravni EU.

Kaj je pravna država


Pravna država je ena ključnih evropskih vrednot in ključni princip delovanja demokratičnih držav, saj denimo pomaga zagotavljati pravičnost in preglednost.

Princip pravne države pomeni, da mora vlade zavezovati pravo, da ne smejo sprejemati samovoljnih odločitev in da morajo imeti državljani možnost, da njihove odločitve podajo v presojo neodvisnim sodiščem.

Obsega tudi boj proti korupciji, ki nepravično koristi nekaterim na škodo drugim, in zaščito medijske svobode, ki zagotavlja, da je javnost ustrezno obveščena o dejanjih vlade.

V zadnjih letih Evropski parlament opozarja na slabšanje stanja pravne države in drugih vrednost EU v nekaterih državah. Evropski poslanci so ukrepali in večkrat pozvali Komisijo in države EU, naj zaščitijo vrednote EU in njen proračun.

Postopek po 7. členu pogodbe o EU


V Pogodbo o Evropski uniji je bil 7. člen vpeljan z amsterdamsko pogodba leta 1997. Obsega dva mehanizma za zaščito evropskih vrednot:

V okviru 7. člena je mogoče sprožiti dva postopka:

  • preventivnega, če obstaja očitno tveganje za hujše kršitve vrednost EU, in
  • postopek za uvedbo sankcij, tudi zamrznitev glasovalnih pravic v Svetu EU in Evropskem svetu, če se je takšna kršitev vrednot že zgodila.

 

Odločitev o tem, ali obstaja tveganje za kršitev vrednost (preventivni postopek) oz. ali se je kršitev že zgodila (morebitna uvedba sankcij), v obeh primerih sprejmejo države članice:

  • v prvem primeru so za odločitev potrebne štiri petine glasov v Svetu,
  • v drugem pa soglasje vseh predsednikov vlad oziroma držav EU.


Država, ki jo glasovanje zadeva, ne more glasovati.


Podrobneje o postopku v infografiki.

Infografika: člen 7 Pogodbe o EU - sankcije v zvezi s pravno državo
Postopek po 7. členu Pogodbe o EU

Predpisi za zaščito evropskega proračuna


Leta 2020 so evropski poslanci odobrili uredbo, ki je bila zasnovana za zaščito evropskih sredstev pred zlorabami s strani držav članic - poznana je kot "mehanizem pogojevanja s pravno državo". Parlament se je zavzel za to, da ta mehanizem ne pride v poštev le, ko so evropska sredstva zlorabljena neposredno, denimo v primerih korupcije ali prevare, temveč tudi, ko na upravljanje evropskih sredstev vplivajo sistemske kršitve temeljnih vrednot.

To pomen, da je spoštovanje pravne države in drugih vrednot pogoj za to, da države članice pridobijo sredstva EU, saj je mogoče ustaviti izplačila sredstev državam, kjer kršitve pravne države škodijo upravljanju evropskih sredstev.

Drugi ukrepi


Če Komisija meni, da država ne izvaja ustrezno zakonov, o katerih je bil sklenjen dogovor na evropski ravni, lahko začne postopek ugotavljanja kršitev na Evropskem sodišču, ki lahko državi naloži denarno kazen.

Parlament spremlja stanje pravne države v članicah in pripravlja poročila, ki osveščajo o problematiki in pozivajo k ukrepanju, vključno s poročilom o temeljnih pravicah v letih 2020 in 2021.

Evropska komisija od leta 2020 objavlja letno poročilo o pravni državi, ki predstavlja pregled tako pozitivnih kot negativnih sprememb na področju pravne države v vseh članicah.

Evropska in madžarska zastava
Evropski parlament je v minulih letih večkrat opozoril na sistemske kršitve evropskih vrednot na Madžarskem.

Ukrepi Parlamenta na področju pravne države na Madžarskem in Poljskem

Evropski parlament obsoja namerna, stalna in sistematična prizadevanja madžarske vlade za spodkopavanje temeljnih vrednot EU.

Evropski poslanci so januarja 2024 v resoluciji izrazili zaskrbljenost zaradi razkroja demokracije, pravne države in temeljnih pravic na Madžarskem. Ta odločitev je bila sprejeta kot neposredni odgovor na odločitev madžarske državne skupščine, ki je sprejela sveženj za ¨zaščito nacionalne suverenosti¨, in odločitev Viktorja Orbána, madžarskega predsednika vlade, ki je dal veto na revizijo dolgoročnega proračuna EU, ki vključuje sveženj pomoči Ukrajini.

Parlament obžaluje, ker Svet ni uporabil postopka iz člena 7(1), in ker se je Komisija odločila sprostiti 10,2 milijarde evrov sredstev, četudi Madžarska ni izpolnila zahtevanih reform na področju neodvisnega sodstva.

Evropski poslanci so prvič sprožili postopek v skladu z 7. členom leta 2018, ko so pozvali Svet, naj presodi, ali obstaja tveganje, da Madžarska krši temeljne vrednote EU.

Opozorili so na zaskrbljujoče podatke o delovanju institucij v državi, vključno s težavami na področju volilnega sistema, neodvisnosti sodstva in spoštovanja pravic in svoboščin državljanov.

Parlament je podprl podoben predlog Komisije glede Poljske.

Poslanci so dejali, da bi morala EU zadržati izplačilo dela evropskih sredstev, dokler država ne uskladi s priporočili EU in sodnimi odločbami.

Komisija je septembra 2022 predlagala, naj se zamrzne izplačilo 7,5 milijarde evrov evropskih sredstev Madžarski zaradi kršitev pravne države, da se zagotovi zaščita vrednot in proračuna EU. Evropski poslanci, ki so vodili postopek glede predpisov za zaščito pravne države skozi Parlament, so pozdravili predlog in pozvali države EU v Svetu, naj sprejmejo naslednje korake.

V luči prihajajočega presedovanja Madžarske Svetu Evropske unije, katerega pričetek je načrtovan julija 2024, je Parlament  1. junija 2023 ponovno kritiziral dogajanje na Madžarskem. Poslanci so izpostavili vladanje z odloki, napade na pravice skupnosti LGBTIQ+ in učitelje ter sistemsko korupcijo. Obsodili so kampanje madžarske vlade proti EU in se vprašali, ali Madžarska v takšnem stanju lahko prevzame predsedovanje. Ponovno so tudi izrazili zaskrbljenost glede zlorab evropskih sredstev.

Evropski poslanci so julija 2023 sprejeli resolucijo o težavah pravne države na Poljskem. V resoluciji so se osredotočili na spremembe volilne zakonodaje na Poljskem; na novi upravni organ, ki ima pooblastila za prepoved posameznikom, da opravljajo javne funkcije in ki, pravijo kritiki, je ciljal na opozicijo; ter na nadaljne pomisleke o neodvisnosti sodstva.



Ta članek je bil prvič objavljen leta 2018 in bil večkrat posodobljen, nazadnje januarja 2024.