Poudarki plenarnega zasedanja: Nemško predsedovanje, obnova EU, mobilnost, javno zdravje

Cilji nemškega predsedovanja Svetu EU, potreba po večji vlogi EU na področju javnega zdravja ter novi predpisi za sektor cestnega prevoza so bili med glavnimi temami zasedanja 8.-10. julija.

Plenarno zasedanje med 8. in 10. julijem 2020
Plenarno zasedanje med 8. in 10. julijem 2020

Nemško predsedovanje

Poslanci so v sredo s kanclerko Angelo Merkel in predsednico Komisije Ursulo von der Leyen razpravljali o ciljih in strategiji nemškega predsedovanja Svetu.


Proračun EU in načrt za okrevanje

Poslanci so na razpravi v sredo posvarili, naj se Parlamenta ne spregleda v pogovorih o naslednjem dolgoročnem proračunu EU in svežnju za obnovo. Ponovili so, da EU potrebuje lastna sredstva.


Javnozdravstvena politika

EU bi morala imeti močnejšo vlogo pri izboljševanju javnega zdravja, da bi se lahko spopadala z nujnimi primeri, kakršen je bil izbruh covida-19, so poslanci zapisali v resoluciji, sprejeti v petek. O tem so razpravljali v sredo s komisarko za zdravje Stello Kyriakides in Svetom.

Reforma sektorja cestnega prevoza

Parlament je v sredo potrdil prenovljena pravila o cestnem prevozu, ki bodo izboljšala delovne pogoje voznikov in odpravila izkrivljanje konkurence v sektorju.


Pranje denarja

Poslanci so razpravljali o akcijskem načrtu Evropske komisije za preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma, ki vključuje ukrepe, ki jih je potrebno izvesti v prihodnjih 12 mesecih. V resoluciji, sprejeti v petek, so poslanci izpostavili področja, na katerih je še treba delati, kot sta prepoznavanje slamnatih podjetij v EU in rizičnih držav.


Pobuda za zaposlovanje mladih

Poslanci so podprli povečanje sredstev za Pobudo za zaposlovanje mladih na 145 milijonov evrov v letu 2020. Ponuda financira pripravništva, prakse, zaposlitve in izobraževanje v regijah z visoko brezposelnostjo mladih.


Smernice za financiranje energetskih projektov in shrambe energije

Parlament je v petek pozval k reviziji smernic financiranja čezmejnih, vseevropskih strukturnih projektov, da bodo usklajene s podnebno politiko EU. Pozvali so tudi h krepitvi rešitev za shranjevanje energije, kar bo pomagalo povečati delež obnovljivih virov energije v EU.


Podpora sirskim beguncem v sosednjih državah

Parlament je v petek odobril 585 milijonov evrov pomoči za sirske begunce v sosednjih državah.


Venezuela

Zaradi humanitarne situacije v Venezueli so v zadnjih letih milijoni ljudi odšli iz države, kar je v regiji povzročilo migracijsko krizo. V četrtek je Parlament pozval k nujni obnovi demokracije in pravne države v Venezueli.


Smernice zaposlovanja

V petek so poslanci sprejeli resolucijo, ki poziva k radikalnim ukrepom za preprečevanje velike izgube delovnih mest in globoke recesije. Parlament je Komisijo pozval, naj revidira smernice EU za zaposlovanje, da bodo odražale posledice pandemije in da bo EU bolje pripravljena na prihodnje krize.


Strategija o kemikalijah za trajnost

Poslanci so Komisijo pozvali, naj strožje ukrepa proti nevarnim kemikalijam, in pozvali k nadaljnjim zakonodajnim ukrepom za ustrezno zaščito ranljivih skupin, kot so otroci, nosečnice in doječe matere ter starejši.

Več o plenarnem zasedanju

Pridruži se Parlamentu na družbenih omrežjih