2022: evropsko leto mladih

EU se bo leta 2022 posebej posvetila mladim. Preberite več o evropskem letu mladih in programih Unije za mlade.

Evropski programi za mlade


EU prepoznava pomen dobrobiti, razvoja, vključenosti in sodelovanja mladih v družbi. Skozi leta je zagnala številne mladinske programe in pobude, od dobro poznanega programa izmenjav Erasmus, ki se je začel leta 1987, do vključenosti mladih v konferenco o prihodnosti Evrope, na kateri je tretjina udeležencev okroglih miz evropskih državljanov mlajših od 25 let.

Več o ukrepih EU za zaposlovanje mladih.

Evropsko leto mladih


Letos se EU posebej osredotoča na mlade. Cilj je vključiti mlade in njihove prioritete v oblikovanje politik in organizirati dejavnosti, osredotočene na mlade, širom Evropske unije.

Mladi v Evropi

  • Šestina Evropejcev je stara med 15 in 29 let.
  • Tretjina mladih je leta 2019 preživela dva ali več tednov v tujini na delu, usposabljanju ali izobraževanju.
  • 75 odstotkov ima pozitivno mnenje o Evropski uniji in demokraciji.

Parlament je zahteval, naj bo posebna pozornost zagotovljena mladim z manj priložnostmi ali s težavami z duševnim zdravjem. Tekom leta bo zagnan nov projekt ALMA, ki bo spodbujal čezmejno mobilnost za mlade s slabšimi izhodišči.

Parlament je obsodil neplačana pripravništva in pozval, naj bo pomoč duševnemu zdravju mladih zagotovljena v sklopu družbeno-gospodarskega okrevanja. Poslanci so pozvali tudi k boljšemu usklajevanju o dostopnih programih za mlade in k bolj učinkovitemu vključevanju mladih na trg dela, da bi se izognili izgubljeni generaciji.

Posledice krize zaradi covida-19 na mlade


Koronavirusna kriza ima hude posledice za mlade, saj jih pestijo izgube delovnih mest, prizadeto je bilo njihovo duševno in čustveno zdravje. Zato se je EU odločila, da bodo zadeve mladih prednostna naloga, in bo usmerila moči v izboljševanje njihovih priložnosti.

Mladi in covid-19

  • Tretjina mladih poroča o težavah zaradi ukrepov proti posledicam covida-19.
  • Nezaposlenost mladih je narasla z 11,9 odstotka leta 2019 na 13,3 odstotka leta 2020.
  • 40 odstotkov je zaskrbljenih za lastno zdravje, 66 odstotkov pa za zdravje njihovih bližnjih.

Več informacij o evropskih pobudah za mlade:

  • Evropski mladinski dogodek je vodilni dogodek Evropskega parlamenta za mlade, ki jim omogoča srečevanje z drugimi mladimi in odločevalci, predstavljanje zamisli in razpravljanje o prihodnosti Evrope.
  • Obiščite eno od lokacij Evropskega parlamenta in se udeležite katere od številnih izobraževalnih dejavnosti o EU. Prijavite se lahko tukaj.
  • Program Šola ambasadorka Evropskega parlamenta izvaja dejavnosti, namenjene izobraževanju dijakov o evropski demokraciji in vrednotah ter o tem, kako lahko aktivno sodelujejo v demokratičnih procesih EU.
  • Evropsko mladinsko nagrado Karla Velikega vsako leto prejmejo projekti, ki jih izvajajo mladi, spodbujajo evropsko in mednarodno razumevanje, gradijo občutek evropske identitete in povezovanja.
  • Evropski mladinski portal objavlja evropske in nacionalne informacije ter priložnosti, povezane z izobraževanjem, prostovoljstvom, delom, aktivno udeležbo, kulturo in kreativnostjo, globalnimi zadevami in potovanji.
Dekle na hribu nad gorsko pokrajino z jezerom drži evropsko zastavo
Evropsko leto mladih

Več