Parlament se zavzema za tri nove vire prihodkov EU

Parlament se pripravlja na glasovanje o podpori novim virom prihodka EU. Krize so izpostavile, da je treba za programe EU zagotoviti trdno financiranje.

dimnkiki termoelektrarne, iz katerih se vali dim
Prihodki z naslova trgovanja z izpusti so med predlaganimi tremi novimi lastnimi viri sredstev EU.

Vsled številnim izzivom za proračun EU, med katerimi so denimo posledice pandemije, vojna v Ukrajini in energetska kriza, se je Parlament zavzel za nove virov prihodka, ki bodo pomagali uresničevati prednostne naloge EU.

Trije novi tako imenovani "lastni viri prihodka" so:


Komisija ocenjuje, da bi novi viri prihodkov lahko od obdobja 2026-2030 dalje v proračun EU prinesli do 17 milijard evrov letno. Pomagali bi poplačati sredstva, ki jih je EU zbrala za financiranje dotacij znotraj načrta za okrevanje po pandemiji NextGenerationEU, financirati socialni podnebni sklad,v novem sistemu trgovanja z izpusti, ki bo prispeval k prehodu k razogljičenju gospodarstva.

"EU potrebuje lastna sredstva, že za to, da poplača, kar si je izposodila za NextGenerationEU. Brez novih lastnih sredstev bi po letu 2027 morali programe EU skrčiti za več kot 15 milijard evrov letno," je dejal José Manuel Fernandes (ELS, Portugalska), eden od soporočevalcev Parlamenta.

"Zakaj zdaj? Trenutno zaključujemo zakonodajno delo na tem področju, dotično na področju reforme trgovanja z ogljikom in davka na ogljik na meji. Ko bodo ti instrumenti ustvarjeni, bodo na vrsti države članice, da jih oblikujejo v lastna sredstva v skladu z našo obljubo, da vrnemo izposojeno," je dejala Valérie Hayer (Renew, France), ki je prav tako soporočevalka o tej zakonodaji.

"Če teh novih lastnih sredstev ne bo, bomo imeli le dve alternativi: ali povečati prispevke držav ali zmanjšati redne evropske programe. Rezi skupne kmetijske politike, rezi financiranja Erasmus+ ... Nočemo, da pride do tega. Zato oblikujemo ta nova lastna sredstva!" je dodala Hayer.

Zbiranje prihodkov


Proračun EU je bil doslej sestavljen iz zbranih carin, določenega deleža davka na dodano vrednost, ki ga zberejo države EU, in deleža bruto nacionalnega prihodka držav. Vključuje tudi druge vire, denimo kazni, ki jih plačajo podjetja zaradi kršenja evropske zakonodaje o konkurenci, in davke na plače osebja EU.

Vendar pa se je leta 2020 EU dogovorila o svežnju spodbud, ki znaša več kot 2000 milijard evrov in je odgovor na gospodarske izzive pandemije, povečanja dolgoročnega proračuna in začasnega instrumenta za okrevanje NextGenerationEU.

To je pomenilo, da se je EU lahko zadolžila, da je pomagala države EU med bojem proti krizi. Dogovarjale so se tudi o vpeljavi novih lastnih sredstev, ki bodo pomagala poplačati posojila, saj bodo ta sredstva omogočila bolj raznolike in odporne tipe prihodkov.

Od leta 2021 je v veljavi lastni vir prihodkov na osnovi nereciklirane plastične embalaže. Od leta 2023 bo vključen tudi digitalni davek.

Več