Brexit: interesi državljanov morajo biti prednostna naloga pogajalcev

Evropska unija in London se bosta kmalu začela pogajati o sporazumu o izstopu Združenega kraljestva iz unije. Poleg tega sporazuma bo treba doseči tudi dogovor o prihodnjih odnosih med EU in Združenim kraljestvom. V sredo, 5. aprila, bodo poslanci na plenarnem zasedanju govorili o prednostnih nalogah v pogajanjih ter o pogojih Parlamenta za soglasje k sporazumu o izstopu. Poslanci poudarjajo, da je treba v pogajanjih najprej zavarovati interese državljanov.

Ste državljan EU? To so vaše pravice.

Spremljajte razpravo v živo 5. aprila od 9:00 naprej


Združeno kraljestvo je 29. marca v skladu s členom 50 Pogodbe o delovanju EU najavilo svoj izstop iz EU; s tem je začel teči dvoletni rok, v okviru katerega morajo pogajalci pripraviti sporazum o izstopu.


Najbolj žgoče vprašanje v tem trenutku je, kaj se bo zgodilo z več kot tremi milijoni državljanov unije, ki živijo na Otoku, in kakšen bo status dobrega milijona državljanov Združenega kraljestva, ki živijo na kontinentu.


Osnutek resolucije, o kateri bodo poslanci 5. aprila najprej razpravljali, nato pa še glasovali, poudarja, da morajo pogajalci prednostno obravnavati interese državljanov, in sicer v skladu z načeli recipročnosti, pravičnosti in nediskriminacije.


Ostale prednostne naloge Parlamenta v pogajanjih so naslednje:


  • pogajanja morajo potekati v dobri veri in popolnoma pregledno

  • zagotavljanje varnosti ne sme biti pogojevano s prihodnjimi gospodarskimi odnosi

  • mirovni proces na Severni Irski se mora nadaljevati; treba se je izogniti trdi meji z republiko Irsko

  • Združeno kraljestvo mora izpolniti vse svoje obveznosti, vključno s tistimi, ki se tičejo proračuna

  • pogajanja o prihodnjih odnosih med Združenim kraljestvom in EU se lahko začnejo šele potem, ko bo dosežen znaten napredek v pogajanjih o izstopu

  • dostop do enotnega trga bo mogoč le ob spoštovanju svobodnega pretoka blaga, kapitala, storitev in ljudi

  • ne sme biti ločenih pogajanj z državami EU ali tretjimi državami

  • Evropski parlament bo moral potrditi vsak sporazum o izstopu Združenega kraljestva iz EU

Od tega, kako dobro bodo pogajalci izpolnili te prednostne naloge, bo odvisno, kako bodo poslanci glasovali o sporazumu o izstopu. Brez soglasja Parlamenta sporazum o izstopu ne more stopiti v veljavo.


Razpravo o pogajanjih o Brexitu lahko spremljate v živo še na strani Parlamenta na Facebooku, z izjavami bomo redno osveževali tudi Twitter.