Odnosi med EU in Združenim kraljestvom v prihodnje

Združeno kraljestvo je izstopilo iz EU, a to ne pomeni konca sodelovanja. Še naprej se bosta skupaj lotevala področij od trgovanja do prometa in boja proti kriminalu.

Evropska unija in Združeno kraljestvo se soočata s številnimi skupnimi izzivi, kot so podnebne spremembe in sodelovanje policije, in lahko s sodelovanjem na teh področjih veliko pridobita.

Prihodnje odnose opredeljuje sporazum o izstopu, ki ga je Evropski parlament potrdil aprila 2021.

Stališče Parlamenta


Evropski poslanci so v resoluciji, sprejeti 12. februarja 2020, pozvali k oblikovanju celostnega dogovora, ki bo med drugim zagotavljal enake konkurenčne pogoje preko robustnih zavez in dogovora o ribištvu.


Predsednik usklajevalne skupine Evropskega parlamenta za Združeno kraljestvo David McAllister je 29. maja 2020 dejal: "Parlament ne bo pristal na sporazum brez določb o enakih konkurenčnih pogojih, temeljnih pravicah, zanesljivemu upravljanju in stabilnem okviru za ribištvo."


"Parlament meni tudi, da je izvedba sporazuma o izstopu, ki ga je sopodpisal predsednik vlade Združenega kraljestva, ključna."


15. junija 2020 se je predsednik Parlamenta David Sassoli udeležil konference o tekočih pogajanjih s predsednikom vlade Združenega kraljestva Borisom Johnsonom, predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom in predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen. Po konferenci so objavili skupno izjavo.

Nekaj dni kasneje, 18. junija 2020, je Parlament potrdil poročilo, ki pravi, da Parlament obžaluje, da pogajanja po štirih krogih niso prinesla resničnega napredka in da razlike ostajajo velike.


11. septembra 2020 sta koordinacijska skupina za Združeno kraljestvo in vodje političnih skupin objavili izjavo, v kateri so izrazili zaskrbljenost glede zakona o notranjem trgu, ki ga je predlagala vlada Združenega kraljestva, in zahtevali dosledno upoštevanje vseh sklepov sporazuma o izstopu, vključno s protokolom o Irski in Severni Irski. Glede pogajanj o zapisali, da Parlament ostaja zavezan ambicioznemu partnerstvu z Združenim kraljestvom.

1. oktobra 2020 je Evropska komisija zaradi kršitev obveznosti iz sporazuma o izstopu pričela postopek proti Združenemu kraljestvu za ugotavljanje kršitev.

Parlament je 8. oktobr 2020 v sklopu priprav na iztek prehodnega obdobja potrdil nove predpise, ki naj bi zagotovili, da bo železniški tunel med celinsko Evropo in Združenim kraljestvom še naprej obratoval in učinkovito.

Predsednik Parlamenta David Sassoli je v govoru na srečanju EU 15. oktobra 2020 o pogajanjih med EU in Združenim kraljestvom dejal, da je "dogovor v interesu obeh strani, a kot sem že dejal, do njega nikoli ne more priti za vsako ceno." Vlado v Westminstru je pozval, naj se drži načel pravne države ter spoštuje zaveze, ki sta jih sprejeli obe strani, ter ponovil tudi, da nič, kar bi ogrožalo mir in stabilnost na irskem otoku, ne more biti sprejemljivo.

Na razpravi na plenarnem zasedanju 21. oktobra 2020 so evropski poslanci poudarili pomen doseganja dogovora o prihodnjih odnosih med EU in Združenim kraljestvom, ki ne bo v škodo interesom in vrednotam EU. Na razpravi je glavni pogajalec EU Michel Barnier dejal: "Dogovor je možen, če sta obe strani pripravljeni delovati konstruktivno in v duhu iskanja kompromisov."

Prebivalci


Izstopni sporazum ščiti pravice državljanov. Tako državljani EU v Združenem kraljestvu kot Britanci v EU bodo lahko še naprej živeli in delali tam, kjer so. Za Evropski parlament bo to področje ostalo ključno, denimo glede prostega gibanja in zdravstvene oskrbe državljanov EU v Združenem kraljestvu. Poslanci izvedbo izstopnega sporazuma skrbno spremljajo.


Preberite, kateri ukrepi so bili sprejeti, da se omilijo posledice morebitnega izstopa brez dogovora.


Potek pogajanj


V imenu EU in na podlagi političnih smernic Evropskega sveta in resolucij Evropskega parlamenta je pogajanja vodil nekdanji komisar Michel Barnier. Ta je vodil tudi pogajanja o izstopnem sporazumu.


Poslanci so lahko vplivali na pogajanja s sprejemanjem resolucij, ki so oznanjala stališča Parlamenta. Parlament je ustanovil tudi skupino za stike z Združenim kraljestvom, ki jo je vodil predsednik odbora za zunanje zadeve David McAllister (ELS, Nemčija). Skupina je sodelovala s pogajalcem EU Barnierjem in skrbela za usklajevanje z vpletenimi parlamentarnimi odbori.

Konceptualna podoba Brexita: zastavi Združenega kraljestva in Evropske unije
Združeno kraljestvo in Evropska unija bosta še naprej sodelovala na mnogih področjih