Ukrepi EU glede cepiv in zdravil proti covidu-19

Svet si prizadeva zajeziti pandemijo covida-19. EU podpira prizadevanja po čim hitrejšem razvoju cepiv in izvedbi cepljenja.

The EU is fighting back. It is supporting research into a coronavirus vaccine as well as ways to slow the pandemic and develop better diagnostics. This is why the EU is allocating ambitious funding to research and to further develop health emergency preparedness.
EU investira v raziskave proti covidu-19

Evropska unija koordinira skupni evropski odziv na krizo, ki jo je povzročila pandemija koronavirusa. Ključni del tega načrta je financiranje raziskovalnih in inovacijskih projektov, ki so namenjeni razvoju zdravila za covid-19.

EU in države članice tesno sodelujejo, da bodo varna, učinkovita in visokokakovostna zdravila proti covidu-19 lahko na tržišču, kakor hitro bo to mogoče, vključno s pospešenimi regulatornimi postopki.

Evropski poslanci so pohvalili prizadevanja EU, da podpre raziskave in hitro odobritev varnih cepiv, a večkrat poudarili, da je treba zagotoviti tudi evropsko in globalno solidarnost, večjo preglednost glede pogodb o cepivih in dobavo cepiv. Redno razpravljajo s strokovnjaki o zadevah, kot je učinkovitost cepiv proti novim različicam covida-19.

Raziskave in cepiva


Evropska unija že od začetka izbruha veliko vlaga v raziskave koronavirusa, v okviru programa Evropske unije za financiranje raziskav Obzorje 2020 je zanje namenila več sto milijonov evrov.

Sredstva so prejeli projekti, ki se ukvarjajo z različnimi področji: od diagnostike, zdravljenja, cepiv, epidemiologije in pripravljenosti do socialne ekonomike, proizvodnje ter medicinskih in digitalnih tehnologij.

V sklopu strategije EU za cepiva proti covidu-19 je Evropska komisija doslej sklenila dogovore s šestimi farmacevtskimi podjetji, to so: AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, BioNTech-Pfizer, CureVac in Moderna. Državam članicam to omogoča nakup cepiv takoj, ko ta pridobijo dovoljenje za promet.

Po tem, ko je Evropska agencija za zdravila izdala pozitivna znanstvena mnenja, je Evropska agencija doslej izdala štiri pogojna dovoljenja za promet, in sicer za:

To je omogočilo 27 članicam EU, da so 27. decembra pričele s cepljenjem.

Komisija je pripravila tudi seznam ključnih korakov, ki naj bi jih naredile države, da bodo pripravljene hitro distribuirati cepivo in izvesti cepljenje, kar je del dodatnih ukrepov za pomoč pri omejevanju širjenja koronavirusa in reševanju življenj. Med njimi so tudi izboljšanje souporabe podatkov na ravni EU, priporočila glede učinkovitejših in hitrejših strategij testiranja in, v sklopu instrumenta za nujno pomoč, namemba 100 milijonov evrov za nabavo hitrih antigenskih testov.

25. novembra je Evropska komisija predstavila novo farmacevtsko strategijo, ki bo zagotovila bolj odporno EU v prihodnje in se učila iz lekcij sedanje krize. Evropski parlament je 9. marca odobril novi program EU za zdravje za obdobje 2021-2027, ki bo okrepil zdravstvene sisteme Evrope.


Preverite časovnico ukrepov EU proti koronavirusu v letu 2021.

Proces odobritve cepiv proti covidu-19 (evropska agencija za zdravila - EMA)*

  • Prošnja za odobritev trženja. Razvijalec cepiva posreduje vse rezultate testiranj pristojnim evropskim regulatorjem.
  • Strokovnjaki evropske agencije za zdravila opravijo znanstveni pregled in oceno cepiva. Skupina za pandemijo omogoča državam in Komisiji hitro in usklajeno ukrepanje glede razvoja, varnosti in nadzora nad zdravili in cepivi proti covidu-19.
  • Komisija pregleda znanstveno mnenje evropske agencije za zdravila in če je ocena pozitivna, odobri trženje po vsej Evropi.
  • Nacionalni organi se dokončno odločijo o vpeljavi odobrenih cepiv in politik cepljenja.

Programi v teku


EU je že pred izbruhom krize izvajala več mehanizmov za financiranje raziskav in financiranje v krizi, ki pomagajo v javnozdravstvenih krizah in so bili širše mobilizirani v pandemiji. Med njimi so PREPARE, projekt, ki bolnišnicam v Evropi pomaga k boljši pripravljenosti in jim pomaga razumeti dinamiko izbruha, in Evropski virusni arhiv, virtualna zbirka virusov, ki raziskovalcem pomaga pri postavljanju diagnoz.

Unija podpira tudi zagonska podjetja ter mala in srednja podjetja, ki razvijajo inovacije, ki bi lahko bila v pomoč pri boju z izbruhom. Med njimi sta projekt za specializirane izolacijske enote EpiShuttle in tehnologija za odstranjevanje virusnih delcev iz zraka m-TAP.

Preverite, kaj dela EU, da bi se Evropa lahko čim prej gospodarsko postavila na noge.