Koronavirus: časovnica ukrepov EU v letu 2020

Evropska unija se je v letu 2020 s številnimi ukrepi borila proti pandemiji in njenim posledicam. V časovnici si oglejte prikaz ukrepov po področjih.

Preverite, kakšna so bila v letu 2020 prizadevanja EU na področju zdravstva, raziskav, gospodarstva, zaposlitve, družbe, potovanj in prometa ter kako je EU pomagala svojim partnerjem po vsem svetu v boju proti koronavirusu.

Oglejte si tudi ukrepe v letih 2021 in 2022.

ZDRAVSTVO

Podpora javnemu zdravstvu in zagotavljanje medicinske opreme

  • infographic illustration

    20 milijonov hitrih antigenskih testov za države članice

    18. december 2020

    Evropska komisija predlaga skupna pravila za uporabo, potrditev in medsebojno prepoznavo hitrih antigenskih testov. Poleg tega omogoči državam članicam uporabo več kot 20 milijonov testov.

  • infographic illustration

    Program EU za zdravje

    14. december 2020

    Pogajalci Sveta in Parlamenta dosežejo dogovor glede programa EU za zdravje, ki je namenjen boju proti čezmejnim grožnjam zdravju in krepitvi odpornosti evropskih zdravstvenih sistemov. Zahvaljujoč Parlamentu je višina sredstev povišana na 5,1 milijardo evrov za obdobje 2021-2027. Evropska komisija je novi program predlagala 28. maja.

  • infographic illustration

    Evropska zdravstvena unija

    11. november 2020

    Komisija predstavi prve ukrepe za oblikovanje evropske zdravstvene unije, ki bo zagotavljala boljšo pripravljenost in odzivnost med sedanjo in prihodnjimi zdravstvenimi krizami.

    Predlog vključuje vzpostavitev mehanizma za odziv na izredne razmere, ki bo neodvisno in hitreje razglasil izredne razmere, ter večje pristojnosti evropske agencije za zdravila (EMA) in evropskega centra za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC).

  • infographic illustration

    Lažji uvoz medicinske opreme

    28. oktober 2020

    Da bi lahko medicinsko opremo lažje uvozili iz tretjih držav, so začasno odpravljene carine in DDV na uvoženo blago.

    Ta izjema je v veljavi od 30. januarja 2020 in je podaljšana do aprila 2021. Poleg tega bodo novi predpisi omogočili oprostitev davka na dodano vrednost pri prodaji cepiv in testov bolnišnicam in zdravnikom.

  • infographic illustration

    Ukrepi proti pomanjkanju zdravil

    17. september 2020

    Parlament je 17. septembra sprejel resolucijo, v kateri je pozval, naj bo EU bolj samozadostna na področju zdravja: zagotovi naj zaloge, povrne lokalno proizvodnjo zdravil in zagotovi boljše usklajevanje nacionalnih zdravstvenih strategih na ravni EU.

  • infographic illustration

    Krepitev pripravljenosti na prihodnje izbruhe

    15. julij 2020

    Komisija predstavi takojšnje kratkoročne ukrepe za krepitev pripravljenosti EU na prihodnje izbruhe covida-19. Med ukrepi so povečanje zmogljivosti testiranja, zagotavljanje zalog zdravil in medicinske opreme ter zmanjševanje bremena sezonske gripe.

  • infographic illustration

    Nove zahteve za medicinske pripomočke odložene

    17. april 2020

    Da bi preprečili pomanjkanje in zamude pri nakupu ključnih medicinskih pripomočkov, se Parlament strinja, da se začetek uporabe nove uredbe o medicinskih pripomočkih preloži.

  • infographic illustration

    Nujna pomoč za zdravstveni sektor

    17. april 2020

    Evropska unija iz svojega proračuna da na voljo več kot 3 milijarde evrov za distribucijo medicinske opreme, usklajevanje prevoza pacientov in opreme ter za gradnjo mobilnih bolnišnic. Dolgoročno bodo ta sredstva namenjena tudi testiranju in raziskavam.

  • infographic illustration

    Skupna rezerva medicinske opreme za EU

    20. marec 2020

    Evropska unija ustvari strateško zalogo ventilatorjev, mask za večkratno uporabo, laboratorijskega materiala in zdravil (rescEU), da bi pomagala državam članicam, ki se soočajo s pomanjkanjem opreme.

  • infographic illustration

    Povečanje proizvodne zmogljivosti

    20. marec 2020

    Evropski harmonizirani standardi za medicinsko opremo (zaščitne maske in oblačila, respiratorji ...) so zdaj na voljo brezplačno, s čimer želi EU spodbuditi proizvodnjo.

  • infographic illustration

    Ustanovitev evropske skupine strokovnjakov

    17. marec 2020

    Skupina, v kateri je sedem epidemiologov in virologov iz različnih držav članic, pripravlja znanstvene smernice za ukrepe EU in usklajuje ukrepe za obvladovanje tveganja.

  • infographic illustration

    Zagotavljanje osebne zaščitne opreme

    15. marec 2020

    Za izvoz osebne zaščitne opreme (mask, vizirjev, zaščitnih oblačil ...) v države zunaj EU je odslej potrebno dovoljenje.

  • infographic illustration

    Skupna nabava medicinske opreme

    28. februar 2020

    Države članice sklenejo sporazum o skupni nabavi zaščitne opreme (rokavice, maske, kombinezoni ...), ventilatorjev in testov.

RAZISKAVE

Podpora raziskavam in inovacijam za učinkovita zdravila in cepiva

  • infographic illustration

    Odobreno je drugo cepivo

    6. januar 2021

    Cepivo proti covidu-19, ki ga je razvila Moderna, pridobi pogojno dovoljenje za promet v EU.

  • infographic illustration

    Po vsej EU se prične cepljenje

    27. december 2020

    Po vsej EU se prične cepljenje proti covidu-19. V skladu z nacionalnimi strategijami cepljenja so najprej cepljeni ljudje v prednostnih skupinah.

  • infographic illustration

    Odobreno je prvo cepivo

    21. december 2020

    Evropska agencija za zdravila (EMA) cepivu proti covidu-19, ki ga je razvil BioNTech/Pfizer, podeli pozitivno znanstveno priporočilo, in Komisija mu kot prvemu cepivu proti temu virusu izda prvo pogojno dovoljenje za promet v EU. Odobritev podprejo države članice.

  • infographic illustration

    Kako med zimo ostati varni pred covidom-19

    2. december 2020

    Evropska komisija predstavi strategijo za ohranjanje nizkih številk primerov covida-19 med zimo. Strategija vključuje priporočila državam članicam, naj ohranijo zahteve po ohranjanju razdalje in maskah, okrepijo testiranje in sledenje kontaktom, zagotovijo napotke o varnih potovanjih ter nadalje razvijejo strategije cepljenja.

  • infographic illustration

    Pogodbe za cepiva proti covidu-19

    25. november 2020

    EU je s podjetji AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNTech-Pfizer, CureVac in Moderna sklenila pogodbe, ki bodo državam članicam omogočile nakup cepiv. Možne so tudi donacije državam z nižjimi in srednjimi dohodki ali preusmeritev v druge evropske države.

    Komisija je zaključila tudi uspešne poizvedovalne pogovore s proizvajalko Moderna.

  • infographic illustration

    EU med vodilnimi donatorkami instrumenta COVAX

    12. november 2020

    Instrument COVAX je del globalnega sodelovanja za pospešitev razvoja, proizvodnje in pravičnega dostopa do testov, zdravil in cepiv proti covidu-19. EU bo prispevala 500 milijonov evrov za cepiva za države z nizkim in srednjim dohodkom.

  • infographic illustration

    Učinkovite strategije cepljenja

    15. oktober 2020

    Evropska komisija predlaga ključne elemente, ki naj jih države članice vključijo v strategije cepljenja. Med njimi so tudi skupine, ki naj bodo obravnavane prednostno.

  • infographic illustration

    128 milijonov evrov za raziskave diagnostike in cepiv

    11. avgust 2020

    EU podpre 23 raziskovalnih programov s 128 milijoni evrov v sklopu programa Unije za raziskave in inovacije Obzorje 2020.

    Pred tem je bilo 48,5 milijonov evrov dodeljenih 18 raziskovalnim projektom, ki razvijajo cepiva, nova zdravila in teste za hitro diagnosticiranje ter krepijo pripravljenost in odziv na izbruhe bolezni, 117 milijonov pa osmim projektom preko pobude za inovativna zdravila za projekte, ki se ukvarjajo z razvojem diagnostike in zdravljenja.

  • infographic illustration

    75 milijonov evrov podjetju za inovativna cepiva CureVac

    6. julij 2020

    Evropska investicijska banka (EIB) in CureVac, nemški razvijalec inovativnih cepiv, skleneta dogovor o posojilu v višini 75 milijonov evrov, ki bo podprlo razvoj in proizvodnjo cepiv podjetja, vključno s kandidatom CureVaca za cepivo proti virusu SARS-CoV-2.

  • infographic illustration

    Pospešen razvoj cepiv

    10. julij 2020

    Parlament odobri začasno odstopanje od predpisov glede nekaterih kliničnih preizkusov, da bi bila lahko cepiva in zdravila proti covidu-19 hitreje razvita.

  • infographic illustration

    Svetovna kampanja zbiranja sredstev za razvoj diagnostike in cepiv

    27. junij 2020

    Srečanje "Globalni cilj – združimo moči za našo prihodnost" zbere dodatnih 6,15 milijarde evrov za globalni odziv proti koronavirusu, kar je skupaj s preteklim zbiranjem znese skoraj 16 milijard evrov. Pobudo za zbiranje sredstev je EU skupaj z globalnimi partnerji zagnala 4. maja in z njo pozvala države in organizacije po vsem svetu k zbiranju sredstev za razvoj in izdelavo diagnostike, zdravil in cepiv proti koronavirusu.

  • infographic illustration

    Strategija EU o cepivih

    17. junij 2020

    Evropska komisija predstavi strategijo EU, katere namen je pospešiti razvoj, proizvodnjo in uvajanje cepiv proti covidu-19.

  • infographic illustration

    Dodatnih 100 milijonov evrov za razvoj cepiva

    17. junij 2020

    Evropska investicijska banka podpre podjetje za imunoterapijo BioNTechSE s 100 milijoni evrov v obliki financiranja dolgov za razvoj programa cepiva proti covidu-19.

  • infographic illustration

    314 milijonov evrov za zagonska podjetja in inovacije

    8. junij 2020

    166 milijonov evrov je preko pospeševalnega pilotnega programa Evropskega sveta za inovacije (EIC) dodeljenih 36 podjetjem za izvajanje pionirskih projektov za boj proti virusu in podporo okrevanju. Poleg tega je odobrenih 148 milijonov evrov za drugih 36 podjetij, ki so odločena prispevati k načrtu za okrevanje Evrope. 139 podjetij prejme novo evropsko potrdilo "Pečat odličnosti", ki naj bi v času covida-19 pomagalo pritegniti sredstva iz drugih virov.

  • infographic illustration

    Dodatnih 122 milijonov evrov za raziskave in inovacije

    19. maj 2020

    EU objavi razpis za nove projekte, ki bodo usmerjeni v: prilaganje proizvodnje za hitro proizvodnjo nujne medicinske opreme za testiranje, zdravljenje in preventive; za razvoj medicinskih tehnologij za diagnostiko in nego bolnikov; za raziskave vedenjskih in družbeno-gospodarskih posledic koronavirusa z namenom izboljšati strategije zdravljenja in preprečevanja. 122 milijonov investicij bo namenil raziskovalni in inovacijski program EU Obzorje 2020.

  • infographic illustration

    Platforma za deljenje podatkov, namenjena raziskovalcem

    20. april 2020

    Evropska komisija skupaj s partnerji vzpostavi evropsko podatkovno platformo za COVID-19, da bi omogočila hitro zbiranje in deljenje razpoložljivih raziskovalnih podatkov.

GOSPODARSTVO

Podpora finančnemu sektorju in podjetjem

  • infographic illustration

    Dogovor glede mehanizma za okrevanje in odpornost

    18. december 2020

    Pogajalci Sveta in Parlamenta dosežejo dogovor glede pravil mehanizma za okrevanje in odpornost, ki je ključni instrument načrta za okrevanje po covidu-19. Mehanizem bo omogočil uporabo 672,5 milijarde evrov posojil in dotacij za reforme in investicije v državah EU.

  • infographic illustration

    Odobren je dolgoročni proračun EU za obdobje 2021-2027

    16. december 2020

    Parlament na plenarnem zasedanju odobri naslednji sedemletni proračun EU. Skupaj s svežnjem za okrevanje po covidu-19 bo omogočil EU, da nameni 1.800 milijard evrov za bolj odporno, zeleno in digitalno Evropo. Na pogajanjih s Svetom so evropski poslanci zagotovili bistveno višji proračun za novi program EU za zdravje.

  • infographic illustration

    Kompromis o dolgoročnem proračunu EU

    10. november 2020

    Pogajalci Parlamenta dosežejo začasni dogovor s Svetom glede proračuna EU za obdobje 2021-2027. Parlament zagotovi, da se svežnju, dogovorjenemu na julijskem srečanju EU, doda 16 milijard. 15 milijard bo okrepilo ključne programe EU, ki ščitijo državljane pred pandemijo covida-19 in zagotavljajo priložnosti za naslednjo generacijo. Ena milijarda bo omogočila večjo prožnost pri odzivu na prihodnje potrebe in krize.

  • infographic illustration

    6,2 milijarde evrov za boj proti krizi in pospešitev razvoja cepiva

    17. september 2020

    Parlament odobri povečanje proračuna za leto 2020 za 6,2 milijarde evrov: kohezijskim sredstvom bo dodanih 5,1 milijarde evrov, ki bodo zagotovili, da bodo povrnjeni zahtevki držav članic po povračilih sredstev, ki so jih porabile za boj proti krizi, 1,1 milijarde evrov pa bo porabljenih za razvoj in distribucijo cepiva proti covidu-19.

  • infographic illustration

    Parlament odpre pot za okrevanje po krizi

    16. september 2020

    Z glasovanjem po hitrem postopku na septembrskem plenarnem zasedanju Parlament pospeši izvedbo postopka, ki bi Evropski uniji omogočil izposojanje 750 milijard evrov za izvedbo načrta za okrevanje po pandemiji koronavirusa. Evropski poslanci so ponovili svoj poziv, da se morajo oblikovati novi viri prihodka v proračun EU, ki naj bodo visoki vsaj toliko, da bodo pokrili stroške načrta.

  • infographic illustration

    Parlament obžaluje reze v proračun

    23. julij 2020

    Poslanci sprejmejo resolucijo, v kateri pred pogajanji s Svetom opredelijo svoje mnenje glede dogovora Sveta o proračunu EU za obdobje 2021-2027. Voditelji držav članic so dogovor dosegli 21. julija. Parlament pozdravi dogovorjeno velikost načrta za okrevanje, a izrazi nestrinjanje z rezi v dolgoročni proračun, pozove k zavezi k novim virom lastnih sredstev prihodkov EU in razglasi, da je pripravljen zadržati odobritev proračuna, če ne bo izboljšan. Poslanci vztrajajo tudi pri tem, da mora biti Parlament vključen v odločanje glede načrta za okrevanje.

  • infographic illustration

    Prilagajanje predpisov, da bodo banke lažje posojale podjetjem in gospodinjstvom

    19. junij 2020

    Parlament odobri predlog bolj prožnih kapitalskih zahtev, ki ima namen začasno zagotavljati bankam ugodnejše pogoje pri podajanju kreditov podjetjem in gospodinjstvom ter jim pomagati pri soočanju iz izgubami, kar bo ublažilo gospodarske posledice krize covida-19.

  • infographic illustration

    Izredni program ECB za nakup vrednostnih papirjev ob pandemiji (1.350 milijard evrov)

    4. junij 2020

    Evropska centralna banka poveča sredstva programa za nujne nakupe vrednostnih papirjev zasebnega in javnega sektorja za 600 milijard evrov na 1.350 milijard evrov. Začasni izredni program nakupa je bil zagnan marca v vrednosti 750 milijard evrov, poleg 120 milijard, ki so bili že mobilizirani zaradi pandemije.

  • infographic illustration

    750 milijard evrov za spodbudo gospodarskega in socialnega okrevanja

    27. maj 2020

    Evropski poslanci pozdravijo predlog Evropske komisije, naj se oblikuje 750 milijard evrov vreden instrument za obnovo ("EU naslednje generacije"), ki bo naslavljal krizo covida-19. Predsednica Komisije Ursula von der Leyen je predlog predstavila na plenarni seji Evropskega parlamenta. Poslanci so v resolucijah 15. maja in 17. aprila pozvali k oblikovanju robustnega in obsežnega gospodarskega paketa, ki se bo osredotočal na potrebe prebivalcev.

  • infographic illustration

    Maksimalna prilagodljivost pri usmerjanju sredstev iz strukturnih skladov EU

    23. april 2020

    Novi ukrepi bodo državam članicam omogočili, da bodo preusmerjale denar med tremi glavnimi kohezijskimi skladi (Evropskim skladom za regionalni razvoj, Evropskim socialnim skladom in Kohezijskim skladom), med regijami različnih kategorij in med posebnimi prednostnimi področji skladov.

  • infographic illustration

    Podpora EIB za gospodarstvo (65 milijard evrov)

    16. april 2020

    Evropska investicijska banka ustanovi jamstveni sklad v vrednosti 25 milijard evrov, tako da bo mogoče za pomoč evropskemu gospodarstvu mobilizirati do 200 milijard, poleg 40 milijard, ki so bile že zagotovljene.

  • infographic illustration

    Evropski načrt za postopno opuščanje zajezitvenih ukrepov

    15. april 2020

    Evropska komisija in Evropski svet predstavita smernice in navodila za države članice pri odpravljanju zajezitvenih ukrepov.

  • infographic illustration

    Takojšnja pomoč za najmanj 100.000 malih in srednjih podjetij

    6. april 2020

    Ker je kriza močno prizadela prav evropska mala in srednja podjetja, Evropska unija zagotovi približno 8 milijard evrov za njihovo financiranje.

  • infographic illustration

    Strukturni skladi EU za bistvene naložbe in vire (37 milijard evrov)

    27. marec 2020

    Evropska unija da na voljo 37 milijard evrov iz strukturnih skladov za naložbeno pobudo v odziv na koronavirus, da bi podprla zdravstvene sisteme, mala in srednja podjetja ter trge dela.

  • infographic illustration

    Večja prožnost javnih financ

    23. marec 2020

    Da bodo lahko države članice v boju s koronavirusom izjemoma porabile več denarja, Evropska unija zrahlja svoja proračunska pravila.

  • infographic illustration

    Spremenjena pravila o državni pomoči

    19. marec 2020

    Državam članicam se ne bo treba tako strogo držati pravil o državni pomoči. To bo pripomoglo, da bodo lahko podjetjem vseh vrst zagotovile potrebno likvidnost in ohranile nemoteno poslovanje.

DELOVNA MESTA IN DRUŽBA

Pomoč za gospodinjstva in ohranjanje delovnih mest med krizo

  • infographic illustration

    Ohranjanje delovnih mest in podpora podjetjem (100 milijard evrov)

    27. oktober 2020

    EU je maja v sklopu odziva na koronavirusno krizo vzpostavila instrument SURE, s katerim je zagotovila državam EU do 100 milijard evrov sredstev v obliki ugodnih posojil, da bodo lahko podjetja kljub skrajšanemu delovnemu času obdržala svoje zaposlene. Instrument je bil aktiviran 22. septembra, prva izplačila bodo 27. oktobra.

  • infographic illustration

    Zaščita čezmejnih in sezonskih delavcev

    19. junij 2020

    Parlament pozove k nujnemu ukrepanju za zaščito zdravja, varnosti in poštenih delovnih pogojev za čezmejne in sezonske delavce v kontekstu krize koronavirusa.

  • infographic illustration

    Pomoč kmetijsko-prehrambnemu sektorju

    19. junij 2020

    EU od začetkov izbruha covida-19 sprejema izredne ukrepe za finančno pomoč in krizne tržne prilagoditve, uvedla je tudi bolj prožna pravila za kmetije, da bi pomagala kmetom, ribičem in malim kmetijsko-prehrambenim podjetjem pri spopadanju s posledicami covida-19.

  • infographic illustration

    Uvrstitev SARS-CoV-2 v rizično skupino 3

    11. junij 2020

    Parlament in Komisija se strinjata, da se virus, ki povzroča covid-19, SARS-Co_V-2, razvrsti v rizično skupino 3 po Direktivi EU o bioloških dejavnikih, kar bo zagotovilo dodatno zaščito za zdravje in varnost delavcev.

  • infographic illustration

    Smernice EU za varno vrnitev na delovno mesto

    24. april 2020

    EU objavi smernice za zagotavljanje varne in zdrave vrnitve delavcev na delovna mesta. Smernice vključujejo področja od ocen tveganja in oskrbe bolnih delavcev do informacij za določene sektorje in poklice.

  • infographic illustration

    Skrb za najbolj zapostavljene

    23. april 2020

    Da bi zmanjšali tveganje okužbe, bo dostava živil in osnovnih potrebščin prek Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim mogoča v obliki elektronskih ali običajnih kuponov, delavci in prostovoljci pa bodo dobili zaščitno opremo.

  • infographic illustration

    Zagotavljanje zasebnosti in zaščite podatkov pri uporabi aplikacij za sledenje stikom

    17. april 2020

    Komisija objavi smernice in evropski nabor orodij za razvoj novih aplikacij, ki so namenjene boju proti covidu-19. Parlament poudarja, da morajo biti vsi digitalni ukrepi proti pandemiji skladni z zakonodajo o varovanju podatkov in zasebnosti.

  • infographic illustration

    Finančna pomoč iz solidarnostnega sklada (800 milijonov evrov)

    26. marec 2020

    Solidarnostni sklad Evropske unije bo mogoče uporabljati tudi v izrednih zdravstvenih razmerah, tako da bodo imele države članice, ki jih je pandemija najhuje prizadela, v letu 2020 na voljo 800 milijonov evrov.

  • infographic illustration

    Preprečevanje preobremenjenosti omrežij

    19. marec 2020

    Evropska unija prosi platforme Netflix, Facebook in YouTube, naj začasno zmanjšajo kakovost pretočnih vsebin, da ne bi prišlo do preobremenitev omrežij v času ukrepov za omejevanje širjenja virusa, ko se je zvišala uporaba interneta.

POTOVANJA IN PROMET

Omejevanje potovanj in zagotavljanje ključnih storitev

  • infographic illustration

    EU vzpostavi evropski sistem za aplikacije za obveščanje in beleženje stikov

    19. oktober 2020

    Komisija vzpostavi evropski sistem, s katerim želi zagotoviti čezmejno interoperabilnost aplikacij držav članic za opozarjanje na nevarne stike. Prve aplikacije, povezane s to storitvijo, so Corona-Warn-App (Nemčija), COVID tracker (Irska) in Immuni (Italija). Ostale aplikacije bodo povezane oktobra in novembra.

  • infographic illustration

    Usklajevanje ukrepov, ki omejujejo prosto gibanje

    17. september 2020

    Komisija predstavi predlog, po katerem so vsi ukrepi držav članic, ki omejujejo svobodo gibanja, usklajeni in jasno razloženi na ravni EU. Parlament je z resolucijo, sprejeto 17. septembra, podprl predlog in pozval k uskladitvi zdravstvenih ocen.

  • infographic illustration

    Postopno sproščanje omejitev potovanj

    15. junij 2020

    Države članice postopno sproščajo omejitve potovanj, ki so bile uvedene z namenom zadrževanja širjenja koronavirusa. Parlament zahteva, naj se schengensko območje prostega gibanja povrne v normalno delovanje, kakor hitro bo to mogoče.

  • infographic illustration

    Pomoč pri vračanju prostega gibanja in turizma – “Re-open EU”

    14. junij 2020

    EU zažene spletno platformo "Re-open EU", ki potnikom zagotavlja potrebne informacije za načrtovanje njihovih evropskih potovanj in počitnic ob upoštevanju zdravja in varnosti. Informacije so redno posodabljane in dostopne v 24 jezikih.

  • infographic illustration

    Priporočila za varna potovanja

    13. maj 2020

    Evropska komisija predlaga smernice in priporočila za turizem in pormet, da bi državam članicam pomagala uskladiti varno odpravljanje omejitev potovanj in zaščitila potnike.

  • infographic illustration

    Opustitev poletov brez potnikov

    26. marec 2020

    Evropska unija začasno omili predpise o letaliških slotih, po katerih morajo letalske družbe izkoristiti načrtovane termine za vzlete in pristanke, da jih lahko obdržijo tudi v prihodnji sezoni. Dodatne spremembe je uvedla 10. februarja 2021.

  • infographic illustration

    Nemoten pretok blaga in storitev

    18. marec 2020

    Evropska unija na mejnih prehodih uvede „zelene pasove“ za transport osnovnega blaga ter bistvene medicinske in zaščitne opreme znotraj enotnega trga.

  • infographic illustration

    Omejitev potovanj za zajezitev okužb

    17. marec 2020

    Evropska unija začasno zapre svoje meje za nenujna potovanja, da bi omejila širjenje covida-19.

  • infographic illustration

    Vračanje državljanov EU v domovino

    Od januarja 2020

    Zahvaljujoč mehanizmu EU za civilno zaščito se na desettisoče državljanov Evropske unije, ki so se zataknili v državah po vsem svetu, lahko vrne v domovino.

GLOBALNI ODZIV EU

Podpora partnerskim državam v boju proti pandemiji koronavirusa

  • infographic illustration

    20 milijonov dolarjev za zdravstvene sisteme v Jugovzhodni Aziji

    1. december 2020

    EU zažene nov program v vrednosti 20 milijonov evrov, ki bo okrepil zmožnosti nadzorovanja in testiranja v partnerskih državah v zvezi držav Jugovzhodne Azije (ASEAN) in podprl njihove zdravstvene sisteme.

  • infographic illustration

    86,5 milijonov evrov za Gano

    20. november 2020

    EU nameni 86,5 milijonov nujne pomoči Gani za spopadanje s posledicami pandemije.

  • infographic illustration

    92 milijonov evrov za Sahel

    9. november 2020

    EU nameni Burkini Fasu, Mavritaniji, Nigerju in Čadu 92 milijonov evrov pomoči za zagotavljanje kakovostne zdravstvene oskrbe in zmanjševanje gospodarskih in družbenih vplivov pandemije.

  • infographic illustration

    25 milijonov evrov za Gambijo

    19. oktober 2020

    V sklopu svežnja Ekipa Evropa EU nameni 25 milijonov evrov Gambiji kot pomoč pri okrevanju po pandemiji ter podporo pri prehodu k demokraciji.

  • infographic illustration

    Humanitarni zračni most

    11. september 2020

    Humanitarni zračni most EU pomaga državam po vsem svetu, ki jih je prizadela kriza zaradi covida-19. Od vzpostavitve 8. maja je 67 letov prepeljalo medicinsko opremo in humanitarne delavce na kritična območja v Afriki, Aziji in obeh Amerikah.

  • infographic illustration

    Dostava medicinskih zalog in zaščitne opreme po vsem svetu se nadaljuje

    28. julij 2020

    EU prek mehanizma za civilno zaščito še naprej dostavlja medicinske zaloge in osebno zaščitno opremo po vsem svetu. Pošiljke so bile dostavljene v 24 držav, med njimi v sedem držav članic.

  • infographic illustration

    64 milijonov evrov za južnoafriško regijo

    20. julij 2020

    EU zagotovi humanitarno pomoč v višini 64,7 milijona evrov za Angolo, Bocvano, Esvatini, Lesoto, Madagaskar, Malavi, Mavricij, Mozambik, Namibijo, Zambijo in Zimbabve. Sredstva so namenjena pomoči ljudem pri spopadanju s koronavirusom in ekstremnimi vremenskimi pogoji, kot je stalna suša, in drugimi krizami.

  • infographic illustration

    Nov paket pomoči za Severno Afriko

    2. julij 2020

    EU potrdi nov sveženj pomoči za pomoč migrantom in lokalnim skupnostim ter za boj proti covidu-19 v Severni Afriki. Sveženj vsebuje 80 milijonov evrov novih sredstev in 30 milijonov evrov iz nujnega skrbniškega sklada Evropske unije za Afriko.

  • infographic illustration

    Pomoč Srednjeafriški republiki

    18. junij 2020

    EU potrdi 54 milijonov evrov pomoči Srednjeafriški republiki za pomoč v boju proti koronavirusu.

  • infographic illustration

    60 milijonov evrov za pomoč državam Afriškega roga

    17. junij

    EU mobilizira sveženj v višini 60 milijonov evrov za boj proti zdravstvenim in družbeno-gospodarskim posledicam krize v Afriškem rogu. Maje je EU odobrila humanitarno pomoč v višini 105,5 milijona evrov za humanitarne projekte v Džibutiju, Etiopiji, Keniji in Somaliji, ki so namenjeni zdravstveni oskrbi, hrani in osnovnim potrebam beguncev.

  • infographic illustration

    Dodatnih 55 milijonov evrov za sirske begunce in lokalne skupnosti v Jordaniji in Libanonu

    10. junij 2020

    EU mobilizira paket pomoči v višini 55 milijonov evrov, namenjen sirskim beguncem in ranljivim ljudem v Jordaniji in Libanonu med krizo koronavirusa. Pomoč se osredotoča na zdravje in dostop do vode, sanitarij in higienskih storitev. Sredstva so dodana paketu pomoči v višini 240 milijonov evrov, ki je bil odobren marca.

  • infographic illustration

    Dodatnih 50 milijonov evrov humanitarne pomoči

    20. maj

    Dodatnih 50 milijonov evrov bo pomagalo omogočati dostop do zdravstvenih storitev, zaščitne opreme, vode in sanitarne ureditve ranljivim ljudem, ki jim grozi velika humanitarna kriza, zlasti na območju Sahela in Čadskega jezera, v Srednjeafriški republiki, na območju afriških Velikih jezer, v vzhodni Afriki, Siriji, Jemnu, Palestini in Venezueli ter ljudstvu Rohinga. Sredstva se bodo razporejala prek nevladnih organizacij, mednarodnih organizacij, agencij Združenih narodov ter Rdečega križa in Rdečega polmeseca.

  • infographic illustration

    Tri milijarde posojil za sosedske in partnerske države

    15. maj 2020

    EU odobri tri milijarde posojil, s katerimi želi sosedam EU in partnerskim državam pomagati v preprečevanju negativnih družbenih in gospodarskih posledic pandemije in ohranjati finančno stabilnost.

  • infographic illustration

    3,3 milijarde evrov podpore EU za zahodni Balkan

    29. april 2020

    EU mobilizira sveženj v višini več kot 3,3 milijarde evrov, namenjen partnericam na zahodnem Balkanu, s čimer pomaga podpirati zdravstveni sektor, družbeno in gospodarsko okrevanje, humanitarno pomoč beguncem ter makro- in mikrofinančno asistenco.

  • infographic illustration

    Več kot 36 milijard evrov za partnerske države

    8. april 2020

    EU zažene paket "Ekipa Evropa", s katerim želi pomagati najbolj ranljivim državam v boju proti pandemiji ter blaženju njenih družbenih in gospodarskih posledic, še posebej v Afriki in soseščini EU, a tudi v Aziji, Latinski Ameriki in na Karibskem otočju.

  • infographic illustration

    Do 28 milijonov evrov za podporo raziskavam v podsaharski Afriki

    8. april 2020

    Partnerstvo evropskih držav in držav v razvoju na področju kliničnega preskušanja (EDCTP) objavi tri razpise, s katerim želi podpreti raziskave in raziskovalne zmožnosti v podsaharski Afriki. Skupni znesek razpisov je 28 milijonov evrov, ki jih bo zagotovil program Horizon 2020, raziskovalni in inovacijski program EU.

  • infographic illustration

    700 milijonov evrov finančne pomoči Grčiji za pomoč pri upravljanju migracij

    3. marec 2020

    EU nameni 350 milijonov evrov pomoči Grčiji, ki je vstopna točka za večino beguncev in migrantov. Grčija lahko zaprosi za dodatno pomoč v višini 350 milijonov evrov, ti bodo lahko del proračuna. Grčija preko mehanizma EU za civilno zaščito prejme tudi podporo v obliki medicinske opreme, zdravstvenih ekip, zatočišč, šotorov in odej.

Dezinformacije o pandemiji se širijo po vseh poteh, zaradi česar se je še težje boriti proti virusu. EU zagotavlja in spodbuja širjenje zanesljivih informacij, sodeluje tudi z upravljavci spletnih platfom, da bi odstranili lažne novice in spletne prevare. 10. junija je Komisija predlagala konkretne ukrepe, ki bi lahko hitro pomagali v boju proti dezinformacijam.

Preverite lahko tudi naš povzetek 10 ukrepov, ki jih je EU sprejela v boju proti covidu-19 in 10 ukrepov EU za gospodarsko okrevanje Evrope.