De Kerchove: Teroristi se radikalizirajo v zaporih

Teroristične grožnje niso prazne, so pokazali napadi v Parizu januarja letos. Gilles de Kerchove, koordinator EU za boj proti terorizmu, ima zato polne roke dela. Njegova naloga je usklajevanja ukrepov držav unije proti terorizmu in oblikovanje priporočil v zvezi dejavnostmi EU na področju boja proti terorizmu. Z de Kerchovom smo se pogovarjali o vlogi Parlamenta pri tem.

Gilles de Kerchove
Gilles de Kerchove

De Kerchove bo 30. marca od 17. ure naprej o terorističnih grožnjah v EU razpravljal s člani odbora za zunanje zadeve. Prenos v živo.

Ali lahko EU resno ukrepa proti terorizmu, ne da bi pri tem ogrozila pravico do zasebnosti in druge temeljne vrednote?

 

EU je vedno želela najti pravo ravnotežje. Moramo biti pametni in vzpostaviti močne varovalke pri vseh ukrepih, ki jih sprejemamo.


Pri večini instrumentov smo bolj previdni kot države, ki delujejo samostojno. Za to sem si vedno prizadeval, npr. pri zakonodaji o evidenci podatkov letalskih potnikov (PNR). Parlament je utemeljeno zaskrbljen za zasebnost, ampak če PNR ne sprejmemo, bomo imeli manj učinkovit sistem. Namesto 28 evidenc jih bomo imeli 15. Sistem ne bo tako varen, raven varnosti podatkov bo od države do države različna.


Kako preprečiti, da bi se ljudje pridružili džihadistom in kako preprečiti borcem, ki se vračajo iz tujine, da izpeljejo teroristične napade?

 

Preventiva zahteva veliko dela, še posebej ugotavljanje zgodnjih znakov radikalizacije. Potrebujemo izmenjavo dobrih praks.


Del procesa je najti nekoga, ki mu zaupajo, nato pa nadaljevati s ponovnim povezovanjem z družbo. Dekonstruirati moramo džihadistično ideologijo; tukaj je glavni izziv internet. ISIS ve, kako izkoristiti medije, ve, kako pridobiti podporo. Imeti moramo nasprotno zgodbo z nasprotnimi sporočili.


Ukvarjanje z borci, ki so se vrnili iz tujine, je največji izziv. Preveriti je treba vsakega: kako nevaren je in kako se odzvati. Napačno bi bilo, če bi jih večino poslali v zapor, saj so prav zapori gnezda radikalizacije. Če lahko vzpostavimo programe rehabilitacije kot alternativo zaporu, potem moramo to narediti. Tudi v zaporih bi morali biti na voljo podobni programi.


Kako lahko Parlament prispeva k boju proti terorizmu?

 

Parlament ima zelo pomembno vlogo. Ne samo kot sozakonodajalec, ampak tudi kot pobudnik kritičnega odziva na antisemitizem in islamofobijo. Parlament je ena izmed tistih ustanov, od katere pričakujemo sveže ideje. Tesneje se moramo povezati tudi z državami v soseščini EU, pri čemer se Parlament že povezuje z njihovimi parlamenti.

Več