Rusija in EU: kako ravnati po vnovičnem izbruhu sovražnosti v vzhodni Ukrajini?

Potem ko so uporniki, ki jih podpira Moskva, znova napadli ukrajinske vojaške sile v vzhodni Ukrajini, tam prebivalci pri -20 stopinj Celzija nimajo dostopa do elektrike, kurjave in vode. Ne gre le za humanitarno krizo, so ob tem 6. februarja poudarili člani pododbora za obrambo; rusko vmešavanje v Ukrajino ima namreč posledice tudi za varnost Evrope.

SEDE commission meeting - Deterioration of the security situation in the East of Ukraine, in particular around Avdiivka -with Deputy Prime Minister of Ukraine Ivanna Klympush-Tsintsadze
Ivanna Klimpuš-Cincadze (v sredini) - ©European Union 2017 -EP

Ukrajina

 

»Zvoni vsem nam,« je poslance opozorila Ivanna Klimpuš-Cincadze, podpredsednica ukrajinske vlade, odgovorna za odnose z EU in evro-atlantsko povezovanje.


Z njo se je strinjal podpredsednik odbora, češki poslanec Jaromír Štětina (ELS): »Pogumni Ukrajinci ne branijo le svoje države, ampak vse nas. To ni državljanska vojna, to je napad suverene države na drugo suvereno državo.«


Po mnenju romunskega poslanca Ioana Mircee Pascuja (S&D) trenutne vojaške operacije predstavljajo predvsem politično izzivanje, saj vojskovanje sredi zime nima smisla. Člani odbora so prepričani, da želi s tem Rusija preveriti odziv ZDA po izvolitvi Donalda Trumpa za predsednika.


Poslanci so se strinjali, da mora Rusija, preden bo EU sploh razmišljala o odpravi sankcij, izpolniti zaveze iz sporazuma iz Minska. »Storiti moramo vse, da preprečimo nastanek zamrznjenega konflikta,« je dejal Petras Auštrevičius (ALDE, Litva). Rebecca Harms (Zeleni, Nemčija) pa je menila, da ta sporazum ni pripomogel k temu, da bi Ukrajina znova dobila nadzor nad svojimi mejami.


Gruzija

 

Seje pododbora za obrambo se je udeležila tudi veleposlanica Gruzije pri EU Natalie Sabandze. »Ruski odnos do južnega Kavkaza je zasidran v pojmovanju mednarodnih odnosov kot sovražnega tekmovanja med državami, kjer sosedstvo igra vlogo tampona,« je razložila.


Evropski parlament je sicer nedavno pohvalil reforme v Gruziji in podprl odpravo vizumov za gruzijske državljane pri vstopu v EU.


Strategija EU na vzhodu

 

Poslanci so razpravljali tudi o posledicah izvolitve Donalda Trumpa za predsednika ZDA. Herbert Salber, posebni odposlanec EU za južni Kavkaz je omenil možnost vnovične delitve interesnih sfer v regiji.


Kot je mogoče prebrati v brifingu EP Think Tank, je Rusija dala jasno vedeti, da bo krepila svoj globalni vpliv. Moskva EU pri tem vidi kot konkurentko.


Sankcije, ki jih je EU julija 2014 uvedla proti Rusiji zaradi priključitve Krima, so bile pravkar podaljšane. Naslednje odločitve v zvezi s sankcijami bodo države EU sprejemale junija in decembra 2017.  

Več