Droutsas: Evropskih standardov varstva podatkov ne smemo omehčati

Razkritja v zvezi z obsežnim vohunjenjem ZDA v Evropski uniji v okviru programa PRISM so razvnela tudi evropske poslance. Nekateri so omenjali možnost prekinitve pogajanj o prostotrgovinskem sporazumu med EU in ZDA, večina pa jih je menila, da bo ponovna vzpostavitev zaupanja med obema stranema Atlantika težka. O tem smo se pogovarjali z grškim poslancem Dimitriosom Droutsasem (S&D), ki je poročevalec o zakonodaji o ravnanju s podatki, pridobljenimi v okviru pravosodnih postopkov.

Interview with Dimitrios Droutsas
Poslanec Dimitrios Droutsas


Ste zadovoljni z odzivom ZDA na obtožbe o vohunjenju? Kakšne bi lahko bile posledice za trgovinska pogajanja med EU in ZDA?


Zadnja razkritja so šok tako za Evropo kot evropsko javno mnenje. Evropejci nimajo le pravice, da so zaščiteni, pravico imajo tudi, da so obveščeni o tem, kaj se dogaja. Pri tem na vlade ne morejo računati. Zato je Parlament tako pomemben in zato smo zahtevali preiskavo o vohunjenju ZDA.


Prostotrgovinski sporazum je zelo pomemben, EU se tega zaveda. Ne smemo pa zaradi njega žrtvovati temeljnih pravic državljanov.


Osebno menim, da se mora javnost pripraviti na še več slabih novic. Od nadaljnjega razvoja dogodkov je tudi odvisno, kako se bo to odrazilo na prostotrgovinskih pogajanjih.


Vse bolj je jasno, da se z nadzorom komunikacij ne ukvarjajo samo ZDA. Kako pomembno je, da imamo ustrezno zakonodajo tudi v EU?


Menim, da so standardi varstva osebnih podatkov v EU visoki. Narediti moramo vse v naši moči, da takšni tudi ostanejo, oziroma da postanejo še višji. V svetu pa nismo sami, ukvarjati se moramo tudi z državami, ki imajo drugačne nazore in drugačne pristope do varstva podatkov. Evropsko komisijo pozivam, naj ne dovoli mehčanja naših standardov.