Od vil do vilic: Parlament s strožjimi pravili za nadzor nad kakovostjo hrane

Zagotavljanje varne in kakovostne hrane v Evropski uniji je prednostna naloga Evropskega parlamenta.

Škandali, kot je tisti iz leta 2013, ko so v izdelkih iz govedine našli primešano konjsko meso, kažejo potrebo po strožjem nadzoru agroživilske verige. Avstrijska poslanka Karin Kadenbach (S&D) je poročevalka o zakonodaji, ki nacionalnim oblastem omogoča strožje nenapovedane inšpekcije živilskih obratov in izboljšuje sledljivost živil. Poslanci so 15. marca nova pravila potrdili.


»Seveda želimo s to zakonodajo preprečiti podobne škandale, kot je bil tisti s konjskim mesom. Vendar gremo še dlje. Evropejci imajo pravico do najboljšega zdravja, enako velja za živali in rastline. Zato potrebujemo strog, učinkovit nadzor v vsej Evropi,« je dejala poslanka Kadenbach.


Cilj nove zakonodaje je izboljšati sledljivost živil, ukrepati proti prevaram v živilski industriji in okrepiti zaupanje potrošnikov v varnost živilske verige. Gre za:


  • celovit in učinkovit sistem nadzora nad agroživilsko verigo: od nadzora nad krmo, pesticidi in zdravjem rastlin do preverjanja organske pridelave in spoštovanja zaščitenih geografskih oznak
  • nenapovedane, redne inšpekcije po obratih v vsej agroživilski verigi
  • hitrejše odzivanje na krizne situacije
  • vzpostavljanje usklajenih in strožjih sankcij za kršitelje

Zakonodaja vsebuje tudi določila o ravnanju z živalmi in njihovi dobrobiti.



Varnost hrane v EU

 

EU ima ene izmed najbolj strogih pravil za kakovost hrane na svetu. Ker so živilske verige zaradi globalizacije in tehnološkega razvoja vse daljše in vse bolj zapletene, je več možnosti za goljufanje in prevare.  


Ravno zato je treba pravila o nadzoru nad agroživilsko verigo stalno dopolnjevati in s tem zagotavljati njihovo učinkovitost. Goljufanje pri kakovosti hrane sicer ni novo;  nazadnje pa je EU pretresel škandal s konjskim mesom.


V agroživilski verigi v EU se sicer letno obrne 750 milijard evrov. Agroživilska industrija je drugi največji industrijski sektor v EU; zaposluje 48 milijonov ljudi v 17 milijonih podjetij.



Več o evropskih ukrepih na področju zdravja lahko preberete v članku Kako EU izboljšuje javno zdravje?

Sorodni članki