Zmanjšanje izpustov CO2: razlaga novih ciljev za avtomobile in kombije

V EU bo od leta 2035 prepovedano prodajati nove avtomobile z motorji na notranje izgorevanje, kar bo pripomoglo k doseganju podnebne nevtralnosti prometa.

EU v sklopu svežnja pripravljeni na 55 posodablja zakonodajo v sektorjih, ki imajo vpliv na doseganje njenih podnebnih ciljev. Med njimi je tudi promet, edini sektor, v katerem so izpusti toplogrednih plinov še vedno višji kot leta 1990 - zvišali so se za 25 odstotkov. Promet je odgovoren za petino vseh izpustov v EU.

Cestni promet predstavlja največji delež izpustov prometa, leta 2021 72 odstotkov. 


Zakaj avtomobili in kombiji?


Osebni avtomobili in kombiji - lahka gospodarska vozila - prispevajo kar 15 odstotkov vseh izpustov CO2 v EU.

Strožji standardi glede izpustov osebnih vozil bodo pripomogli k doseganju podnebnih ciljev EU.

Sedanje stanje


Leta 2019 so nova registrirana vozila v povprečju v ozračje izpustila 122.3 grame CO2 na kilometer, kar je bilo bolje od zastavljenega cilja za obdobje 2015-2019 (130g/km), a še vedno bistveno več od cilja za obdobje od leta 2021 dalje, ki je 95g/km.

Število električnih avtomobilov hitro raste, leta 2020 so predstavljali 11 odstotkov registracij novih osebnih avtomobilov.


Več o avtomobilskih izpustih CO2: infografika in podatki

Novi cilji


Nova zakonodaja določa pot do ničelnih izpustov CO2 za nove osebne avtomobile in lahka gospodarska vozila do leta 2035. Vmesni cilji zmanjšanja izpustov za leto 2030 so določeni na 55 % za osebne avtomobile in 50 % za dostavna vozila.

Cilji so izraženi v odstotkih, saj bo treba standard 95 g/km ponovno izračunati v skladu z novim strožjim testom izpustov, ki bolje odraža dejanske vozne razmere.

Revidirana zakonodaja naj bi Evropejcem olajšala uporabo vozil z ničelnimi emisijami CO2 - prinaša boljšo kakovost zraka, prihranek energije in nižje stroške lastništva vozila - ter spodbudila inovacije na področju tehnologij z ničelnimi izpusti.

Parlament in države EU so dogovor o končni obliki predpisov dosegli oktobra 2022. Parlament ga je potrdil februarja 2023, Svet pa ga je sprejel marca 2023. Zakonodaja je začela veljati aprila 2023.

Poleg tega namerava EU zagotoviti več električnih polnilnic in polnilnic za vodik na glavnih cestah. Julija 2023 je Parlament sprejel nove predpise, po katerih naj bi se do leta 2026 ob glavnih cestah na vsakih 60 kilometrov namestile električni polnilne postaje za avtomobile, do leta 2031 pa tudi polnilne postaje za vodik vsaj na vsakih 200 kilometrov. Preden začnejo predpisi veljati, jih mora potrditi še Svet.



Več o ukrepih EU za zmanjševanje izpustov

Blurred silhouettes of cars surrounded by steam from the exhaust. ©APimages/European Union-EP
.