Trgovina s psi in mačkami: boj proti nezakonitim kupčijam s hišnimi ljubljenčki

Nezakonita trgovina s hišnimi živalmi je v Evropi žalostna realnost. Poslanci Evropskega parlamenta želijo zato sprejeti ukrepe, s katerimi bi bolje zaščitili živali in kaznovali kršitelje.

Številni hišni ljubljenčki so v EU predmet nezakonite trgovine, ki ustvarja visok dobiček ob nizkem tveganju in je pogosto dobičkonosen vir zaslužka kriminalnih združb.

Da bi zatrli nezakonito trgovino s hišnimi živalmi, so poslanci v resoluciji, ki jo je Parlament sprejel 12. februarja, pozvali k oblikovanju akcijskega načrta EU, strožjim sankcijam in obvezni registraciji.

Evropejcem ni vseeno za živali

Psi in mačke so najbolj priljubljene hišne živali v EU in v številnih družinah veljajo za družinske člane. Večini Evropejcev ni vseeno, kako se počutijo njihovi kosmatinci, saj jih 74 % meni, da bi bilo treba hišne živali bolje zaščititi.

Trgovina z živalmi lahko povzroči slabe pogoje vzreje, kužki in muce so prezgodaj ločeni od matere, živali pa so na dolgih potovanjih, pogosto brez hrane in vode, izpostavljene stresu.

Pomeni lahko tudi tveganje za javno zdravje, saj nezakonito vzrejene hišne živali pogosto niso cepljene in lahko prenesejo steklino, zajedavce in nalezljive bolezni na ljudi in živino. Izkrivlja tudi notranji trg EU, saj potrošniki zaradi nižjih cen pogosto kupijo hišno žival prek spleta, pri tem pa se ne zavedajo, da so s tem povezana tveganja.

Ukrepi za dobrobit živali, varstvo potrošnikov in javno zdravje

Parlament je v resoluciji leta 2016 pozval k uvedbi enotnega sistema EU za registracijo hišnih živali. Poslanci zdaj od Komisije pričakujejo, da bo pripravila predlog za obvezen sistem identifikacije in registracije mačk in psov v EU ter poskrbela za večji nadzor in strožje sankcije zoper tiste, ki ponarejajo potne liste za hišne živali. Želijo si tudi, da se na ravni EU opredeli reja mačk in psov, saj razlike v standardih dobrobiti živali povzročajo razlike v ceni, ki jih nezakoniti rejci izkoriščajo.

Poslanci želijo uvesti predpise EU za vzrejo hišnih živali in spodbuditi države članice, naj vzpostavijo registre pooblaščenih rejcev in prodajalcev. Ljudem želijo prav tako položiti na srce, naj domače ljubljenčke raje posvojijo kot kupijo.


Več o zakonodaji EU glede dobrobiti živali