Podatki o razlikah v plačah med spoloma (infografika)

Preberite več o ekonomskih neenakostih, ki še vedno obstajajo med ženskami in moškimi v EU

Že več kot četrt stoletja je od sprejetja Pekinške deklaracije, namen katere je spodbujati enakost med moškimi in ženskami. Enak cilj ima agencija Združenih narodov za enakopravnost spolov in opolnomočenje žensk (UN Women). Enakopravnost spolov je eden tudi od ciljev za trajnostni razvoj.

Kakšno je stanje? Napredek je opazen, vendar neenakosti med ženskami in moškimi še vedno obstajajo, tudi na trgu dela. V povprečju so ženske v EU plačane manj kot moški.


Več o tem, kaj Parlament počne za zmanjšanje razlike v plačah med spoloma.

Razlike v plačah med spoloma

  • Razlika v plači med spoloma je razlika med povprečno plačo moškega in povprečno plačo ženske
  • Neprilagojena razlika v plači med spoloma je razlika med povprečnim bruto dohodkom na uro moških in žensk, izražena v odstotkih dohodkov moških. Ne upošteva izobrazbe, starosti, števila opravljenih ur ali vrste dela.

Kako velika je razlika v plačah med spoloma v EU?


Ženske v EU zaslužijo v povprečju skoraj 12,7 odstotka manj na uro kot moški. Med državami članicami obstajajo velike razlike: leta 2021 so največjo razliko v plačah med spoloma v Estoniji (20,5 odstotka), najmanjšo pa v Romuniji (3,6 odstotka).


Infografika o plačnem razkoraku v državah EU. Več informacij v zgornjem odstavku.
Razlike v plačah med spoloma v EU

Manjša razlika v plačah ne pomeni nujno večje enakosti spolov. Manjša razlika se pogosto pojavlja v državah z nižjo zaposlenostjo žensk. Večja razlika pa lahko kaže na to, da so ženske večinoma zaposlene v sektorjih, kjer so plače nižje, ali da velik del njih dela s krajšim delovnim časom.

Več o prizadevanjih Parlamenta za enakost med spoloma v EU

Ženske in moški na trgu dela


Pojasniti razliko v plačah med spoloma ni preprosto, potrebno je upoštevati veliko dejavnikov. Ni namreč povezana le z vprašanjem enakega plačila za enako delo.

Več o razlogih za plačni razkorak

Čeprav v EU več žensk kot moških zaključi visokošolsko izobraževanje, so na trgu dela manj aktivne. Po podatkih iz leta 2022 skoraj tretjina žensk (28 odstotkov) dela s skrajšim delovnim časom v primerjavi s 8 odstotki moških. Večja je tudi verjetnost, da bodo ženske prenehale delati, da bi skrbele za otroke ali sorodnike.

Razlika v plači med spoloma s starostjo narašča  ̶  lahko narašča tudi zato, ker ženske prekinjajo karierno pot, vendar je zaznati različne trende med državami članicami. Opaziti je tudi razlike med posameznimi sektorji. Leta 2021, denimo, je bila razlika v plači v zasebnem sektorju večja od tiste v javnem sektorju v večini držav EU. 

Pomemben razlog za razlike v plačah med spoloma je večja zastopanost žensk v sektorjih s povprečno nižjimi plačami in manjša zastopanost v sektorjih s povprečno višjimi plačami. Leta 2021 so ženske zasedale 34,7 odstotkov vodstvenih položajev v EU.

Razlike v plačah vodijo tudi do večje stopnje tveganja revščine pri starejših ženskah. Leta 2020 so ženske, starejše od 65 let, v EU v povprečju prejele 28,3 odstotkov nižje pokojnine od moških. Tudi tu so razlike med državami članicami velike  ̶  41,5-odstotna razlika na Malti in 0,1-odstotna razlika v Estoniji.

Ukrepi Parlamenta proti razlikam v plačah med spoloma


Decembra 2022 so pogajalci Parlamenta in držav EU dosegli dogovor, po katerem bodo morala podjetja v EU razkriti informacije, ki bodo olajšale primerjavo plač zaposlenih pri istemu delodajalcu, kar bo pomagalo razkriti razlike v plačah.

Parlament je marca 2023 sprejel nove predpise o zavezujočih ukrepih za preglednost plač. Če bo iz poročanja o plačah razvidna vsaj 5-odstotna razlika v povprečnih plačah moških in žensk, bodo morali delodajalci skupajs s predstavniki zaposlenih izvesti pregled plač. Države članice bodo morale za delodajalce, ki ne bodo upoštevali predpisov, določiti učinkovite, sorazmerne in odvračilne kazni.

Predpise mora potrditi še Svet.