Covid-19: Krepitev zmožnosti EU za odziv v kriznih situacijah

EU krepi mehanizem civilne zaščite, da bo ustrezno opremljena za odziv na nujne primere, med njimi tudi zdravstvene, kot je covid-19.

Sklad pomaga državam EU pri odzivanju na nujne primere in katastrofe. Pomagal je pri potresih, požarih, poplavah in pri zbiranju potrebne medicinske opreme za boj proti covidu-19.

Preverite časovnico ukrepov EU za boj proti covidu-19 in blaženje njegovih učinkov.

Evropski parlament želi zapolniti vrzeli, ki jih je razkrila pandemija, zato krepi evropski mehanizem civilne zaščite.

Parlament je na glasovanju 27. aprila 2021 potrdil dogovor s Svetom, ki je zagotovil dodatne 3,3 milijarde evrov za mehanizem civilne zaščite iz dolgoročnega proračuna za obdobje 2021-2027 in mehanizma EU za okrevanje. Komisija bo lahko neposredno uporabila sredstva programa RescEU, kar bo omogočilo hitrejše pošiljanje pomoči. Parlament je zagotovil tudi dovoljšnja sredstva za preventivo, pripravljenost in odzivnost.

Obrambni mehanizem EU za reševanje življenj


Od pričetkov leta 2001 je bil mehanizem civilne zaščite EU - sistem medsebojne pomoči, ki temelji na sodelovanju - aktiviran že več kot 420-krat, da je pomagal pri odzivu na naravne katastrofe in takšne, ki jih je povzročil človek, in to v in izven EU. Med njimi so bili gozdni požari, poplave, onesnaženje morja, potresi, orkani, industrijske nesreče in krizne situacije, vključno z zdravstvenimi krizami.

Med sedanjim izbruhom koronavirusa je bil mehanizem uporabljen za podporo državam članicam in državnim zdravstvenim sistemom. Uporabljen je bil za usklajevanje dostave nujnih medicinskih zalog in osebne zaščitne opreme v Evropi in drugje po svetu. Pomagal je tudi pri repatriaciji več kot 90 tisoč državljanov EU v Evropo iz držav po vsem svetu.

Krepitev zmožnosti odzivanja v nujnih primerih


Ko državo članico hudo prizadene katastrofa, lahko preko mehanizma zaprosi za pomoč. Evropska komisija usklajuje odziv in krije vsaj 75 odstotkov prevoznih in operativnih stroškov.

Leta 2019 je EU oblikovala nov evropski vir pomoči pri nesrečah - RescEU, namenjen neposredni pomoči, ko sredstva države posamezne članice ne zadostujejo za ustrezen odziv.

Sredi marca 2020, med izbruhom pandemije, je bilo v pristojnosti RescEU vključeno tudi skladiščenje medicinskih zalog, da bi tako lahko pomagal državam, ki so se soočale s primanjkovanjem opreme. Predpisi, ki jih je podprl Parlament, omogočajo, da EU krije do 100% sredstev, ki so potrebna za izvedbo zmogljivosti RescEU, ki jih bo gostila ena ali več držav članic.

EU Civil Protection Team helps coordinate the delivery of assistance sent by Greece to Albania in response to earthquake and flash floods that hit the country in September 2019
Usklajen odziv EU na potres in poplave v Albaniji