Covid-19: Sodelovanje držav EU na področju zdravja bo ključno (intervju)

Predsednik odbora za okolje in javno zdravje (ENVI) Pascal Canfin o prizadevanjih EU glede zdravstvenega vidika krize, ki jo je povzročil koronavirus.

Interview with Pascal Canfin, chair of Parliament’s health committee
Pascal Canfin

Evropa se sooča z rastjo števila primerov covida-19. Kaj smo se naučili iz prvega vala?

Kriza covida-19 za naše družbe predstavlja izziv, kot ga še ni bilo. Vemo, da bomo potrebovali cepivo, a vemo tudi, da je za to potreben čas.

V prvem valu smo se naučili, da je usklajevanje ključno. Neusklajeni ukrepi, upravljanje meja in zbiranje zdravstvenih podatkov so bili med glavnimi področji, kjer so bile potrebne izboljšave.

Zato pozdravljam novi predlog Evropske komisije za ukrepanje ob čezmejnih grožnjah za zdravje ter revidirane pristojnosti Evropskega centra za nadzor in obvladovanje bolezni in Evropske agencije za zdravila.

Gledano širše je ta kriza omogočila EU, da je naredila pomemben korak naprej v evropskem povezovanju - z načrtom za okrevanje. Z novim programom EU za zdravje bomo lahko okrepili podporo našim bolnišnicam, zagotovili preskrbo z nujno medicinsko opremo in predvsem podprli naše zdravstvene delavce, ki se v teh mesecih proti covidu-19 borijo v prvih bojnih vrstah. Zagotoviti moramo tudi, da gospodarsko okrevanje ne bo v nasprotju s podnebnimi in okoljskimi cilji.

Preberite več o tem, kako EU podpira raziskave o cepivih proti covidu-19.

Najbolj verjetna rešitev za ustavitev pandemije je učinkovito in varno cepivo. Ali EU dovolj podpira za njegov razvoj in za zagotavljanje dostopnosti vsem Evropejcem?


Razvoj cepiva običajno traja deset let in kar poskušamo doseči, je izjemen izziv. Komisija vodi pogajanja s farmacevtskimi družbami, da bi zagotovila, da bo cepivo mogoče zagotoviti vsem Evropejcem takoj, ko ga razvijemo.

Ravnanje Komisije podpiramo, kot predsednik odbora ENVI pa sem pozval k preglednosti nakupnega programa.

Danes nimamo informacij o določbah v dogovorih o vnaprejšnjih nakupih med Komisijo in farmacevtskimi družbami. Za gradnjo zaupanja je nujna preglednost, še posebej glede cen, krajev izdelave, dogovorov glede intelektualne lastnine ter o odgovornosti in odškodnini za kakršno koli škodo, ki bi jo povzročilo cepivo. Zagotoviti moramo tudi, da bo evropski proračun uporabljen skrbno in da bo to pazljivo nadzorovano.

Na začetku pandemije je bila EU tarča kritik, da ne sodeluje dovolj. Za zdravstvene politike so v osnovi odgovorne države članice, a kaj bi moralo biti sedaj bolj poudarjeno na ravni EU?


EU si mora bolj prizadevati, da prepreči prihodnje pandemije. Kot mnoga druga področja je treba tudi to nasloviti na primerni ravni in nobena država ni zmožna ukrepati sama.

Za "Evropo, ki ščiti", je treba upoštevati tudi dejstvo, da sta zdravje in okolje tesno povezana. Mnogi strokovnjaki opozarjajo na povezave med podnebnimi spremembami in pandemijami.

Zaradi podnebne krize in še posebej zaradi krčenja gozdov bi bile lahko takšne pandemije še bolj pogoste. Nadaljevati moramo s konkretnimi ukrepi proti podnebnim spremembam in hkrati pripraviti naše zdravstvene sisteme, da bomo lahko ukrepali proti grožnjam.

Na naši časovnici preberite več o vseh ukrepih EU proti covidu-19.