Energija vodika: kakšne koristi ima lahko EU?

Preberite, kakšne so prednosti energije vodika in kako jo hoče EU čim bolje izkoristiti za zeleni prehod.

Čista energija, ključ do podnebno nevtralne Evrope


Na poti do ogljične nevtralnosti in čistejšega planeta, ki jo je začrtal evropski zeleni dogovor, je nujno premisliti oskrbo z energijo in ustvariti povezan energetski sistem. Zeleni prehod evropskega gospodarstva bi moral biti združen z dostopom do čiste, dostopne in varne energije za podjetja in potrošnike.

EU se sooča z izzivom, saj je bila njena proizvodnja in poraba energije odgovorna za 75 odstotkov toplogrednih plinov v EU v letu 2018, hkrati pa je za 58 odstotkov energije še vedno odvisna od uvoza, predvsem nafte in plina.

Julija 2020 je Komisija predlagala strategijo o vodiku za podnebno nevtralno Evropo, s katero želi pospešiti razvoj čistega vodika in zagotoviti, da bo temelj podnebno nevtralnega energetskega sistema do leta 2050.

V poročilu, sprejetem maja 2021, so poslanci Evropskega parlamenta dejali, da lahko le zeleni vodik, pridobljen z obnovljivimi viri, trajnostno prispeva k doseganju podnebne nevtralnosti. 

Več o politiki čiste energije EU.

Je vodik obnovljiv vir energije?


Glede na proces proizvodnje in posledične izpuste toplogrednih plinov ločimo več tipov vodika. Čisti vodik ("obnovljivi vodik" ali "zeleni vodik") je proizveden z elektrolizo vode z elektriko iz obnovljivih virov in med proizvodnjo ne povzroča izpustov toplogrednih plinov.

Poslanci vztrajajo, da je pomembno klasificirati različne tipe vodika, in hočejo enotno evropsko izrazoslovje, ki bo pomagalo jasno razločiti med obnovljivim vodikom in takšnim z nizkimi izpusti.

Trenutno ima vodik le majhno vlogo v oskrbi z energijo. Pojavljajo se izzivi glede cenovne učinkovitosti, obsega proizvodnje, infrastrukturnih potreb in zaznane varnosti. Vendar pa naj bi vodik v prihodnosti omogočil promet, ogrevanje in industrijske procese, pa tudi shranjevanje energije med letnimi časi brez izpustov.

Poslanci hočejo, da Komisija in države EU spodbudijo proizvodnjo in uporabo goriva iz obnovljivih virov.

Kakšne so prednosti vodika?


Vodik predstavlja okoli dva odstotka mešanice energijskih virov v EU, od katere je trenutno kar 95 odstotkov proizvedenih s fosilnimi gorivi, ki povzročijo 70-100 milijonov ton izpustov CO2 letno.

Raziskave kažejo, da bi do leta 2050 obnovljivi viri energije lahko predstavljali bistven delež evropske mešanice energijskih virov. Vodik bi lahko predstavljal petino: zadovoljeval bi lahko 20-50 odstotkov potreb po energiji v prometu in 5-20 odstotkov v industriji.

Trenutno je v uporabi predvsem v industrijskih procesih, pa tudi kot gorivo v vesoljskih raketah.

Gospodarstvo na osnovi obnovljivega vodika bi lahko v primerjavi z gospodarstvom na osnovi fosilnih goriv bistveno zmanjšalo vpliv globalnega segrevanja.

Vodik je lahko dobro gorivo, ker:

  • ob njegovi uporabi za pridobivanje energije se ne izpuščajo toplogredni plini; voda je edini stranski produkt,
  • je lahko uporabljen za proizvodnjo drugih plinov in tekočih goriv,
  • obstoječa infrastruktura za prevoz skladiščenje plinov se lahko prilagodi za vodik,
  • ima višjo energetsko gostoto kot baterije, zato se ga lahko uporablja za prevoz na dolge razdalje in za prevoz težkega blaga.



Kaj hoče Parlament?


  • Pobude za spodbujanje povpraševanja in ustvarjanje evropskega trga za vodik ter hitro gradnjo infrastrukture za vodik.
  • Čim prej naj se odpravi pridobivanje vodika s fosilnimi gorivi.
  • Uvod vodika mora biti certificiran na enak način kot vodik, pridobljen v EU, tako proizvodnja kot prevoz, kar bo preprečilo selitev virov CO2.
  • Preveriti je treba možnosti uporabe obstoječih plinovodov za prevoz in podzemno shranjevanje vodika.

 

Vodik na trgu s plinom v prihodnosti

EU pripravlja sveženj o vodiku in razogljičenih trgih plina. To bo pripomoglo k doseganju razogljičenja. Parlamentarni odbor za energijo je februarja 2023 podprl predloge Komisije za lažji vstop obnovljivih in nizkoogljičnih plinov, vključno z vodikom in biometanom, na trg plina EU.

Zakonodaja bi vzpostavila tudi sistem certificiranja za nizkoogljične pline in zagotovila, da bi potrošniki lažje zamenjali dobavitelja in namesto fosilnih goriv izbrali obnovljive in nizkoogljične pline.

Poslanci Evropskega parlamenta so želeli zagotoviti, da bo na voljo dovolj čezmejnih zmogljivosti za vzpostavitev povezanega evropskega trga z vodikom, in omogočiti prost pretok vodika prek meja.

Parlament in države EU se pogajajo o končni obliki ¸teh predpisov.

Vodik kot eno od alternativnih goriv EU

 
Leta 2022, v času, ko se EU preusmerja od odvisnosti od ruskih goriv in si prizadeva doseči podnebno nevtralnost do leta 2050, je Komisija predstavila strategijo EU REPower za bolj dostopno, varno in trajnostno energijo. Znotraj tega načrta naj bi EU do leta 2030 bistveno zvišala proizvodnjo vodika - na 20 megaton letno. Strategija o vodiku do leta 2020 je predvidevala 10 megaton letno.

Oktobra 2022 so evropski poslanci znotraj svežnja zakonodaje za zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov - ki je poznana kot Pripravljeni na 55 - sprejeli svoje stališče o predpisih EU za spodbudo razvoja polnilnic za alternativna goriva, še posebej za elektriko in vodik. Leta 2021 je bilo v EU 136 polnilnic vodika in evropski poslanci zahtevajo, da naj bodo do leta polnilnice vodika na glavnih cestah v EU na vsakih 100 kilometrov.

Marca 2023 sta se Parlament in Svet dogovorila o nacionalnih obvezah za uvedbo infrastrukture. Novi predpisi predvidevajo, da bodo do leta 2031 na glavnih cestah EU vsaj vsakih 200 km postavljene polnilne postaje za vodik.

Parlament je pravila sprejel julija 2023. Veljati bodo začela, ko jih bo potrdil Svet.

Več o strategiji EU za povečanje uporabe alternativnih goriv za avtomobile

Več o politiki EU za čisto energijo

Moški polni avto z vodikom v kraju Saint-Lo, Francija
©AFP/DAMIEN MEYER

Sorodni članki