Globalna Evropa: 79,5 milijard evrov za podporo razvoju

EU je pripravljena do leta 2027 vložiti 79,5 milijarde evrov v razvoj in mednarodno sodelovanje v sosednjih državah in širše. Več v videu.

79,5 milijarde evrov za razvojno pomoč po svetu

Evropska unija je v sklopu proračuna za obdobje 2021-2027 temeljito pretehtala svoje investicije izven Unije. Sklad globalna Evropa združuje več obstoječih instrumentov, med njimi tudi evropski razvojni sklad. Decembra 2020 je Parlament dosegel ključen dogovor z državami EU, na junijskem plenarnem zasedanju v Strasbourgu pa je prižgal zeleno luč oblikovanju 79,5 milijarde evrov vrednega sklada. Racionalizacija bo EU omogočila, da bolj učinkovito podpira in spodbuja svoje vrednote in interese po vsem svetu in se okretneje odzove na globalne izzive.


Instrument bo financiral prioritete zunanje politike EU v prihodnjih sedmih letih in podpiral trajnostni razvoj v državah v soseščini EU, pa tudi v podsaharski Afriki, Aziji, obeh Amerikah ter na območju Tihega oceana in Karibov. Globalna Evropa bo podpirala projekte, ki prispevajo k reševanju izzivov, kot sta odprava revščine in migracije, in spodbujala evropske vrednote, kot so človekove pravice in demokracija.


Program bo podpiral tudi globalna večstranska prizadevanja in zagotavljal, da lahko EU izpolnjuje svoje obveze v svetu, med njimi tudi cilje trajnostnega razvoja in pariškega podnebnega sporazuma. Trideset odstotkov sredstev bo namenjenih doseganju podnebnih ciljev.


Najmanj 19,3 milijard evrov bo namenjenih sosednjim državam, 29,2 milijard pa investicijam v podsaharski Afriki. Sredstva globalne Evrope bodo namenjena tudi hitremu odzivanju, denimo kriznemu upravljanju in preprečevanju konfliktov. EU bo okrepila podporo trajnostnim investicijam po vsem svetu v sklopu evropskega sklada za trajnostni razvoj plus, ki bo spodbudil dopolnjevanje neposredne razvojne pomoči z zasebnimi investicijami.


Na pogajanjih s Svetom je Parlament zagotovil večjo vključenost evropskih poslancev v strateške odločitve glede programa. Uredba o globalni Evropi je stopila v veljavo za nazaj s pričetkom 1. januarja 2021.


Globalna Evropa je eden od 15 vodilnih programov EU, ki jih je Parlament podpiral na pogajanjih o proračunu EU za obdobje 2021-2027 in mehanizmu EU za okrevanje. Ta bosta v prihodnjih letih omogočila Uniji, da zagotovi več kot 1800 milijard evrov sredstev.


V zgornjem videu si oglejte, kaj prinaša evropsko vlaganje v razvoj.

Sorodni članki