Palestinski begunci: "Še ena generacija trpi izgubo domov in družinskih članov."

Sirija je bila država, kjer je živelo veliko palestinskih beguncev. Zdaj jih je tam 95 odstotkov odvisnih od humanitarne pomoči. V Gazi je 65 odstotkov mladih Palestincev brezposelnih. To so številke, ki jih je članom odborov za zunanje zadeve in razvoj ta teden predstavil vodja agencije Združenih narodov za palestinske begunce (UNRWA) Pierre Krähenbühl. Ob tem je mednarodno skupnost pozval k prizadevanjem za politično rešitev sporov na Bližnjem vzhodu.

Pierre Krähenbühl, head of UNRWA
Pierre Krähenbühl, šef UNRWA

Kako je vojna v Siriji prizadela palestinske begunce?

 

Sirija je bila tista država, kjer so bili palestinski begunci dobrodošli. Lahko so se zaposlili, povečini niso potrebovali pomoči. Zdaj jih je 95 odstotkov odvisnih od UNRWA, 60 odstotkov jih je razseljenih, 120.000 jih je državo zapustilo. Ti ljudje so bili nasilno izgnani leta 1948, nato še leta 1967, sedaj pa zaradi izgube domov, življenj in družinskih članov trpi nova generacija Palestincev.


Kmalu bo dve leti od zadnjega konflikta v Gazi. Kakšen je položaj tam?

 

Nekaj območij je bilo obnovljenih, nekatera pa sploh ne. Nemogoče je orisati psihološke brazgotine zaradi 50 let okupacije, 10 let blokade. Leta 2000 je UNRWA pomagala 80.000 prebivalcem Gaze, danes je takih 900.000. Gre za skupnost, ki je visoko izobražena in je bila prej samozadostna, zdaj pa je odvisna od pomoči v hrani. Kot oblika kolektivnega kaznovanja je blokada mednarodnopravno nezakonita.


65 odstotkov mladih v Gazi je brezposelnih, 90 odstotkov šolarjev, za katere skrbi UNRWA, Gaze še nikoli v življenju ni zapustilo. Njihove soseske so napol uničene, napol obnovljene; v svojih mladih življenjih so doživeli tri vojne. Ni delovnih mest, ni svobode gibanja, stopnja samomorilnosti je v vzponu. Ne znam si predstavljati, kako je mogoče takšno stanje upravičiti z varnostnimi razlogi, naj bodo ti verodostojni ali ne.


Lahko skrajneži izkoristijo brezup Palestincev?

 

Ko se soočaš s takšnim položajem, obstaja skušnjava. Ampak kljub svojim dvomom in skepsi Palestinci na splošno ne sprejemajo ekstremizma in upajo, da jim bo mednarodna skupnost pomagala.


Če ne bo vlagala v reševanje konfliktov, se bo Evropa soočila z dolgotrajnimi humanitarnimi krizami, zaradi katerih bodo ljudje zapuščali regijo. Ustvariti politični horizont je prvi korak, nato je treba vlagati v izobraževanje in razvoj, to bo ljudem dalo upanje. 50 odstotkov proračuna UNRWA prihaja od EU in držav članic, ta finančna in diplomatska podpora je zelo pomembna.


UNRWA pomaga okoli petim milijonom palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu. Več o partnerstvu med EU in UNRWA tukaj.

Več