Nov predsednik ZDA in priložnosti za izboljšanje odnosov med EU in ZDA

Novi predsednik ZDA pomeni priložnost za ponoven zagon čezatlantskih odnosov. Preberite, kakšne možnosti sodelovanja ponuja EU.

20. januarja, na dan inavguracije Joeja Bidna, so evropski poslanci razpravljali o politični situaciji v ZDA. Izvolitev novega predsednika so pozdravili kot priložnost za okrepitev odnosov med EU in ZDA ter za skupni boj proti izzivom in grožnjam demokratičnemu sistemu. 

Evropa in Združene države Amerike so bile vedno zaveznice, a so slednje pod Donaldom Trumpom ZDA ravnale bolj enostransko in se umikale iz pogodb in mednarodnih organizacij.

EU v novem predsedniku vidi priložnost za ponoven zagon sodelovanja.

Evropska komisija je 2. decembra 2020 predstavila predlog nove čezatlantske agende, ki bi omogočila sodelovanje več področjih. Tudi Svet je v svojih sklepih 7. decembra ponovno poudaril pomen partnerstva. 7. novembra je predsednik Parlamenta David Sassoli objavil tvit: "Svet potrebuje trden odnos med Evropo in ZDA - zlasti v teh zahtevnih časih. Veselimo se sodelovanja na področju boja proti covidu-19, podnebnim spremembam ter naraščajoči neenakosti.”

Tako EU kot ZDA lahko s tesnejšim sodelovanjem veliko pridobita, ostajajo pa mnogi izzivi in razlike.

Koronavirus


Čeprav covid-19 predstavlja globalno grožnjo, se je Donald Trump odločil za izstop ZDA iz Svetovne zdravstvene organizacije. EU in ZDA bi lahko združila moči v financiranju razvoja in distribucije cepiv, testiranja in zdravljenja ter na področju krepitve preventive, pripravljenosti in odziva.

Podnebne spremembe


EU in ZDA bi se lahko na letošnjih vrhunskih srečanjih Združenih narodov o podnebju in o biotski raznovrstnosti skupaj zavzele za ambiciozne dogovore, sodelujeta lahko pri razvoju zelenih tehnologij in skupaj oblikujeta globalni zakonodajni okvir za trajnostno financiranje.

Tehnologija, trgovina in standardi


Od genetsko spremenjene hrane do govedine s hormoni - EU in ZDA sta imeli že precej trgovinskih sporov. Vendar lahko z odpravljanjem omejitev obe strani veliko pridobita. Leta 2018 je Trump uvedel carine na jeklo in aluminij, na kar je EU odgovorila z uvedbo carin na ameriške izdelke. Biden kot predsednik bi lahko prinesel novo priložnost za konstruktivna pogajanja.

EU in ZDA bi lahko sodelovale tudi pri reformi Svetovne trgovinske organizacije, pri čemer bi lahko poskrbele za zaščito ključnih tehnologij in sodločale o oblikovanju nove zakonodaje in standardov. ZDA trenutno blokirajo mehanizem za reševanje sporov, ki ga je oblikovala organizacija.

Komisija je ponudila tudi sodelovanje na področju izzivov, ki so povezani z digitalizacijo, kot sta pošteno obdavčenje in izkrivljanje trga. Glede na to, da je veliko vodilnih digitalnih podjetij ameriških, bi bilo lahko vprašanje, kako jih obdavčiti, občutljivo.

Zunanje zadeve


EU in ZDA združuje tudi zavezanost spodbujanja demokracije in človekovih pravic. Lahko bi se skupaj zavzele za krepitev multilateralnega sistema. Vendar pa se včasih zadev lotevajo povsem različno.

Tako EU kot ZDA se soočajo z izzivom, kako obravnavati Kitajsko. Pod Trumpom so se bile Združene države pripravljene izziva lotiti veliko bolj konfliktno, EU pa se je osredotočila na diplomacijo. Decembra 2020 so pogajalci EU s Kitajsko dosegli obširen dogovor o naložbah. Dogovor trenutno pregleduje Parlament, ki mora sporazum potrditi, preden lahko pride v veljavo. Novo ameriško vodstvo predstavlja priložnost za boljše usklajevanje pristopov.

Še ena tema, ki so se je EU in ZDA lotile različno, je Iran. Tako ZDA kot EU so sodelovale z Iranom glede jedrskega sporazuma, ki je bil namenjen preprečitvi, da bi ta država lahko ustvarila jedrsko orožje, a je Trump leta 2018 ZDA umaknil iz sporazuma. Nov predsednik bi lahko pomenil priložnost za skupni pristop.

US President-elect Joe Biden.  ©Angela Weiss/AFP
Novoizvoljeni predsednik ZDA Joe Biden. ©Angela Weiss/AFP