Države članice morajo spoštovati pravico do prostega gibanja  

Sporočilo za javnost 
 
 

Parlament v resoluciji, ki jo je sprejel v četrtek, odločno nasprotuje stališču nekaterih evropskih voditeljev, ki zahtevajo spremembe in omejitve prostega gibanja državljanov. Začasne omejitve prostega gibanja delavcev iz Bolgarije in Romunije so prenehale veljati 1. januarja 2014.

V skupni resoluciji, ki so jo predložile politične skupine EPP, S&D, ALDE, Zeleni/EFA in GUE/NGL, Parlament poziva države članice, naj spoštujejo določbe iz Pogodbe v zvezi s prostim gibanjem in zagotovijo, da bodo načela enakosti in temeljna pravica do prostega gibanja veljali za vse evropske državljane. Poslanci pozivajo države članice, naj se vzdržijo ukrepov, ki bi lahko škodovali pravici do prostega gibanja in ostro nasprotujejo vsem stališčem, ki pozivajo k omejevanju števila priseljencev v EU, saj je to v nasprotju z načeli o prostem gibanju oseb iz Pogodbe.


Parlament ugotavlja, da je prosto gibanje državljanov EU postalo vprašanje predvolilne kampanje evropskih volitev, pri čemer obstaja nevarnost, da takšne razprave pripeljejo do porasta rasizma in ksenofobije. Parlament prav tako izpostavlja, da so v zadnjem času evropski politiki na visokih položajih podali številne izjave, ki spodkopavajo pravico do svobode gibanja.


Mobilnost delovne sile krepi gospodarstvo


Nedavne študije Komisije so pokazale, da so mobilni delavci neto plačniki gospodarstev in proračunov držav gostiteljic.


Čeprav le 2,8 odstotka vseh državljanov EU živi v državi članici, ki ni njihova matična država, predstavljajo ključni dejavnik za uspeh notranjega trga in krepitev evropskega gospodarstva.


Boj proti zlorabi sistemov socialnega varstva brez diskriminacije

 

Evroposlanci pozivajo države članice, naj z zmotnim povezovanjem pravice do prostega gibanja zaradi dela z domnevnim zlorabljanjem sistemov socialne varnosti ne diskriminirajo mobilnih delavcev iz EU.


Države članice opozarjajo na njihovo družbeno odgovornost, da se spopadejo z zlorabami sistemov socialnega varstva, ne glede na to, ali so jih zagrešili njihovi lastni državljani ali državljani drugih držav članic.