Evropski parlament ratificiral pridružitveni sporazum EU - Ukrajina  

Sporočilo za javnost 
 
 
Predsednik Martin Schulz podpisuje ratifikacijo pridružitvenega sporazuma EU-Ukrajina v imenu Evropskega parlamenta po glasovanju v Strasbourgu  

Poslanci Evropskega parlamenta so v torek opoldne v Strasbourgu dali svoje soglasje k sporazumu med EU in Ukrajino, ki vključuje tudi poglobljen in celovit prostotrgovinski sporazum (DCFTA). Hkrati je sporazum ratificiral tudi ukrajinski parlament v Kijevu. Sporazum predvideva tesnejše politično sodelovanje in gospodarsko povezovanje med Unijo in Ukrajino ter vzajemen prost dostop do obeh trgov.

Parlament je so sporazum podprl s 535 glasovi za, 127 proti in 35 vzdržanimi glasovi.


»S to ratifikacijo se institucionalizira evropska izbira Ukrajine in povezuje prihodnost EU in Ukrajino. Ukrajinska družba je plačala najvišjo ceno za svoje evropske težnje: številne smrtne žrtve, rusko okupacija dela ozemlja in poslabšane gospodarske razmere. Z ratifikacijo daje Unija Ukrajini najmočnejši signal podpore, navkljub obžalovanja vrednemu odlogu izvajanja sporazuma, "je pred glasovanjem dejal poročevalec Jacek Saryusz-Wolski (ELS, PL). Dodal je, da sporazum še ni končni cilj odnosov med EU in Ukrajino, ki jo je treba obvarovati pred rusko agresijo s "stopnjevanjem sankcij, dokler ne bo za Rusijo cena izvajanja njene politike previsoka".


"To je zgodovinski dogodek," je v svojem nagovoru poslancem v Strasbourgu ter njihovim ukrajinskim kolegom v Kijevu prek video povezave dejal predsednik Parlamenta Martin Schulz. "Dva parlamenta, ki sta se svobodno odločila za sočasno potrditev sporazuma, predstavljata neposredno demokracijo namesto dirigirane, Evropski parlament je vedno branil ozemeljsko celovitost in suverenost Ukrajine, ter si bo za to še naprej prizadeval," je poudaril predsednik.


"Ukrajinci so preusmerili ekspresni vlak, ki je drvel na vzhod in upam, da današnje glasovanje to potrjuje. Sočasna ratifikacija ni samo praznik za Ukrajino, ampak tudi praznik za Evropo, saj brez Ukrajine ni združene Evrope," je pred glasovanjem v ukrajinski Vrhovni radi dejal Petro Porošenko, predsednik Ukrajine. "Rad bi se zahvalil Evropi za njeno podporo v teh težkih časih in hkrati pozivam našo vlado: EU želi od nas v zameno samo eno stvar - reforme. Prosim, da z njimi ne odlašate."


Vsebina sporazuma


Dogovor predvideva politično sodelovanje in prosto trgovino. Ukrajina je korak bližje EU z odpiranjem novih poti za politični dialog in vzpostavitev temeljnih pravil sodelovanja na področjih, kot so energetika, promet in izobraževanje. Kijev se je tako tudi obvezal k izvajanju reform in spoštovanju demokratičnih načel, človekovih pravic in pravne države.


S sporazumom bo omogočen večji pretok delavcev, določeni so cilji za vzpostavitev brezvizumskega režima ter uskladitev regulativnih sistemov s časovnicami za prenos elementov pravnega reda EU v ukrajinsko zakonodajo in njihovo izvajanje.


Sporazum DCFTA odpravlja carine in druge trgovinske omejitve, vendar z določenimi izjemami in prehodnimi obdobji za kmetijske proizvode. Predvideva tudi delno integracijo trgov javnih naročil.


Začetek veljavnosti


Po današnjem glasovanju v Evropskem parlamentu in ukrajinski Vrhovni radi je sporazum stopil v začasno veljavo, datum pa mora potrditi še Svet EU. Za dejanski pravni učinek mora sporazum ratificirati vseh 28 držav članic EU - doslej ga je ratificiralo šest.


Prvotno je bilo predvideno, da bi se določila o prosti trgovini izvajala že od 1. novembra naprej, vendar so se EU, Ukrajina in Rusija 12. septembra dogovorile za začsni odlog do 31. decembra 2015.


Evropska komisija je napovedala, da bo še naprej izvajala avtonomne trgovinske preferenciale EU z Ukrajino, kar pomeni enostransko odprtje evropskih trgov za to državo. Za podaljšanje te prednostne obravnave bi sicer moral dati svoje soglasje tudi Evropski parlament.


Postopek:         Soglasje