Parlament podprl možnost izvzetja gojenja GSO za članice EU 

Sporočilo za javnost 
 
 
Države članice bodo lahko prepovedale gojenje GSO na svojem ozemlju. ©BELGAIMAGE/EASYSTOCKFOTO/S.Bouchard  

V torek so evropski poslanci sprejeli zakonodajo, ki državam članicam omogoča, da omejijo ali prepovedo gojenje gensko spremenjenih rastlin (GSO) na svojem ozemlju, tudi če je to sicer dovoljeno v EU. Predlog, o katerem sta se Parlament in Svet dogovorila decembra, je bil prvotno vložen leta 2010, vendar je postopek stal štiri leta zaradi nesoglasij med državami, ki podpirajo ali zavračajo GSO.

"Sporazum omogoča več prožnosti državam, ki želijo omejiti gojenje GSO na svojem ozemlju. Hkrati pa je mejnik v razpravi med zagovorniki in nasprotniki gensko spremenjenih organizmov, ki še zdaleč ni končana" je v razpravi dejala poročevalka Frédérique Ries (ALDE, Belgija).


"Glede naslednjih korakov pa verjamem, da bo predsednik Komisije Jean-Claude Juncker držal besedo glede krepitve demokratičnega procesa pri vprašanju GSO v Evropi in zagotovil, da bodo raziskave na tem področju zares neodvisne," je še dodala poročevalka.


Usklajeno besedilo, o katerem so pogajalci Parlamenta dosegli dogovor z evropskimi ministri, je bilo potrjeno s 480 glasovi za, 159 proti in 58 vzdržanimi glasovi.


Ocenjevanje in obvladovanje tveganja


Novi predpisi državam članicam omogočajo prepoved GSO z namenom varovanja okolja in ne le zaradi tveganja za zdravje ljudi, kot bi ocenila Evropska agencija za varnost hrane (EFSA).


Države bodo lahko prepovedale gojenje GSO tudi zaradi prostorskega načrtovanja, socialno-ekonomskega vpliva, kmetijske politike, ali da bi se izognili nenamerni prisotnosti GSO v drugih pridelkih. Prepovedane bi lahko bile tudi točno določene skupine GSO glede na pridelek ali njihove lastnosti.


Preden država članica sprejme takšne ukrepe, je v zakonodaji predviden postopek iskanja soglasja s proizvajalcem GSO zaradi morebitnega že izdanega dovoljenja za prodajo. Tudi če se proizvajalec z ukrepom ne strinja, lahko država uvede prepoved enostransko.


Trenutno je edini GSO, ki se ga prideluje v EU, koruza MON810. Gensko spremenjeni krompir "Amflora", katerega pridelavo je Evropska komisija prvotno dovolila, je evropsko sodišče prepovedalo leta 2013.


Varovalne pasovi in navzkrižna kontaminacija


Zakonodaja še določa, da morajo države članice zagotoviti, da GSO rastline ne kontaminirajo drugih pridelkov in preprečevati čezmejno onesnaženje.


Naslednji koraki


Direktiva bo začela veljati spomladi 2015