Enakost spolov: še več prizadevanj in odločnega ukrepanja 

Sporočilo za javnost 
 
 

Za dejansko doseganje enakosti med spoloma se morajo spremeniti politike, navaja resolucija, ki jo je Parlament v torek sprejel s 441 glasovi proti 205 in 52 vzdržanimi glasovi. Čeprav je bil pri nekaterih vprašanjih dosežen napredek, je treba še veliko storiti za zmanjšanje razlik v plačilu za isto delo in kariernih omejitvah za ženske, povečati je treba ekonomsko neodvisnost žensk, uskladiti poklicno in zasebno življenje, ter varovati njihovo pravico in dostop do kontracepcije in splava.

Ocena ni ravno bleščeča: spremembe so prepočasne in ženske pravice so zato na udaru. Večina, ki je glasovala za resolucijo, pa je dokaz, da Evropski parlament podpira boj za enakost plač, prizadevanja v boju proti nasilju nad ženskami, se strinja glede porodniškega dopusta in vauje dostopnost splava," je ob glasovanju dejal poročevalec Marc Tarabella (S&D, BE).


Resolucija ocenjuje razmere v letu 2013 in izpostavlja naslednje ključne politične izzive:


• razlika v plačah in pokojninah, položaj žensk v političnem in gospodarskem odločanju ter vpliv gospodarske krize na ženske (revščina),


• boljše usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja, storitve varstva in nege otrok, porodniški in očetovski dopust,


• pravica do spolnega in reproduktivnega zdravja, vključno s kontracepcijo in splavom,


• boj proti nasilju nad ženskami.


Enakost spolov in pravice žensk kot del oblikovanja politik in proračuna


Evropski poslanci pozivajo države članice, naj:


• zagotovijo popolno uporabo pravic iz direktive o izvajanju načela enakih možnosti in enakega obravnavanja moških in žensk pri zaposlovanju in poklicnem delu, zlasti načelo enakega plačila in preglednosti plač,


• v Svetu sprejmejo stališče do direktive o zagotavljanju uravnotežene zastopanosti spolov med neizvršnimi direktorji družb, ki kotirajo na borzi, in izvajajo proaktivne politike za spodbujanje žensk k izbiri poklicne poti na področju znanosti, informacijskih in komunikacijskih tehnologij,


• odpravijo vztrajno koncentracijo žensk na delovnih mestih s krajšim delovnim časom, s slabo plačanim in negotovim delom ter zagotovijo dovolj kakovostne storitve varstva in nege otrok in drugih vzdrževanih oseb.


Delitev družinskih obveznosti, plačan očetovski dopust


Večja prožnost pri organizaciji dela lahko poveča možnosti žensk za dejavno udeležbo na trgu dela, vendar pa lahko obenem tudi negativno vpliva na njihove plače in pokojnine. Parlament spodbuja moške in ženske, naj si enakomerneje porazdelijo poklicne, družinske in socialne obveznosti, zlasti kar zadeva pomoč vzdrževanim osebam in skrb za otroke, in se zavzema, da bi vse članice uvedle vsaj 10 dni plačanega očetovskega dopusta. Poslanci tudi obžalujejo, ker je direktiva o porodniškem dopustu že od leta 2010 blokirana v Svetu pri in poziva države članice, naj ponovno začnejo pogajanja o njej.


Da bi se doseglo boljše usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja, poslanci pozivajo Evropsko komisijo, naj še naprej finančno podpira države članice, da bodo te lahko staršem ponujale cenovno dostopne sisteme varstva otrok.


Spolno in reproduktivno zdravje


Resolucija še poudarja, da morajo imeti ženske nadzor nad svojim spolnim in reproduktivnim zdravjem in pravicami, zlasti z enostavnim dostopom do kontracepcije in splava.

Pojdi na izvorno stran

Ženske in moški nismo in nikoli ne bomo enaki, vendar je v interesu vseh, da bi morali imeti enake pravice.

Marc Tabarella 

-16,4 %  ; Razlika v plačilu za enako delo leta 2013 - ženska je zaslužila 83,6 centov za vsak evro moškega.

Dejstva 
  • V Evropi dela s skrajšanim delovnim časom 32% žensk in 8,2% moških.  
  • Ženske pkojnine so 39% nižje od moških. 
  • Med podjetniki je le 31% žensk - čeprav predstavljajo 60% diplomirancev. 
  • V upravnih odborih podjetij je le 17,8% žensk. 
  • S sedanjo hitrostjo bo cilj 75% zaposlenih žensk dosežen šele leta 2038, enakost v plačilu za enako delo pa leta 2084.