Volitve v Evropski parlament: vodilni kandidati, obvezni volilni prag in možnost glasovanja v tujini 

Sporočilo za javnost 
Nazadnje spremenjeno: 
 
Objavljeno:   
 
Poslanci želijo, da bi lahko vsi državljani EU volili tudi elektronsko, kot je že mogoče v Estoniji  

Poslanci se v zakonodajni pobudi, ki so jo sprejeli v sredo, zavzemajo, da bi morale politične stranke na evropskih volitvah nastopiti s svojimi uradnimi "vodilnimi" kandidati za predsednika Komisije. Kandidate, ki bi se sicer potegovali za sedež v Evropskem parlamentu, bi morale stranke izbrati najkasneje 12 tednov pred volitvami.

Po razpravi, ki je bila na prejšnjem zasedanju 27. oktobra, je Parlament podprl spremembe zakona o evropskih volitvah iz leta 1976 s 315 glasovi za, 234 proti in 55 vzdržanimi glasovi. Trenutne velike razlike med nacionalnimi pravili o evropskih volitvah so v nasprotju s konceptom evropskega državljanstva in načela enakosti pred zakonom, ugotavlja Parlament.


"Želimo, da bi zakonodaja iz leta 1976 šla v korak s časom," je med razpravo dejala soporočevalka Danuta Hübner (ELS, Poljska). "Volitve v Evropski parlament ostajajo preveč nacionalno obarvane. Upamo, da se bo tudi povečalo zanimanje državljanov za sodelovanje pri tem pomembnem elementu evropskega sprejemanja odločitev."


"Mlade je treba spodbuditi, da se udeležijo volitev. Spletna generacija raje glasuje po internetu, z enim samim klikom, da jim ni treba na volišče v šoli," je prepričan soporočevalec Jo Leinen (S&D, Nemčija). "V nekaterih državah so liste kandidatov objavljene šele 17 dni pred volitvami. Ne vem, kako se lahko potem sploh vodi volilna kampanja."


Poslanci so podprli predlog, da bi morali biti seznami kandidatov sestavljeni in objavljeni najkasneje 12 tednov pred volitvami.


Zavzemajo se tudi za uvedbo obveznega volilnega od 3 do 5 odstotkov glasov v državah, ki imajo več kot 26 poslanskih mest, poslance pa se voli bodisi v eni sami volilni enoti, ali v enotah z več kot 26 mesti. Gre za 7 držav članic: Francija, Nemčija, Italija, Poljska , Romunija, Španija in Velika Britanija.


Pravica do glasovanja iz tujine


Vsi državljani EU, ki živijo v tujini, bi morali imeti možnost glasovanja na evropskih volitvah, zato poslanci predlagajo, da bi morale vse članice omogočati elektronsko in spletno ter poštno glasovanje.


Štiri države članice na zadnjih evropskih volitvah 2014 niso omogočile glasovanja za državljane, ki živijo v tujini: Češka, Irska, Malta in Slovaška. Ostale so omogočile glasovanje po pošti, na veleposlaništvu, prek pooblaščenca ali prek spleta.


Da bi preprečili možnost dvojnega glasovanja državljanov s stalnim bivališčem v več državah članicah, poslanci predlagajo izmenjavo podatkov o registriranih volivcih med državami EU.


Večja prepoznavnost evropskih političnih strank


Na glasovnicah za volitve v Evropski parlament bi morala biti imena in logotipi nacionalnih strank in morebitnih evropskih političnih strank, s katerimi so nacionalne stranke povezane, enako prepoznavni. Vključenost posamezne stranke v evropsko povezavo strank bi morala biti razvidna tudi na promocijskem materialu strank.


So-poročevalca bosta imela skupno tiskovno konfernco v četrtek, 12. novembra, ob 9. uri.


Ozadje


V skladu z 223. členom Pogodbe o delovanju EU ima Parlament pravico pripraviti zakonodajni predlog določb o evropskih volitvah. Za sprejetje predloga ga mora Svet potrditi s soglasjem vseh držav članic, te pa morajo spremembe nato še vnesti v svojo zakonodajo za izvedbo volitev.