Kakovost zraka: poslanci podprli nove omejitve za onesnaževala  

Sporočilo za javnost 
 
 
Zardi onesnaženega zraka vsako leto umre več sto tisoč Evropejcev ©AP Images/EU - EP  

V sredo je Parlament podprl predlog o znižanju zgornjih meja nacionalnih emisij za ključna onesnaževala zraka do leta 2030, o katerem so pogajalci sicer dosegli dogovor že s prejšnjim, nizozemskim predsedstvom Sveta. Ocene kažejo, da je onesnažen zrak v EU vzrok za približno 400 tisoč prezgodnjih smrti na leto.

»Onesnažen zrak je glavni vzrok smrti, ki izvira iz okolja, v EU,« je dejala poročevalka Julie Girling (ECR, UK). »V zadnjih treh letih so se politične okoliščine zelo spremenile in kakovost zraka je visoko na seznamu problemov, ki skrbijo javnost, še posebej v povezavi s škandalom glede emisij dizelskih avtomobilov. Morda smo tudi spoznali, da smo se v zadnjih desetih letih preveč ukvarjali s problemom izpustov CO2 in smo zanemarili ostala onesnaževala.«


»Verjamem, da je današnje sprejetje predloga korak v pravo smer. To sicer ni popolna rešitev problema, je pa pomemben prispevek k izboljšanju javnega zdravja naših državljanov,« je zaključila poročevalka.


Parlament je zakonodajni predlog sprejel s 499 glasovi podpore proti 177 in 28 vzdržanimi glasovi.


Nova direktiva določa zavezujoče nacionalne obveznosti za zmanjšanje emisij žveplovega dioksida (SO2), dušikovih oksidov (NOx), nemetanskih hlapnih organskih spojin (NMVOC), amonijaka (NH3) in drobnih delcev s premerom manj kot 2,5 mikrometra (PM2,5).


Če bo zmanjšanje doseženo, naj bi se zdravstvene posledice zaradi onesnaženega zraka do leta 2030 prepolovile. Podatki Evropske agencije za okolje sicer kažejo, da onesnaževala prihajajo iz različnih virov:


  • trdni delci (PM) nastajajo predvsem pri ogrevanju, v industriji in prometu;
  • glavni vir NOx je promet;
  • izpusti SOx so največji ob proizvodnji energije ter v ne-cestnem prometu;
  • skoraj vse emisije NH3 nastanejo v kmetijstvu;
  • ogljikov monoksid (CO) nastaja pri ogrevanju in v prometu;
  • največ emisij metana (CH4) nastane v kmetijstvu, pri predelavi odpadkov ter v energetskem sektorju.

Emisije motornih vozil


Besedilo vnovič poudarja zavezo EU, da bo ustrezno spremenila zakonodajo na tem področju, saj se je izkazalo, da sedaj veljavni predpisi niso dovolj učinkoviti, kar še posebej kaže razkorak med emisijami NOx dizelskih motorjev za doseganje standarda Euro 6 ob homologaciji novih vozil ter njihovimi dejanskimi izpusti v prometu.


Metan


Države članice so sicer dosegle, da emisije metana niso predmet direktive, vendar je Komisija potrdila, da bi o tem vprašanju lahko sprožila revizijo.


Ozadje


Ocene Komisije kažejo, da je samo leta 2010 onesnaženost zraka v EU povzročila več kot 400 tisoč prezgodnjih smrti. Več kot 62 odstotkov ozemlja je izpostavljenega evtrofikaciji, vključno s 71 odstotki območij Natura 2000. Zunanji stroški onesnaženosti zraka so ocenjeni na 330 do 940 milijard evrov na leto, vključno z neposredno gospodarsko škodo, ki znaša 15 milijard zaradi izgubljenih delovnih dni, 4 milijarde za zdravstveno varstvo, 3 milijarde zaradi izgube pridelka in milijardo škode na stavbah.


V Evropi je še vedno veliko območij, kjer kakovost zraka ne dosega veljavnih standardov in obveznosti v iz Göteborškega protokola: na 32 odstotkih ozemlja EU so presežene zgornje meje PM10 , na 24 odstotkih pa mejne vrednosti NO2 . Približno 40 milijonov Evropejcev je tako še vedno izpostavljeno ravni PM10 nad mejnimi vrednostmi.

400.000  ; prezgodnjih smrti letno v EU je posledica onesnaženega zraka